اقتصاد اسلامی رقیب جدید نظام مالی سرمایه گذاری

اقتصاد اسلامی رقیب جدید نظام مالی سرمایه گذاری
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایستا نیوز،سردبیر مجله Islamic finance انگلستان گفت: نظام اقتصاد اسلامی توانایی رقابت با سایر نظام های مالی را دارد.


 دکتر فرهاد ریاضت با بیان مطلب بالا گفت: یکی از مشکلات مالی فعلی دنیا، چارچوب اقتصاد است، نظام اقتصادی سرمایه داری در سال های اخیر با مشکلات فراوانی روبرو بوده که این امر نیاز به تغییرات اساسی را در این نظام  افزایش داده است.


وی ادامه داد: مطالعات نشان داده است، یکی از عوامل موثر و مشترک در بحران هایی که از سال 1930 تا 2007  میلادی در دنیا اتفاق افتاده، نبود قانونگذاری مناسب بوده است. این موضوع از سال 1970 به بعد ، اساس طراحی بازارهای مالی جدید قرار رفت.


سردبیر مجله Islamic finance به بررسی بازارهای مالی اسلامی پرداخت و افزود: اگر اساس این سیستم نظام سرمایه داری باشد، نباید شاهد تفاوت چندانی در نتایج آن باشیم یعنی اگر در نظام اقتصاد اسلامی از همان نظام ها، نهادها و ابزارها استفاده شود، لزوما نمی توان در انتظار ظهور یک نظام جدید مالی در جهان بود.


وی درمورد ساختار نظام مالی اسلامی گفت: باید در ابتدا بررسی کرد که چه اصولی برای این ساختار درنظر گرفته می شود و آیا وظایف ساختار مالی، نهادهای مالی و ابزارهای مالی همان طور می تواند تعریف شود که در سیستم مالی معمول و سنتی وجود دارد و یا اینکه شرایط جدیدی در این نظام حکمفرماست.
ریاضیت به بحران مالی جهان در سال 2008 میلادی اشاره کرد و اظهار داشت : اگر به عنوان یک معیار، سیستم مالی در بخش واقعی اقتصاد حرکت نکند، منجر به بزرگ شدن اقتصاد کاغذی می شود. بزرگ شدن اقتصاد کاغذی، ولو اینکه با قوانین شرعی هم منطبق باشد، مشکلی را از اقتصاد حل نمی کند و همان بحران هایی که در سیستم مالی دنیا وجود دارد، همچنان وجود خواهد داشت.


این استاد دانشگاه ساوتهمپتون درپاسخ به این سوال که آیا پس از بحران مالی اخیر جهان، نظام غرب به دنبال یک الگوی اسلامی است، اظهار داشت: در ابتدا باید تعریفی از نظام اقتصاد اسلامی داشته باشیم. اگر منظور از اقتصاد اسلامی، اقتصاد بدون ربا است، این است که "جان مینارد کینز" در سال 1946 یکی از شرایط اشتغال کامل را بهره صفر مطرح می کند. این در حالی است که بعد از بحران مالی تا سال 2012، فدرال رزرو مبلغ 2.5 تریلیون دلار به اقتصاد آمریکا تزریق کرد که تقریبا بدون بهره بوده است و یک تریلیون دلار هم در سال 2013 می آید.


وی اضافه کرد : معتقدم اگر این ساختار را متفاوت نبینیم و  این نظام مالی، درست طراحی نشود، با نرخ بهره صفر هم نمی توان به شرایط مناسب رسید.


سردبیر مجله Islamic finance در پاسخ به این سوال که آیا نظام اقتصاد اسلامی توانایی رقابت با سایر نظام های مالی را دارد، گفت: 100 درصد. زیرا اقتصاد غرب عمدتا بر مبنای اعتبارها پیش می رود و در مقابل نظام مالی اسلامی توانایی های خاص خود را دارد که می تواند رقیب جدید نظام اقتصادی سرمایه داری باشد.
 

۲۳ تیر ۱۳۹۲ ۱۵:۴۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP