بلومبرگ: منطقه آزاد تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا روابط آنکارا - واشنگتن را تهدید می‌کند

بلومبرگ: منطقه آزاد تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا روابط آنکارا - واشنگتن را تهدید می‌کند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از فارس ،بلومبرگ طی گزارشی در مورد سفر ماه آینده اوباما به اروپا به منظور انجام مذاکرات رسمی برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری نوشت: این بلوک تجاری روابط آنکارا و واشنگتن را در خطر قرار می‌دهد.

بلومبرگ طی گزارشی در مورد سفر ماه آینده اوباما به اروپا به منظور انجام مذاکرات رسمی برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری نوشت: این بلوک تجاری روابط آنکارا و واشنگتن را در خطر قرار می‌دهد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، بلومبرگ طی گزارشی در مورد سفر ماه آینده اوباما به اروپا به منظور انجام  مذاکرات رسمی در مورد یک بلوک تجاری نوشت: اوباما و همتایان اروپایی‌اش باید موقعیت سختی که این بلوک تجاری برای دیگر هم‌پیمانان نزدیک و شرکای تجاری آنها -که پای میز مذاکره نیستند- به وجود خواهد آورد را در نظر داشته باشند. رئیس‌جمهور آمریکا باید به دنبال راه‌هایی باشد تا ترکیه را به این جمع وارد کند.

بر اساس این گزارش، تجارت میان آمریکا و اتحادیه اروپا یک سوم تمام واردات و صادرات جهان را تشکیل می‌دهد و این رقم در سال گذشته معادل 645 میلیارد دلار بوده است.

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی میان واشنگتن و اتحادیه اروپا بیش از 3.7 تریلیون دلار است، درنتیجه در بحبوحه بحران اقتصادی جهانی، تعجبی ندارد که مردم از رشد بالقوه‌ای که این مسئله ایجاد می‌کند، هیجان‌زده شوند.

در ادامه این گزارش آمده است: ترکیه یکی از مهمترین هم‌پیمانان آنها است. آنکارا شراکت استراتژیک حیاتی با آمریکا و اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا دارد؛ با این حال جایگاهی در مبادلات تجاری اقیانوس اطلس ندارد.

علی بابکان معاون نخست‌وزیر ترکیه برآورد کرده است که آنکارا احتمالا سالانه 2.5 درصد از تولید ناخالص داخلی خود معادل 20 میلیارد دلار را از دست بدهد. اردوغان نیز نارضایتی ترکیه از وضعیت ناعادلانه تجاری را در نامه‌ای در ماه مارس به اوباما اعلام کرده است.

به نوشته این گزارش، اوباما باید به این نگرانی‌ها پاسخ گوید. مستثنی کردن ترکیه از منطقه آزاد تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا، یک فرصت اشتباه برای آمریکا خواهد بود و ممکن است که مدل شراکتی که اوباما تلاش کرده تا با ترکیه بسازد را در خطر قرار دهد.

ترکیه در سال 1995، اتحادیه گمرکی خود با اتحادیه اروپا را با این دیدگاه که در نهایت به اتحادیه اروپا بپیوندد، شکل داد. در شرایط این اتحادیه قید شده است که دولت آنکارا تازمانی که با اتحادیه اروپا توافق تجاری دارد، نمی‌تواند توافقنامه دوجانبه منطقه تجاری با هیچ کشوری داشته باشد اما در مقابل، زمانی‌که اتحادیه اروپا قرارداد تجاری با یک کشور ثالث به امضا می‌رساند، اجازه دسترسی به بازار ترکیه بدون موافقت این کشور را خواهد داشت.

نتیجه این اتحادیه گمرکی برای ترکیه این است که سیاست تجاری آنکارا زیر سایه اتحادیه اروپا قرار گرفته و این کشور به شدت از مذاکرات آمریکا و اتحادیه اروپا برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری متضرر خواهد شد.

ترکیه مجبور است تا برای توافقی با آمریکا مذاکره کند یا اینکه تعرفه‌های گمرکی خود بر واردات از آمریکا را بدون به دست آوردن چیزی کاهش دهد. درعین حال، واشنگتن نیز با در دست بررسی داشتن یک بسته تجاری با اتحادیه اروپا، انگیزه اقتصادی زیادی برای امضای یک قرارداد جداگانه با ترکیه نخواهد داشت چراکه این بسته مزیت‌هایی برای آمریکا خواهد داشت.

به نوشته بلومبرگ، این اتفاق، نتیجه امضای قراردادهای تجاری اتحادیه اروپا با چندین کشور است.

اقداماتی وجود دارد که دولت ترکیه بتواند با این مشکل مقابله کند ازجمله اینکه مالیات‌های اضافی بر محصولات آمریکایی وضع کند، اما این کار نیز سازنده نیست چراکه خشم کنگره آمریکا را برمی‌انگیزد و ترکیه به حمایت کنگره برای هرگونه قرارداد تجاری با واشنگتن نیاز خواهد داشت.

برخی از مقامات ترک بررسی مجدد اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا را مطرح کرده‌اند که به معنی ترک اتحادیه گمرکی برای به دست آوردن آزادی بیشتر در روابط تجاری آنکارا با کشورهای دیگر است.

این اقدام ممکن است به مبادلات تجاری ترکیه در کوتاه‌مدت کمک کند اما می‌تواند این پیام را داشته باشد که ترکیه تمامی امیدها برای عضو اتحادیه اروپا شدن را رها کرده است.

۷ خرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۲۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP