علیشیری در چهارمین همایش بین‌المللی فرصتهای سرمایه گذاری آذربایجان شرقی اعلام کرد : ایران دارای مزیت رقابتی ویژه ای برای سرمایه گذاران خارجی است

علیشیری در چهارمین همایش  بین‌المللی فرصتهای سرمایه گذاری آذربایجان شرقی اعلام کرد : ایران دارای مزیت رقابتی ویژه ای برای سرمایه گذاران خارجی است
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در چهارمین همایش بین‌المللی فرصتهای سرمایه گذاری آذربایجان شرقی با بیان اینکه فرصت ها و ظرفیت های بی بدیلی در حوزه سرمایه گذاری در کشور وجود دارد ،گفت : سرمایه‌گذاری خارجی در کشور موجب انتقال ظرفیت‌های فنی و مدیریتی بنگاه‌های اقتصادی، ارتقای فناوری، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، افزایش ظرفیت‌های صادراتی و کاهش ریسک می‌شود.

 

 به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران،معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با بیان اینکه ایران که طی 4 سال گذشته رشد مستمر در افزایش میزان ورودی سرمایه خارجی داشته است ،افزود: برغم شرایط ویژه حاکم بر روابط اقتصادی و بین المللی کشور، ایران با ورود سرمایه گذاری خارجی به میزان 4 میلیارد و870 میلیون دلار توانست رشد 142 درصدی جذب سرمایه گذاری خارجی را نسبت به سال پایه  2007 محقق کند .

علیشیری در این همایش ضمن تشریح شاخص ها و عملکرد اقتصاد کلان کشور، ایران را کشوری باثبات و سرزمین فرصت های طلایی سرمایه گذاری توصیف کرد که در مقایسه با کشورهای همسایه و منطقه مزیت های رقابتی ویژه ای دارد.


وی مزیت های اقتصادی ایران را واقع شدن  در منطقه خاورمیانه، دارای مرز مشترک  با کشورهای ترکیه، عراق، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان، بزرگترین پایگاه صنعتی در حوزه کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا(MENA)، دارا بودن منابع غنی هیدروکربنی، چهارمین کشور تولید کننده نفت در دنیا، دومین کشور دارای ذخایر گازی جهان عنوان کرد و افزود: همه این مزیت های ذاتی در کنار نیروی جوان و تحصیل کرده مزیتی است که در کمتر کشوری می توان آن را مشاهده کرد.

 این مقام مسئول در عین حال خاطر نشان کرد: ایران در بخش منابع فلزی و تولید روی، سرب، کبالت، آلومنیوم، منگنز و مس دارای رتبه بین 4 تا 9 جهان می باشد. علیشیری در تشریح فرصت های سرمایه‌گذاری در صنعت انرژی کشورمان گفت: تضمین ریسک های سیاسی سرمایه‌گذاری های بخش خصوصی داخلی و خارجی، تضمین خرید محصول،تخصیص خوراک به قیمت رقابتی، تامین نیروی انسانی متخصص و ماهر پروژه‌ها، تامین زیرساخت های مورد نیاز و همچنین حمایت های قانونی و مقرراتی از مشوق هایی است که جمهوری اسلامی ایران برای تشویق سرمایه گذاری در رشته های مختلف به سرمایه گذاران خارجی ارایه می دهد.

وی در ادامه با اشاره به قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی ویژگی های این قانون را عدم محدودیت در درصد مشارکت سهمی ، میزان سرمایه گذاری خارجی ، میزان سود قابل انتقال ،سرمایه قابل انتقال به خارج و نوع سرمایه قابل پذیرش عنوان کرد. علیشیری معافیت ماشین آلات و تجهیزات خط تولید از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی( ماشین آلات دست اول)، استرداد حقوق و عوارض گمرکی پرداخت شده برای ورود مواد اولیه را به عنوان بخشی از مشوق های قابل ارائه به سرمایه گذاران مطرح کرد.

 این مقام مسئول در ادامه با اشاره به روند خصوصی سازی در کشور خصوصی سازی بانک ها و شرکت های دولتی را گامی مثبت در کشور دانست.
علیشیری امضای موافقت نامه های تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری ، موافقت نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و موافقت نامه های گمرکی را به عنوان گامی مثبت برای حفظ حقوق سرمایه گذاران خارجی در کشور مطرح کرد.

وی در ادامه با اشاره به روند مثبت خصوصی سازی و افزایش شاخص بورس در کشورمان یادآور شد: افزایش شاخص بورس ایران در مقایسه با سایر کشورها نمایانگر این است که بازار بورس ایران نیز می تواند به عنوان یکی از گزینه های برتر سرمایه گذاری مطرح شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در عین حال خاطر نشان کرد: مهمترین ویژگی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی برای بخش خصوصی کشور، تجهیز منابع مالی بین المللی  بدون تحمل ریسک به همراه توزیع آن  است.

این مقام مسئول یادآور شد  : در ایران زمانی که از تجیهز منابع مالی صحبت می شود معمولا وام بانکی یا فاینانس یا مشارکت سهمی را در نظر می‌گیرند در صورتیکه انواع شیوه‌های تامین متنوع و پیچیده‌تری وجود دارند  که می‌توان از مشارکت   غیر سهمی نام برد که براساس آن انواع ترتیبات قراردادی برای بهبود و بسط وضعیت بنگاه‌ها شامل قراردادهای حق لیسانس، برون سپاری، تحقیق و توسعه، فرانشیز و نظایر آن نام برد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در عین حال خاطرنشان کرد: در شرایطی که کشورها برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی بشدت رقابت می‌کنند، ایران باید در این مسابقه بین‌المللی با آنها همگام شود.

علیشیری در ادامه افزود : در دنیای امروز برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی با جنگ مشوق‌ها و مزیت‌ها روبه‌رو هستیم و رقابت برای آماده‌سازی، شفاف‌سازی و حرکت روان و سیار در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در همه دنیا وجود دارد.

وی با اشاره به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، اظهار کرد: مهم‌ترین ضعف کشور مربوط به مدل‌سازی تامین مالی بر اساس استانداردهای بین المللی است که باید تلاش کرد تا مدل تامین مالی طرح‌ها را به گونه‌ای طراحی کرد که سرمایه‌گذاران خارجی ترغیب به سرمایه‌گذاری در کشور شوند.

علیشیری استفاده هدفمند از ظرفیتهای تجاری و بازرگانی و تبدیل آنها به فرصتهای سرمایه گذاری را مهم ارزیابی کرد و افزود :تجربیات موجود در جهان و ایران نشان می دهد که چنانچه فرصتهای تجاری به سرمایه گذاری تبدیل شود  ضمن ایجاد اشتغالزایی و توسعه صادرات می تواند توسعه اقتصادی  پایداری را برای کشور به ارمغان آورد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی هم پیوندی بین سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را از ویژگی‌های مهم توسعه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور دانست و افزود: همکاری بخش دولتی و خصوصی زمینه‌ساز جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور خواهد بود.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به راه اندازی میز خدمت  سازمان سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی برای اولین بار در کشور ،تصریح کرد : راهنمائی  و مشاوره به سرمایه گذاران داخلی  متقاضی  جذب سرمایه گذار خارجی، برگزاری و تشکیل جلسه با هیاتهای خارجی  به منظور  تشریح قوانین موجود در کشور برای سرمایه گذاران خارجی ،انجام هماهنگی و اقدامات لازم  با نمایندگان تام الاختیار مستقر در مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی ایران به منظور اخذ مجوزهای اولیه  مربوط به سرمایه گذاران خارجی ،هدایت  و هماهنگی  امور متقاضیان سرمایه گذاری در بهره مندی از  مشاوره های نمایندگان مستقر در مرکز جهت انتخاب محل طرح و احداث کارخانه  از اقدامات این حوزه بوده است.

علیشیری با اشاره به قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری گفت : مراکز خدمات سرمایه گذاری در همه استانها آماده همکاری با سرمایه‌گذاران خارجی در قبل، حین و بعد از سرمایه گذاری را به عهده دارند و نقطه قابل اتکا برای آنها برای تسریع در فرایند گردش کار آنها را اخذ مجوزها و رفع تنگناهای احتمالی موجود باشند.

وی تدوین پیش نویس لایحه قانون مشارکت بخش عمومی- خصوصی  برای اولین بار در کشور و ارسال به مراجع ذیربط، انجام اقدامات ویژه و گسترده به منظور افزایش بهره وری و ارتقای سطح عملکرد و تقویت ساختار مراکز خدمات سرمایه گذاری در استانهای کمتر توسعه یافته را از اقدامات سازمان در قالب حوزه سیاستگذاری و بستر سازی جذب سرمایه گذاری خارجی برشمرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از سرمایه گذاران خارجی دعوت کرد ضمن سفر به ایران برای بررسی زمینه های سرمایه گذاری ،در پروژه های سرمایه گذاری خارجی کشورمان سرمایه گذاری کنند.

توصیه‌هایی برای بهبود وضعیت سرمایه‌گذاری در کشور
علیشیری در ادامه با اشاره به وجود و در دسترس بودن سرمایه گذاران خارجی بالقوه ،تصریح کرد : لازم است تمرکز بیشتر دستگاههای اجرایی و صاحبان فرصت بخش خصوصی بر جذب سرمایه گذار بعنوان جایگزین و مکملی برای روشهای قرضی و وامهای داخلی و خارجی باشد.

وی اصلاح نظام بودجه ریزی دولتی را از دیگر راهکاری ارتقای سرمایه گذاری در کشور دانست و افزود : انجام پروژه‌های عمرانی صرفا از طریق بودجه دولتی معایب زیادی  از جمله : هزینه‌های بالا، طرح‌های نیمه تمام، طولانی شدن پروژه‌ها، اندازه گیری میزان توفیق مدیران بر اساس مدیریت هزینه ها و میزان برخورداری از سهم بیشتر از بودجه عمومی به همراه دارد.

وی تصریح کرد :  وابستگی پروژه‌های زیرساختی و طرح‌های عمرانی به بودجه دولتی مانع از ایجاد انگیزه برای جذب سرمایه خصوصی و خارجی می‌شود و امکان ایجاد ائتلاف بین منابع مالی ملی و بین المللی می شود .

این مقام مسئول  به همه سرمایه‌گذاران ، اطمینان داد دولت جمهوری اسلامی ایران و سازمان سرمایه‌گذاری از بخش خصوصی کشور حمایت می‌کند .
لازم به ذکر است در همایش بین المللی فرصتهای سرمایه گذاری ایران در آذربایجان شرقی  در شش پانل تخصصی شامل :صنعت ، معدن و تجارت  ،کشاورزی و صنایع تبدیلی  ، گردشگری و خدمات ،امور زیر بنایی و انرزی،توسعه و عمران شهری ، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی  ، با حضور صاحبان پروژه‌ها و سرمایه گذاران خارجی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار ما ، دراین همایش 408 طرح و پروژه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به ارزش تقریبی 15 میلیارد یورو ،  به سرمایه‌گذاران خارجی  ارائه خواهد شد.

گفتنی است ، سرمایه گذاران خارجی به عنوان سفیرانی از کشورهای جهان هستند که فضای حاکم بر کشور و وضعیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را مورد ارزیابی قرار داده و به اطلاع سران کشورهای خود خواهند رساند پس این همایش می تواند در ارتقای روابط اقتصادی ،تجاری و سیاسی بین ایران و سایر کشورها مفید باشد.

لازم به ذکر است در همایش بین المللی فرصتهای سرمایه گذاری ایران در  آذربایجان شرقی وزیر امور اقتصادی و دارایی ،استاندار آذربایجان شرقی ،نماینده محترم ولی فقیه در استان ،نمایندگان مجلس،رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی و شماری از مدیران اجرایی و بخش خصوصی حضور داشتند.


۱۵ تیر ۱۳۹۲ ۱۳:۵۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP