بازدهی بورس 48 درصد شد/ رشد 2 هزار واحدی شاخص در پنج روز

بازدهی بورس 48 درصد شد/ رشد 2 هزار واحدی شاخص در پنج روز
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایسنا ،بورس تهران پس از یک هفته استراحت و حرکت نزولی دوباره به مدار صعودی برگشت و در کانون توجهات سرمای‌ گذاران قرار گرفت به طوری که شاخص بورس تهران در هفته گذشته حدود 2 هزار واحد رشد کرد و بازدهی 48 درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران کرد.


 

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بورس تهران در معاملات هفته گذشته بار دیگر روند صعودی خود در پیش گرفت و با رکوردشکنی‌های جدید در کانون توجهات قرار گرفت و در ماه رمضان اولین رکوردشکنی خود را ثبت کرد.

 

به این ترتیب با افزایش تقاضا در بورس تهران، شاخص بورس از مرز رویایی 56 هزار واحد عبور کرد و رشد 3.6 درصدی برای بورس تهران به ثبت رسید؛ این اتفاق موجب شد تا بازدهی بورس تهران از مرز 48 درصد عبور کرده و بازار سرمایه همچنان عنوان پربازده‌ترین بازار سرمایه‌گذاری را به دنبال خود بکشد.

 

برگزاری آخرین مجامع شرکت‌های بورسی در کنار ارائه گزارش سه ماهه شرکت‌ها از عوامل تاثیر گذار در تصمیم‌گیری سرمایه گذاران بود که در نهایت به افزایش قیمت‌ها و رشد شاخص بورس منجر شد به طوری که گزارش مطلوب شرکت‌ها و تقسیم سودهای نقدی مناسب موجب رغبت سرمایه گذاران به خریداری سهم شد.

 

بر این اساس گروه سنگ آهن به دلیل مبهم بودن تکلیف بهره مالکانه معادن از تعدیل مثبت خودداری کرد و در مقابل شرکت‌های پتروشیمی و سیمانی و روی گزارش های مطلوبی را به بازار ارائه کردند.

 

علاوه بر این موضوع، از مهم ترین اتفاقات هفته گذشته افزایش قیمت کود اوره بود که توسط نمایندگان ویژه رییس جمهور ابلاغ شد؛ این تصمیم موجب شد تا شرکت‌های پتروشیمی بلافاصله با اعلام تاثیر این تصمیم بر سودآوری خود از امکان تعدیل 10 تا 15 درصدی EPS خود خبر دهند؛ بنابراین با اعلام این خبر صف‌های خرید میلیونی برای سهام شرکت‌های پتروشیمی به خصوص پتروشیمی کرمانشاه، پردیس و شیراز تشکیل شد و این شرکت‌ها برترین صف‌های خرید این هفته را به خود اختصاص دادند.

 

به این ترتیب بازار هفته گذشته بازار مثبتی بود که در جریان آن ارزش و حجم معاملات 23 و 2 درصد افزایش پیدا کرد و در مجموع سه میلیون و 879 میلیون سهم به ارزش 15 هزار و 520 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

 

این در حالی است که ارزش و حجم معاملات خرد و بلوک با کاهش حدود 12 درصدی مواجه شد و تعداد دفعات معاملات نیز با شش درصد افت به 326 هزار و 244 دفعه رسید. همچنین تعداد خریداران نیز هشت درصد افت کرد و به 101 هزار و 233 خریدار رسید.

 

اما افزایش قیمت سهم و رشد تقاضا در بازار سرمایه منجر به ثبت 2 رکورد شکنی در بازار سرمایه شد به طوری که شاخص بورس تهران در پنج روز معاملاتی هفته گذشته هزار و 993 واحد رشد کرد و از 54 هزار و 433 واحد به 56 هزار و 426 واحد رسید و رشد 3.6 درصدی را تجربه کرد. با این اتفاق شاخص بورس تهران از ابتدای سال تاکنون 18 هزار و 386 واحد رشد کرد و بازدهی بازار سرمایه از 48 درصد گذشت.

 

علاوه بر این در معاملات هفته گذشته ارزش و حجم معاملات اوراق مشارکت 94 درصد افزایش یافت و 306 هزار و 371 برگه به ارزش 306 میلیارد ریال معامله شد.

۵ مرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۰۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP