مدیر کل دفتر وامها خبر داد : دو میلیارد دلار تسهیلات مالی خارجی برای طرحهای شهری کشور

مدیر کل دفتر وامها خبر داد :  دو میلیارد دلار تسهیلات مالی خارجی برای طرحهای شهری کشور
سعید خانی اوشانی مدیر کل دفتر وامها ، مجامع و موسسات بین المللی در حاشیه ملاقات و مذاکره با هیأت اعزامی بانک توسعه اسلامی برای ارزیابی سامانه فاضلاب شهرهای استان فارس به کشورمان ، در گفتگویی با خبرنگار ما ازتامین مالی بیش از 2 میلیارد دلار تسهیلات مالی خارجی برای اجرای طرحهای حمل و نقل عمومی و سامانه فاضلاب کشور توسط دولت خبر داد .

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران، اوشانی درخصوص طرح شبکه جمع آوری، خط انتقال و تصفیه خانه فاضلاب استان فارس ،گفت: این طرح قرار است در شهرهای آباده، داراب، فسا، فیروزآباد، نی ریز و سپیدان به مورد اجرا درآید و بانک توسعه اسلامی قرار است اعتباری به مبلغ 190 میلیون دلار را در تیرماه سالجاری به نفع شرکت فاضلاب استان فارس به تصویب برساند.

 

وی  در ادامه در خصوص جزییات منابع مالی جذب شده طی سالیان اخیر برای طرحهای شهری ، گفت:   خط 4 مترو تهران، احداث تونل صدر نیایش، بزرگراه امام علی، فاضلاب شهر تهران، فاضلاب کاشان، فاضلاب قم، فاضلاب مشهد، فاضلاب شهریار، فاضلاب بیرجند از جمله طرح های مهم و حیاتی شهرهای کشور می باشند که طی چند سال اخیر و جمعاً  به مبلغ بیش از 8/1859 میلیون دلار اعتبار ات خارجی برای اجرای آنها تدارک و تامین شده است.

 

 1/3 میلیارد دلار تسهیلات خارجی برای شهر تهران
اوشانی در پاسخ به خبرنگار ما درخصوص تسهیلات اعتباری خارجی برای شهر تهران افزود  : در طی  دو سال اخیر برای خط 4 متروی تهران، احداث تونل صدر نیایش و طرح بزرگراه امام علی (ع) بیش از 1/3 میلیارد دلار تجهیز و این طرح ها وارد فاز اجرایی شده است.

وی در عین حال خاطر نشان  کرد : تاکنون برای فاضلاب شهر تهران رقمی ارزی معادل 227 میلیون دلار تجهیز اعتبار شده است.

 

مدیرکل دفتر وامها ،مجامع و موسسات بین المللی در ادامه با بیان اینکه  توسعه حمل و نقل عمومی و ارتقاء بهداشت و رفاه عمومی شهرهای کلان از طریق اجرای سامانه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب از  جمله ضروریات اساسی جوامع شهری و همواره یکی از دغدغه های اصلی دولت بوده است،افزود : احداث زیرساختهای شهری نظیر احداث بزرگراهها و خطوط مترو علاوه بر اینکه از لحاظ فنی پیچیده و زمان بر می‌باشد، به دلیل هزینه بسیار بالای آن از یک طرف و سودآور نبودن آن از سوی دیگر، از لحاظ مالی توجیهات کافی برای مشارکت سیستم بانکی  را ندارد که  علاوه بر مشکلات فوق در بسیاری از موارد شهرداری ها و شرکتهای حمل و نقل شهری نیز بعضاً مبالغ متنابهی بدهی معوق بابت پروژه های اجرای شده قبلی به سیستم بانکی دارند، لذا کلیه عوامل فوق باعث می شود که سیستم بانکی رغبتی به مشارکت در پروژه های بخش عمومی به ویژه طرحهای مترو نداشته باشند.

 

وی افزود : یکی از مشکلات کلان شهرها بویژه شهر تهران، بدهی سنگین شهرداری ها به نظام بانکی است که این رقم بدهی برای شهرداری تهران بسیار بالا است و بدلیل مقررات بانکها و ضرورت اخذ عاملیت بانکی، مانعی جدی برای انجام طرحهای شهری شده بود.

اوشانی یادآور شد: با تأکید و دستور ریاست جمهوری و مداخله وزیر امور اقتصادی و دارایی تفاهم نامه ایی فی مابین نظام بانکی کشور و شهرداری تهران صورت گرفت و طی نشستهای طولانی و متعدد توانستیم این مشکل را برطرف کنیم تا پروژه های شهری کشور و شهر تهران بتوانند از تسهیلات توسعه ایی تجاری خارجی استفاده کنند.

 

لازم به ذکر است علاوه بر همکاری دولت در تامین مالی طرحهای شهرداری تهران، تامین مالی طرحهای؛ شهرداری اهواز (برای احداث خط یک قطار شهری اهواز) شهرداری کرج (برای احداث خط2 قطار شهری کرج) و همچنین شهرداری مشهد(برای احداث خط 2 مترو مشهد) در دستور کار دستگاههای ذیربط و سازمان سرمایه گذاری  قرار دارد.

۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۵۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP