رئیس سازمان امور اقتصادی ودارایی استان زنجان خبر داد : 20 میلیون دلار سرمایه‌گذاری‌ خارجی در استان زنجان در سال 91

رئیس سازمان امور اقتصادی ودارایی استان زنجان خبر داد : 20 میلیون دلار سرمایه‌گذاری‌ خارجی در استان زنجان در سال 91
ابوالفضل فلاح رییس سازمان امور اقتصادی ودارایی استان زنجان ، از ورود 20 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی به استان زنجان در سال 1391 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران و به نقل از گزارش دریافتی از سازمان امور اقتصادی ودارایی استان زنجان فلاح گفت : میزان اشتغالزایی طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی استان 3900 نفر است.


وی ادامه داد: سال 86 که هنوز مرکز سرمایه‌گذاری استان راه‌ندازی نشده بود، میزان وارده سرمایه‌گذاری‌های خارجی محقق شده حدود 300 هزار دلار بود که این رقم در سال 87 که مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان شکل گرفت به 2 میلیون و 400 هزار دلار رسید و در سال 88 نیز این مبلغ معادل 3/4 میلیون دلار بود. همچنین با روند رو به رشد عملکرد مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان، این میزان در سال 89 با جهش سه برابری به 6/13 میلیون دلار رسید تا اینکه در سال 90 شاهد تحقق 106  میلیون دلاری سرمایه‌گذاری خارجی برای استان بودیم.


رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان زنجان گفت: در این استان، تمام مدیران، با وفاق و همدلی در تلاش هستند تا همه موانع پیش روی سرمایه گذاری را رفع کرده و خارج از مسائل سیاسی به فعالیت دو چندان خود ادامه دهند.


فلاح افزود : برخی موانع پیش روی سرمایه گذاری در سطح ملی مطرح است و تنها راهکار پیش روی رفع آن اجرای ماده 65 قانون برنامه پنجم توسعه که تاکید بر مقررات زدایی است، محسوب می شود.


وی خاطرنشان کرد: برای رفع بسیاری از موانع و سرعت بخشیدن به صدور مجوزها و آغاز اقدامات و برنامه ریزی سرمایه گذاران، نیازمند تفویض بسیاری از اختیارات ملی به استانها، حذف مقررات زاید و دست و پا گیر و تلاش همگانی برای اجرای اصل 44 قانون اساسی است.


استان زنجان از ظرفیت بالقوه ای در بخش صنعت و کشاورزی برخوردار است


فلاح در ادامه با بیان اینکه استان زنجان هم‌اکنون در بخش صنعت از ظرفیت‌های بالقوه‌ای برخوردار است،افزود : در همین راستا سرمایه‌گذاران خارجی متعددی در استان حضور یافته و نسبت به سرمایه‌گذاری در زمینه صنعت اقدام کرده‌اند که این مهم بیان‌گر آن است که بستر مناسبی در استان زنجان در زمینه صنعت فولاد و فرآوری مواد معدنی وجود دارد.


این مقام مسئول با بیان اینکه حوزه کشاورزی در استان مغفول مانده است، تصریح کرد: کشاورزی و مجتمع‌های کشاورزی هم پتانسیل خوبی دارد که در این زمینه، چند مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی برای تولید و صادرات محصولات کشاورزی صورت گرفته است که بدون شک، با اهتمام به این موضوع، شاهد بالا رفتن معیشت کشاورزان خواهیم بود و این میسر نمی‌شود، مگر اینکه نسبت به سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نیز همانند سایر بخش‌ها تلاش و سعی مجدانه‌ای صورت گیرد، چرا که استان در این زمینه نیز از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است.


تهیه و تدوین کتاب راهنما و فرصتهای سرمایه گذاری در استان زنجان


فلاح  در ادامه از تهیه و تدوین کتاب راهنما و فرصتهای سرمایه گذاری در استان زنجان خبر داد و افزود :این کتاب  باهدف اطلاع رسانی در زمینه بسترهای قانونی و فرآیندانجام سرمایه گذاری و همچنین معرفی توانمندیهای استان در بخشهای مختلف اقتصادی برای جذب سرمایه گذاری تهیه شد که این کتاب سیمای عمومی و توانمدیهای استان زنجان در بخشهای صنعت و معدن، کشاورزی، امور زیربنایی، جاذبه های طبیعی و گردشگری ،قوانین، مقررات ومشوق های سرمایه گذاری جهت بهره برداری فعالان اقتصادی و کارآفرینان به نمایش می گذارد .


تهیه و تدوین طرح نظارت بر طر حهای سرمایه گذاری


فلاح از تدوین طرح نظارت بر طر حهای سرمایه گذاری در استان خبر داد و گغت : براین اساس با پیگیری روند اجرای طرح های سرمایه گذاری، به ویژه طر حهای سرمایه گذاری خارجی در قالب یک سامانه نظارتی منسجم ضمن آگاهی از میزان پیشرفت اجرای این طرحها، زمینه اقدام به موقع برای رفع موانع و مشکلات آنها فراهم شده و بدین ترتیب دو ویژگی بارز نظارت یعنی آسیب شناسی و آسیب زدایی و به تبع آن اصلاح ساختاری محقق خواهد شد. همچنین  گزارش نظارت نیز شامل دو بخش گزیده توصیفی تحلیلی و جداول آماری مبتنی بر اطلاعات گردآوری شده از طریق پرسشنامه  می باشد.


به گفته وی ،براساس طرح مذکور طی سال 1391 تعداد 11 طرح سرمایه گذاری خارجی و 30 طرح سرمایه گذاری داخلی ویژه استان با بهره گیری از سامانه الکترونیکی مربوط مورد نظارت قرار گرفته است.


شناسایی و بازاریابی فرصت های سرمایه گذاری در استان زنجان


فلاح در عین حال خاطر نشان کرد : سازمان امور اقتصادی و دارایی استان زنجان در راستای انجام وظایف قانونی مربوط در زمینه شناسایی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری در استان اقدام نموده است که بر این اساس در سال 1388 تعداد 96 فرصت سرمایه گذاری و در سال 1391 تعداد 145 فرصت سرمایه گذاری در بخش های صنعت، کشاورزی، گردشگری، زیربنایی و خدمات و با همکاری دستگاههای اجرایی ذیربط شناسایی و مطالعه امکان سنجی این طرح ها انجام شد .


بر اساس این گزارش ،همچنین شرکت در 14 همایش و نمایشگاه داخلی و خارجی، برگزاری و یا شرکت در نشست های مختلف با سرمایه گذاران خارجی و داخلی و حضور در هیئت های سرمایه گذاری کشورهای ایتالیا، ترکیه، هند، چین و روسیه و نشست با رایزن اقتصادی بلغارستان در سفارت آن کشور در ایران، سفر هیئت اقتصادی استان به کشورهای مالزی، روسیه و چین از دیگر اقدامات در زمینه بازاریابی فرصت های سرمایه گذاری استان بوده است.


هماهنگی صدور مجوزها و پیگیری مشکلات سرمایه گذاری


رییس سازمان امور اقتصادی ودارایی استان زنجان  تصریح کرد :از ابتدای آغاز فعالیت مرکز خدمات و دبیرخانه ستاد سرمایه گذاری استان امور مربوط به صدور مجوز 87 طرح سرمایه گذاری داخلی و خارجی طی برگزاری 133 جلسه مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین طی دوره مذکور به موانع و مشکلات 131 طرح سرمایه گذاری داخلی و خارجی نیز طی برگزاری 148 جلسه رسیدگی شده است.


دبیرخانه ستاد سرمایه گذاری استان


ابوالفضل  فلاح  رییس سازمان امور اقتصادی ودارایی استان زنجان  افزود : ستاد سرمایه گذاری استان زنجان مطابق ماده 7 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی و ابلاغ آیین نامه اجرایی مربوط (جهت رسیدگی به شکایات متقاضیان سرمایه گذاری در دستگاه های اجرایی استان و به ویژه در ارتباط با دریافت انواع مجوزهای فعالیت اقتصادی در استان فعالیت آغاز نموده است.


 فلاح تصریح کرد :از ابتدای فعالیت ستاد سرمایه گذاری استان تا کنون تعداد  54 اعتراض از سوی متقاضیان سرمایه گذاری به دبیرخانه ستاد سرمایه گذاری استان واصل شده که کلیه اعتراضات واصله طی برگزاری 46 جلسه کارشناسی ستاد سرمایه گذاری و نیز برگزاری 22 جلسه ستاد سرمایه گذاری استان با حضور استاندار زنجان  مورد بررسی قرار گرفته اند.


وی در پایان افزود : همچنین با عنایت به ماده 4 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی، بانک اطلاعاتی مجوزهای فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری صادره توسط دستگاههای اجرایی استان نیز توسط دبیرخانه ستاد سرمایه گذاری استان در سال 1391 تهیه شده است.
 


۲۶ خرداد ۱۳۹۲ ۱۵:۳۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP