مدیر کل دفتر سرمایه گذاری خبر داد : تبدیل فرصتهای تجاری به سرمایه گذاری مستقیم خارجی، باید به یک رویکرد تبدیل شود

مدیر کل دفتر سرمایه گذاری خبر داد  : تبدیل فرصتهای تجاری به سرمایه گذاری مستقیم خارجی، باید به یک رویکرد تبدیل شود
قادر سلیمانی مدیر کل دفتر سرمایه گذاری در جلسه ای که با حضور مدیران وزارتخانه صنعت ،معدن و تجارت در محل سازمان سرمایه گذاری تشکیل شد ، از جمله رویکردهای سازمان برای استفاده از شرکتهای بین المللی در روند توسعه اقتصادی کشور را تبدیل فرصتهای تجاری به فرصتهای سرمایه گذاری عنوان کرد.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، سلیمانی در ادامه  افزود : با توجه به جذابیت های بازار ایران از نظر   شاخصهای اقتصادی ، شرکتهای خارجی که دارای  برندهای بین المللی می باشند در بازار ایران حضور دارند  که  باید بتوانیم از پتانسیل وجود شرکتهای خارجی و یا نمایندگان آنها در بازار ایران استفاده کنیم و حداقل بخشی از فعالیتهای تجاری آنها را به سمت سرمایه گذاری خارجی و تولید در داخل کشور  سوق دهیم.


وی  در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه در مجلس شورای اسلامی نیز  حمایت از تولید ملی در حال پیگیری است، فرصت مناسبی برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی که منجر به افزایش تولید ملی می شود، ایجاد شده  است.


مدیر کل دفتر سرمایه گذاری خارجی با اشاره به تجربیات موفقی  در کشور از جمله شرکت رنگ کانسای ایرانیان ،افزود :بیش از این کشور برای سالهای متوالی رنگهای خودرو را وارد می کرد ولی با ورود این شرکت  ضمن ورود تکنولوژی نوین و اشتغالزایی ،محصولات این شرکت  توانسته است شرکتهای خودروساز داخلی را با رنگهای استاندارد بین المللی تامین نماید.


وی در ادامه میزان حضور شرکتهای خارجی در بازار ایران  و سهم بازار و حجم واردات و سابقه حضور را مهم ارزیابی کرد وافزود  : تجزیه و تحلیل حجم و ترکیب واردات محصولات و مزیتهای نسبی  کشور  می تواند بخشهای هدف برای تبدیل فرصتهای تجاری به سرمایه گذاری را تعیین  نماید.


به گفته سلیمانی، در وزارت صنعت ،معدن و تجارت بحث تعیین اولویت کالا های وارداتی در سال گذشته جزء کارهای مهم بود که سعی شد ه آن دسته از کالاهایی که  قابلیت تولید در کشور را دارند و جزء کالاهای واسطه ای نیستند در خود کشور تولید شود.


مدیر کل دفتر سرمایه گذاری در ادامه پیشنهاد داد  که از ظرفیت های اتاق های بازرگانی مشترک  و بخش های   اتاق بازرگانی  و تشکلهای بخش خصوصی  در این خصوص استفاده شود، به نحوی که از ارتباطات  ساختاری  و تعریف  شده  این نهادها با   تاجران و  وارد کنندگان برندهای مطرح   به عنوان بازوهای فعال  و تاثیر گذار  این حوزه استفاده شود.


آزاد سازی نرخ ارز ،مشوقی برای تولید ملی
سلیمانی بااشاره به آزاد سازی نرخ ارز افزود: در حال حاضر آزاد سازی نرخ ارز  از یک طرف مشوق بسیار خوبی برای تولید ملی و از طرف دیگر محدودیتی برای واردات  شکل داده است که می توانیم از این مزیت استفاده کنیم.


لازم به ذکر است در پایان این جلسه مقرر شد  ضمن تشکیل کارگروهی ویژه با محوریت معاونت  امور صنایع وزارت صنعت ،معدن و تجارت ،صنایع اولویت دار با توجه به حجم گسترده واردات ،به عنوان پایلوت انتخاب و ضمن شناسایی برندهای بین المللی ، از صاحبان این برندها دعوت به عمل آید تا شرایط ورود آنها به سرمایه گذاری در کشور ارزیابی گردد.

 

۶ مرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۳۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همايون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP