در نشست مشترک اتاق بازرگانی و سازمان سرمایه گذاری: راههای گسترش جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی بررسی شد

در نشست مشترک اتاق بازرگانی و سازمان سرمایه گذاری:  راههای گسترش جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی بررسی شد
در نشست مشترک میان اعضای کمیسیون سرمایه گذاری و تأمین مالی اتاق بازرگانی ، مدیران و مشاورین سازمان سرمایه گذاری ،راهکارهای جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر ضرورت نقش و کارکردهای طرفین در این حوزه تأکید شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،قادرسلیمانی مدیر کل دفتر سرمایه گذاری خارجی  در این نشست اعلام کرد: اقدامات سازمان سرمایه گذاری در طی سالهای اخیر موجب شده است بسترهای مناسبی برای حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور فراهم شود.

وی با اشاره به اهمیت ،جایگاه و روندهای جذب سرمایه گذاری خارجی در سطح ملی، به بسترهای قانونی و مشوق‌های سرمایه گذاری، تأسیس مراکز خدمات سرمایه گذاری در سطح استانها گفت: اتاقها باید به نقش پیشتازی خویش در ترویج این فرهنگ تأمین مالی بیش از گذشته بپردازند. 

سلیمانی تأکید کرد: اتاقهای بازرگانی باید زمینه ساز ائتلاف سرمایه های ملی و بین المللی برای رشد، تولید و شکوفایی اقتصاد ملی باشند و همانند سایر کارکردهای اتاقها در سایر کشورها، باید از طریق گفتگوی مستمر و سازنده با بخشهای خصوصی کشور زمینه ساز ائتلاف سرمایه ، بسط و تعمیم فرهنگ جذب سرمایه گذاری خارجی را فراهم نمایند.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی تأکید کرد: اتاقها باید از نقشهای سنتی خویش از تجارت به مدل همکاریهای اقتصادی بلند مدت فکر کنند و پرچم دار این شیوه جدید تأمین منابع مالی کم ریسک و پر بازده برای طرفین و اقتصاد کشور شوند.

در ادامه این نشست شراگیم شمس مشاور رئیس کل سازمان سرمایه گذاری گفت : اقدامات سازمان سرمایه گذاری  در طی سالهای اخیر برای بهبود فضای کسب و کار و مقررات زدایی زمینه های مثبتی را برای حضور و فعالیت بخش خصوصی خارجی فراهم کرده است و صنایع تولیدی کشور باید از این فرصت استفاده بیشتری کنند.

شمس در ادامه یادآور شد:  بخش های خصوصی کشور هنوز با این شیوه تامین مالی آشنایی کافی ندارند و برای رفع مشکل نقدینگی خویش کماکان به دنبال منابع بانکی و روش های قرضی هستند.

وی تصریح کرد :  مدیران ارشد اتاقها باید بدانند که طرح های جدید تولیدی و اقتصادی کشور و طرح های نیمه تمام و یا طرح های در حال گسترش می توانند از ابزارهای کم خطرتر تجهیز منابع مالی برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنند و این اقدام عملی نخواهد بود مگر آنکه اتاق ها و بخش های تخصصی تولیدی کشور در این مسیر پیشگام شوند.

در ادامه این نشست صادق اکبری مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی بر لزوم اجرایی نمودن منشور همکاری اتاق بازرگانی و وزارت اقتصاد تاکید کرد و یادآور شد که این منشور می تواند مسیر همکاریهای دوجانبه را در مسیر صحیح خود قرار دهد.

به گزارش خبرنگار ما ،در ادامه این نشست نمایندگان کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی به طرح دیدگاه های خود پرداختند .

 حسین سلیمی یکی از اعضای اتاق بازرگانی گفت :  باید تلاش کنیم سهم خود را از کل جریان سرمایه گذاری خارجی در سطح جهان ارتقاء دهیم و محور این کار ایجاد ثبات در مباحث و مسائل سیاسی و بین المللی است.

فاخر یکی از اعضای کمیسیون سرمایه گذاری و تأمین مالی اتاق بازرگانی ضمن تأکید بر نگاه مثبت موجود برای جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: از رویکرد سازمان سرمایه گذاری در تقویت بخش خصوصی داخلی سپاسگزاریم و امیدواریم این نشستها موجب ارتقاء همکاریهای دو جانبه را فراهم نماید.

در ادامه این نشست اعضای کمیسیون  سرمایه گذاری و تأمین مالی اتاق بازرگانی به مسائل و مشکلات جاری اقتصادی نظیر تفاوت در نرخ ارز، مشکلات قانون کار، موضوع اصلاح نظام مالیاتی، لزوم مشارکت بخش خصوصی واقعی در واگذاری سیاستهای اصل 44 و همچنین هماهنگیهای ساختاری در بین دستگاه های اجرایی برای جذب سرمایه گذاری خارجی تأکید کردند.

 

۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۵۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP