رهبران جدید رشد اقتصادی جهانی

رهبران جدید رشد اقتصادی جهانی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از روزنامه بین المللی فاینانشال تایمز در گزارشی تحت عنوان "رهبران جدید رشد اقتصادی جهانی " عنوان کرده است کشورهای در حال توسعه برای نخستین بار پس از انقلاب صنعتی در انگلستان در سال 2013 اکثریت تولید کالا و خدمات جهانی را از آن خود خواهند نمود. ساکنان کشورهای ثروتمند و توسعه یافته با وجود سهم جمعیتی کوچک در جهان دارای بیشترین سهم اقتصادی بوده اند اما اکنون این سهم رو به کاهش است و نقش کشورهای فقیر و با درآمد متوسط رو به افزایش است.


سهم اقتصادهای نوظهور 55 درصد


این گزارش می افزاید : بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول تا سال 2018 سهم اقتصادهای نوظهور در اقتصاد جهانی به 55 درصد خواهد رسید و این امر حتی موجب می شود واژه نوظهور هم دیگر برای این اقتصاد مفهوم پیدا نکند، زیرا دیگر ظهور کرده اند. علاوه بر این سه چهارم رشد اقتصادی در 5 سال آینده به پویایی این اقتصادهای نوظهور بستگی پیدا کرده است. بنا به نظر کارشناسان اقتصادی نقش رشد 8 درصدی اقتصادی چین معادل رشد 4 درصدی اقتصاد ایالات متحده آمریکا در اقتصاد جهانی شده است.


بر پایه این گزارش ،در حالیکه در سال 1980 نقش رشد 10 درصدی اقتصاد چین تنها معادل 1 درصد اقتصاد ایالات متحده آمریکا بوده است. مرکز ثقل اقتصاد جهانی بارها در طول تاریخ جابجا شده است و از قاره اروپا به آمریکای شمالی و بعد به ژاپن و اکنون به جنوب شرقی جهان در حال حرکت است. مطالعات اقتصادی نشان می دهد که مقیاس شهرنشینی و تحولات اقتصادی در چین 100 برابر تحولات در انگلستان به عنوان اولین اقتصاد صنعتی است و سرعت این تحولات نیز 10 برابر است، از اینرو انقلاب صنعتی چین 1000 برابر انقلاب صنعتی انگلستان در حال پیشروی است.  با وجودیکه استانداردهای زندگی در کشورهای توسعه یافته تا 5 برابر بالاتر است اما این شکاف از سال 1990 به سرعت رو به کم شدن است.


شایان ذکر است ،موتور محرکه اقتصاد جهانی در طول 30 سال گذشته از مراحل مختلفی گذشته است که  در اواسط دهه 1980 ایالات متحده آمریکا یک سوم و کشورهای اتحادیه اروپا تقریباً 20 درصد اقتصاد جهانی را داشتند. در اواسط دهه 1990 اقتصادهای آلمان و ایتالیا از 10 اقتصاد برتر دنیا افول کردند و نقش ژاپن به نصف کاهش یافت. از سوی دیگر مکزیک و اندونزی وارد صحنه شدند و در قرن بیست و یکم چین به عنوان بزرگترین منبع رشد اقتصادی پا به عرصه اقتصاد جهانی نهاد.


این گزارش در پایان یادآور می شود علاوه بر چین، هند نیز اقتصاد مهم دیگر آسیا است که به همراه چین تقریباً نیمی از توسعه اقتصاد جهانی را نمایندگی می کنند. 


منبع: Financial Times, 4 June 2013
 

۱ تیر ۱۳۹۲ ۰۸:۳۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP