وزیراموراقتصادی و دارایی خبر داد؛ عملکرد قابل قبول اقتصاد ایران با توجه به محدودیت های خارجی

وزیراموراقتصادی و دارایی خبر داد؛ عملکرد قابل قبول اقتصاد ایران با توجه به محدودیت های خارجی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا ، وزیر امور اقتصادی و دارایی از برنامه های جدید دولت برای جلوگیری از تکانه های ارزی خبر داد و گفت : مهم ترین عاملی که در پیشگیری تورم و شتاب آن باید انجام دهیم آن است که مقاوم سازی بازار ارز و جلوگیری از تکانه های ارزی از طریق مرکز مبادلات ارزی دنبال شود.


 
 
به گزارش ایرنا، 'سیدشمس الدین حسینی' روز یکشنبه در حاشیه یست و سومین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی ، در جمع خبرنگاران در خصوص برنامه های دولت برای کاهش نرخ تورم گفت: در سال گذشته پس از چندین تکانه ارزی، مطالعه مشترک با بانک مرکزی، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و وزارت صنعت و معدن و تجارت صورت گرفت و بسته سیاستی براساس این مطالعات تدوین شد.
وی افزود: مهم ترین عاملی که در پیشگیری تورم و شتاب آن باید انجام دهیم مقاوم سازی بازار ارز و جلوگیری از تکانه های ارزی است که باید از طریق مرکز مبادلات ارزی دنبال شود.
حسینی تصریح کرد: مرکز مبادلات ارزی توانست به میزان قابل توجهی با عوامل برون زای بازار ارز مقابله کند و در کنار آن به عواملی که می تواند روی رشد نقدینگی تاثیر بگذارد ، توجه شده است.
وزیر امور اقتصادی ودارایی خنثی سازی اثرات افزایش خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی و نقدینگی ، در کنار سیاست تنظیم بازار و ذخیره سازی کالاهای خاص را از راهکارهای جلوگیری از تورم برشمرد.
حسینی درباره برنامه دولت برای حمایت از تولید اظهار داشت: پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ترجیح قابل ملاحظه ای در نرخ نهاده ها برای بخش تولید در نظر گرفته شد و بسیاری از بخش ها در مراحل اول اجرای هدفمند کردن یارانه ها به صورت اعتباری ، نهاده در اختیارشان قرار گرفت.
به گفته وی ،در کنار آن منابعی در بودجه های سالیانه برای توسعه بخش کشاورزی در نظر گرفته شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اعطای تسهیلات با نرخ کم از محل صندوق توسعه ملی به بخش تولید گفت: بازار سرمایه در سال های گذشته اقدامات مناسبی انجام داده و توانسته بخشی از تامین مالی را بعهده گیرد.
حسینی در رابطه با حفظ ارزش پول ملی گفت: مرکز مبادلات ارزی در این راستا راه اندازی شده،امابرای مقابله با تحریم ها باید تولیدات داخلی را جایگزین کنیم و بتوانیم به سمت سیاست هایی برای مقابله با سفته بازی حرکت کنیم.
وی همچنین در خصوص وضعیت اقتصادی کشور گفت: ایران در سال گذشته در بسیاری از بخش ها همانند کانه های معدنی و فلزات اساسی رشد بالایی داشته است ، اما در بخش هایی که با تحریم مواجه بودند ، دچار مشکل بودیم.
وی در مجموع عملکرد اقتصاد ایران را با توجه به همه محدودیت های خارجی، قابل قبول اعلام کرد.
به گفته وی، هنوز مصرف برق خانگی در دو سال پس از هدفمندی یارانه ها، کمتر از قبل اجرای آن بوده است. هم اکنون مصرف برق در صنعت 9 درصد افزایش یافته است و زمانی که مصرف در این بخش افزایش می یابد، به معنای افزایش فعالیت ها است ، کما این که رشد مصرف برق در بخش کشاورزی 5 درصد بوده است.


۶ خرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۰۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP