در نشست وزرای امور اقتصادی و دارایی، کار و روسای بانک های مرکزی کشورهای عضو گروه 20 بررسی شد : سیاستهای انبساطی آمریکا و ژاپن و بحران اقتصادی حوزه یورو

در نشست وزرای امور اقتصادی و دارایی، کار و روسای بانک های مرکزی کشورهای عضو گروه 20 بررسی  شد :  سیاستهای انبساطی آمریکا و ژاپن و بحران اقتصادی حوزه یورو
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از تارنمـای رسمـی گـروه 20 ،وزرای امور اقتصادی و دارایی، وزرای کار و روسای بانک‌های مرکزی گروه 20 در بیانیه پایانی این اجلاس که در روزهای 28 و 29 تیر ماه سال جاری در مسکو برگزار گردید، مزایای سیاست‌های انبساطی در ایالات متحده و ژاپن را ستودند و درباره بحران اقتصادی حوزه یورو ، بیکاری و کندی رشد در اقتصادهای رو به رشد هشدار دادند.


  بر پایه این گزارش ، در متن بیانیه پایانی این نشست آمده است: «هرچند سیاست‌های ما در کاهش ریسک نقش داشته است، اما این خطرات به خصوص نوسانات بازار مالی همچنان رو به افزایش است».
این  گزارش می افزاید : روسیه، میزبان اجلاس، می‌گوید که طرح سیاستگذاران برای کاهش بدهی دولت‌ها با تمرکز بر رشد، ابهام دارد.


وزیر اقتصاد روسیه، آنتون سیلوانف در گفت‌وگویی با «رویترز» اعلام کرد: «همکاران ما در گروه 20 هیچ تصمیمی برای پذیرش مسوولیت کاهش بدهی و کسری بودجه تا سال 2016 اتخاذ نکرده‌اند. برخی تصور می‌کنند که اول باید رشد اقتصادی را تضمین کرد.»


بر پایه این گزارش ، این اجلاس در وضعیتی برگزار شد که احیای اقتصاد آمریکا به کندی صورت می‌گیرد، موتور صادرات چین با افت‌وخیز عمل می‌کند، طرح ژاپن برای خروج از تورم پایین همراه با رکود، شتاب قابل‌قبولی ندارد و تقاضا در حوزه یورو پایین‌تر از آن است که به ایجاد شغل پایدار بیانجامد.


بر پایه این گزارش ، در این بیانیه آمده است: «نگرانی درباره خطرات بسط مدت تسهیل پولی و عواقب منفی و عوارض جانبی آن همچنان پابرجا است. تغییرات آینده سیاست‌های پولی، با دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و با تبادل آرا درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد.»


بر اساس این بیانیه، آلمان کمتر از قبل بر سیاست کاهش استقراض تاکید دارد و این تصمیم به علاوه‌ بر رشد مشاهده شده در اقتصاد آمریکا بر وزن تقاضای آمریکا برای تمرکز بر رشد اقتصادی افزوده است.


این گزارش تصریح می کند : با توجه به نرخ بیکاری 60 درصدی جوانان در یونان و اسپانیا، دو کشور بحران زده حوزه یورو و این که پیش از این اجلاس میان وزرای کار کشورهای گروه 20 جلسه‌ای برگزار شده بود، مباحث بر سر رشد یا ریاضت از دستور کار خارج شد.


به گزارش خبرنگار ما ، یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا در این خصوص می‌گوید: «بحث بر سر ریاضت یا رشد با توجه به بیانیه محکم گروه درباره شغل و رشد به نظر تمام‌شده می‌رسد.»


طبق این بیانیه، کریستین لاگار، رییس صندوق بین‌المللی پول در این اجلاس به خبرنگاران گفت: «شرایط اقتصادی جهان همچنان چالش‌برانگیز است، رشد بسیار پایین، بیکاری بسیار بالا و احیا بسیار شکننده است. در نتیجه کارهای بسیاری باید انجام گیرد تا این وضعیت بهبود یابد.»


این گزارش یادآور می شود :همچنین چین با درخواست اعضا برای رشد مبتنی بر تقاضای داخلی و اتخاذ سیاست‌های پولی برای انعطاف بیشتر نرخ برابری "یوآن" به منظور بازگرداندن تعادل به اقتصاد جهان رو به ‌رو شد. منابع حاضر در اجلاس همچنین به خبرگزاری ها اطلاع داده‌اند که از ژاپن به دلیل ارایه جزییات اندک از طرح اصلاح ساختاری "شینزوآبه" انتقاد شد.


بالابودن بدهی ژاپن
 وزیر اقتصاد ژاپن، تارو آسو، گفت: توکیو می‌کوشد تا برنامه مالی معتبر و سنجیده‌ای طراحی کند که برای بدهی عمومی ژاپن که رقمی است معادل 200درصد تولید ناخالص کشور، چاره‌ای پیدا کنند و این طرح را در اجلاس ماه سپتامبر2013 (شهریور 1392) گروه ارایه کند. بدهی عمومی ژاپن بالاترین در میان اعضاست.

 این گزارش تصریح می کند : این بیانیه مشترک، اعضای گروه بیست را متوجه این نکته کرده است که سیاست پولی ضعیف که در سال‌های گذشته اجرا شد، سبب ریسک دراز مدت برای اقتصاد شده است، بنابراین، کشورها باید به طور محتاطانه سیاست پولی خود را تنظیم کرده و اطلاعات مشخصی را به کشورهای دیگر اعلام کنند. با این وجود،در این بیانیه مشترک، به طور مشخص از بانک فدرال آمریکا درخواست نشده که درباره مساله خارج شدن سیاست پولی ضعیف به طور مشخص توضیح دهد.


وزیر دارایی روسیه در کنفرانس خبری پس از این نشست عنوان کرد: "در این نشست، مساله خارج شدن سیاست پولی ضعیف به طور ویژه مورد بحث قرار گرفت، هر چند کشورهای پیشرفته و در حال رشد خواهان آن نیستند که هم اکنون از سیاست پولی ضعیف دست بردارند".


وی همچنین در یک کنفرانس خبری گفت: "این نشست درباره ارتقای سهم کشورهای درحال رشد در سازمان صندوق بین المللی پول به توافق نظر نرسید، اما وزرای دارایی و روسای بانک مرکزی کشورها در نشست گروه بیست در واشنگتن در اکتبر سال جاری درباره این موضوع بحث می‌کنند".


بر پایه این بیانیه، نشست وزرای دارایی و رؤسای بانک‌های مرکزی کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان در مسکو، در حقیقت به عنوان پیش درآمدی بر اجلاس گروه 20 است که قرار است در ماه سپتامبر (مهر ماه) در سن پترزبورگ برگزار شود.


این نشست ، آخرین همایش رسمی وزرای دارایی و بانکداران کشورهای عضو گروه 20، پیش از برگزاری اجلاس سن پترزبورگ در پاییز امسال خواهد بود. در نشست مسکو، علاوه بر مسائل اقتصادی، موضوعات مهم سیاسی بین‌المللی میان اعضای مختلف گروه بیست مطرح شده و برخی چانه‌زنی‌ها نیز درباره مسائل سیاسی در حاشیه نشست مسکو، در جریان است.


کوچنووا افزود :از سوی دیگر، از آنجایی که حدود فقط یک ماه و نیم به برگزاری اجلاس سن پترزبورگ باقی مانده است، اغلب اقتصاددان و بانکدارهایی که در نشست امروز مسکو شرکت کرده‌اند، مسائل سیاسی را کنار گذاشته به بحث درباره موضوعات چالش‌برانگیز اقتصادی و آماده‌سازی شرایط برای برگزاری موفقیت‌آمیز اجلاس سن پترزبورگ پرداخته‌اند.


این گزارش در پایان می افزاید: نشست وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی گروه بیست، بیستم ژوییه در مسکو به پایان رسید و در  بیانیه مشترک منتشرشده پس از این نشست از کشورها خواست تا به طور محتاطانه سیاست پولی خود را تنظیم کرده و تبادل نظر و هماهنگی با دیگر کشورها را نیز تقویت بخشند.


لازم به ذکر است گروه 20 در پاسخ به بحران‌های مالی اواخر دهه 1990میلادی و پذیرش این مساله که قدرت‌های اقتصادی در حال ظهور، به ‌نحو مناسبی در مباحثات مربوط به اقتصاد جهانی مشارکت داده نشده‌اند، تاسیس شد.

گفتنی است گروه 20 متشکل از وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی 19کشور شامل: آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان، آفریقای‌جنوبی، کره‌جنوبی، ترکیه، انگلیس، ایالات‌متحده آمریکا و اتحادیه اروپا است که توسط شورای ریاست دوره‌ای و بانک مرکزی اروپا در این اجلاس نمایندگی می‌شود. رییس بانک جهانی، روسای کمیته‌های پولی و مالی توسعه، مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی که به اعتبار مقام خود، در این اجلاس حضور دارند. گروه 20 مهم‌ترین کشورهای صنعتی و قدرت‌های اقتصادی در حال ظهور را در برمی‌گیرد.

۱۴ مرداد ۱۳۹۲ ۱۴:۵۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP