ایلام در مسیر شکوفایی؛ سرمایه گذاری 27 هزار میلیارد ریالی در پتروشیمی غرب کشور

ایلام در مسیر شکوفایی؛ سرمایه گذاری 27 هزار میلیارد ریالی در پتروشیمی غرب کشور
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران،فاز نخست مجتمع پتروشیمی ایلام، به عنوان بزرگ ترین سرمایه گذاری این صنعت در غرب ایران، تابستان امسال به بهره برداری می رسد که با راه اندازی آن سالانه 460 هزار تن اتیلن، 120 هزار تن پروپیلن تولید خواهد شد.


جواد کمری مدیرعامل مجتمع پتروشیمی ایلام، با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر واحد پلی اتیلن سنگین این مجتمع ، پیش راه اندازی شده و تا ٢ ماه آینده خواهد شد. این واحد که با ظرفیت ٣٠٠ هزار تن طراحی و اجرا و آخرین مراحل ساخت را سپری می کند.

وی تصریح کرد: در همین حال تمام واحدهای یوتیلیتی که شامل نیروگاه و بخش های تولید بخار و آب است تکمیل شده و به بهره برداری رسیده که به تدریج و به طور کامل عملیاتی خواهد شد.

کمری اضافه کرد: خوراک مورد نیاز واحد پل یاتیلن سنگین از طریق خط لوله اتیلن غرب که با یک انشعاب ١٣٢ کیلومتری به پتروشیمی ایلام رسیده، تامین خواهد شد و افزون بر آن، خوراک این پتروشیمی از سوی پالایشگاه گاز ایلام تامین و اتان، ال .پی.جی و میعانات گازی مورد نیاز از طریق ٣ خط لوله احداث شده وارد مجتمع پتروشیمی ایلام می شود.

کمری اظهار داشت: حدود ٢٧ هزار میلیارد ریال، کل سرمایه گذاری فازهای دوگانه پتروشیمی ایلام است و پس از سرمایه گذاری شرکت بازرگانی پتروشیمی در این طرح، روند ساخت با سرعتی مناسب در حال اجراست.

وی با بیان این که پتروشیمی ایام، بزرگ ترین سرمایه گذاری پتروشیمی در غرب کشور است، افزود: شرکت بازرگانی پتروشیمی با ٥٧ درصد سهام، بزرگ ترین سهام دار این شرکت به شمار می رود و صندوق بازنشستگی کشوری ١٧ درصد، شستا ١٧ درصد و پتروشیمی مارون ٧ درصد سهام این مجتمع را در اختیار دارند، ضمن این که درصدی جزئی نیز متعلق به سهام ترجیحی کارکنان است.

وی خاطرنشان کرد: این مجتمع در دو فاز طراحی شده؛ فاز دوم پتروشیمی ایلام، همان الفین سیزدهم است که با ظرفیت ٤٦٠ هزار تن اتیلن در سال، در صورت تامین منابع مالی تا کمتر از دو سال ساخته خواهد شد.

لازم به ذکر است، فاز اول مجتمع پتروشیمی ایلام، به عنوان بزرگ ترین سرمایه گذاری پتروشیمی در غرب ایران، تابستان امسال به بهره برداری می رسد و به این ترتیب، مسیر شکوفایی پیش روی این استان قرار خواهد گرفت. پس از راه اندازی مجتمع پتروشیمی ایلام که از طرح های مهر ماندگار به شمار می رود، سالانه ٤٦٠ هزار تن اتیلن،١٢٠ هزار تن پروپیلن و ١٤٠ هزارتن بنزین پیرولیز، ٨٥ هزار تن برش های چهار کربنه و ٣٣ هزار تن نفت کوره تولید می شود.

۲۲ تیر ۱۳۹۲ ۱۰:۴۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP