تمایل حاشیه‌نشینان خلیج فارس برای سرمایه‌گذاری در پتروشیمی جنوب ایران

تمایل حاشیه‌نشینان خلیج فارس برای سرمایه‌گذاری در پتروشیمی جنوب ایران
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم،سرمایه‌گذاران برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس متقاضی سرمایه‌گذاری در توسعه صنعت پتروشیمی ایران در دو استان فارس و خوزستان شدند.


 صنعت پتروشیمی در جنوب ایران علاوه بر ظرفیت‌های توسعه در دو قطب عسلویه و ماهشهر در استان‌های بوشهر و خوزستان، در دیگر شهرها و استانهای کشور به‌ویژه استان‌های جنوبی ظرفیت‌های با قوه بسیاری برای سرمایه گذاری دارد.


دسترسی به خوراک فراوان و ارزان‌قیمت نسبت به دیگر نقاط جهان، دسترسی به انواع حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و آبی و بهره‌مندی از مزایای مناطق ویژه اقتصادی بخشی از مزیت‌های سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران در جنوب کشور است.


اسفندماه سال گذشته همایش فرصت‌های سرمایه گذاری در شهرستان لامرد استان فارس با حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی مقیم حوزه خلیج فارس برگزار شد. این همایش که با ارائه فرصت‌های سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی همراه بود، شگفتی سرمایه گذاران حاشیه خلیج فارس را در خصوص وجود فرصت‌های سرمایه گذاری بالقوه در این منطقه و استان‌های اطراف به‌دنبال داشت.


سرمایه گذاران حاشیه خلیج فارس طی چهار ماه گذشته خواهان کسب اطلاع بیشتر از طرحهای مطالعاتی فرصت‌های سرمایه گذاری پتروشیمی ایران شده و اعلام آمادگی کرده‌اند تا سرمایه‌های خود را برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی به ایران انتقال دهند.


سیدموسی موسوی نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس نهم شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی مجلس در این خصوص اظهار داشت:‌ بیش از 130 سرمایه گذار کشورهای حاشیه خلیج فارس در همایش فرصت‌های سرمایه گذاری استان فارس در شهرستان لامرد حضور داشتند که اکثر قریب به اتفاق آنها برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی در این استان به‌ویژه در بخش صنایع تکمیلی ابراز تمایل کردند.


این عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: در این همایش، مجموعه اطلاعاتی که از سوی بخش توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در خصوص فرصت‌های سرمایه گذاری در این صنعت تهیه شده بود، در اختیار حضار قرار گرفت که سرمایه گذاران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با اطلاع از جزئیات این فرصت‌های سرمایه گذاری آمادگی خود را برای حضور در استان فارس و سرمایه گذاری در این پروژه‌ها در شهرستان‌های لامرد، مهر، خنج، گراش، لار و همچنین بنادر همجوار اعلام کردند.


ابتدای تیرماه سال جاری نیز همایش فرصت‌های سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی پتروشیمی استان خوزستان در ماهشهر برگزار شد. در حاشیه این همایش نیز برخی سرمایه گذاران کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس که پیش از این از فرصت‌های سرمایه گذاری پتروشیمی ایران کسب اطلاع کرده بودند، به رایزنی با بخش دولتی و خصوصی صنعت ارزش‌آفرین پتروشیمی ایران پرداختند.


می‌توان از استان خوزستان به‌دلیل وجود زیرساخت‌های مناسب به‌عنوان یکی از بهترین نقاط ایران برای جذب سرمایه‌های خارجی در توسعه صنعت پتروشیمی نام برد.


سیدجعفر حجازی استاندار استان خوزستان در این خصوص با اشاره به اینکه تولید سالانه بیش از 21 میلیون تن مواد پتروشیمی، خوزستان را به یکی از استان‌های مهم صنعتی کشور تبدیل کرده است، گفت: خوزستان پایتخت پتروشیمی ایران است و این ظرفیت می‌تواند توسعه یافته و این استان را به‌عنوان قطب پتروشیمی منطقه خاورمیانه تبدیل کند.


استاندار خوزستان با اشاره به رشد سرمایه گذاری‌ها در استان به‌ویژه در بخش پتروشیمی در دولت‌های نهم و دهم تصریح کرد: ایجاد هفت شهرک تخصصی صنایع تکمیلی پتروشیمی در شهرستان‌های ماهشهر، اهواز، خرمشهر، منطقه آزاد اروند، هندیجان، دزفول، مسجد سلیمان و بندر امام خمینی(ره)  که در کارگروهی با حضور دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی و شرکت شهرک‌های صنعتی استانداری خوزستان به تصویب رسیده و همچنین با وجود تعامل خوب بین استانداری و دستگاه‌های اجرایی استان از منابع ملی و استانی جهت تأمین زیرساخت‌ها کمک خواهد شد.


عبدالحسین بیات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشمی نیز از هرگونه تقاضای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران استقبال کرد و گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تدوین سیاست‌ها و قوانین حمایتی شفاف در حوزه صنایع تکمیلی، بازوی حمایتی و محکمی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.


معاون وزیر نفت با بیان اینکه تمامی درخواست‌های سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی با اولویت تکمیل زنجیره ارزش به بهترین وجه با همکاری نهادهای مختلف هدایت می‌شود، تصریح کرد:‌ بی‌تردید این صنعت در مسیر رشد و توسعه در تمامی شاخه‌های خود بیش از پیش به نقش‌آفرینی سرمایه گذاران نیازمند است.
انتهای پیام/*

۲۳ تیر ۱۳۹۲ ۱۵:۱۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP