دکتر علیشیری در گفت و گو با اکونیوز مطرح کرد: 'دلایل رشد سرمایه گذاری خارجی در ایران

دکتر علیشیری در گفت و گو با اکونیوز مطرح کرد: 'دلایل رشد سرمایه گذاری خارجی در ایران
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از اکونیوز،رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران گفت : بحران های جهانی در سال های اخیر سبب شد کشورهایی در حال توسعه ای چون ایران بستر مناسبی برای جذب سرمایه های خارجی باشد.


به گزارش خبرگزاری اقتصادایران (econews.ir) ،" دکتر بهروز علیشیری" در گفتگو با خبرنگار اکونیوز با بیان مطلب بالا افزود : مدت هاست که شاهد کند شدن روند سرمایه گذاری در جهان هستیم و این موضوع به دلیل بحران های بین المللی متوالی که در تمام کشورهای توسعه یافته دنیا رویداد ، اطمینان به ساختارهای مالی را از بین برد اما کشور ایران جز 6 کشور جهان است که علیرغم رشد منفی سرمایه گذاری جهانی قابل قبول و رو به افزایش داشته است.

 

وی در پاسخ به سوال اکونیوز مبنی براینکه چرا با وجود منفی بودن رشد سرمایه گذاری بین المللی این شاخص در کشور ما رو به افزایش است : اظهار داشت : در این میان کشورهای در حال توسعه ای چون ایران به دلیل برخورداری از برخی جذابیت های سرمایه گذاری و زمینه های تجاری که در این کشورها  هنوز دستخوش بسیاری از بحران های بین المللی نشده است به سرمایه گذاری واکنش مثبت نشان دادند.

به گفته علیشیری ارتقای ظرفیت صادراتی ایران بالاترین عامل جذب سرمایه خارجی و رشد 142درصدی آن در سال گذشته بوده است.

 

ظرفیت پذیری مشخصه اصلی اقتصاد ایران است

 

معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی در توضیح این مطلب عنوان کرد : مهمترین ویژگی در اقتصاد ایران ظرفیت بالای آن است که سبب کشش پذیری تقاضا و سود بخشی می شود.

 

علیشیری در ادامه نیروی انسانی کارآمد را به عنوان یکی از خصوصیات مهم برای جذب سرمایه خارجی برشمرد و گفت : همین ویژگی سبب می شود سرمایه ها در محیطی امن وارد شوند که سودآوری بیشتری را به دنبال دارد و در نهایت رغبت سرمایه گذاران را افزایش می دهد.

 

رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی وفنی ایران بخش های جذب کننده سرمایه را عنوان کرد و گفت : بخش معدن با 76.46 درصد و پس از آن بخش خدمات با 8.25درصد بالاترین میزان جذب سرمایه را داشته اند و بخش های صنعت ، ساختمان ، کشاورزی ، حمل و نقل و ارتباطات در رتبه های بعدی جذب سرمایه قرار دارند.

 

باید ارتباط میان بودجه عمومی و پروژه های عمرانی قطع شود

 

علیشیری پیشنهاد داد : در تدوین بودجه باید ارتباط میان بودجه عمومی و پروژه های عمرانی قطع شود به این معنا که برای توسعه طرح های عمرانی از اوراق های بهادار به منظور سرمایه گذاری های بخش خصوصی داخلی و خارجی بهره برد تا بودجه عمومی صرف مسائل دیگر و در صورت لزوم برای حمایت تکمیلی از پروژه ها هزینه گردد.

 

وی با بیان اینکه باید فرصت های تجاری به فرصت های سرمایه گذاری تبدیل شود ، افزود : باید برای بازاریابی فرصت های سرمایه گذاری تلاش نمود و راهبرد توسعه ای را در پیش گرفت چراکه این برنامه به ما می گوید که منابع ما محدود است و با تعیین اولویت ها باید برای پیشبرد اهداف خود تلاش کنیم.

انتهای پیام//
۹ تیر ۱۳۹۲ ۱۴:۲۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP