افزایش رشد سرمایه گذاری آفریقایی ها در قاره آفریقا

افزایش رشد سرمایه گذاری آفریقایی ها در قاره آفریقا
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا، براساس مطالعات یک موسسه تحقیقاتی در آفریقای جنوبی، سرمایه گذاری مستقیم آفریقایی ها در طرح های جدید قاره آفریقا از سال ۲۰۰۳ میلادی تا ۲۰۱۱ میلادی ، سالانه ۲۳ درصد رشد داشته است.


 نشریه بیزنس دی آفریقای جنوبی ، روز دوشنبه به نقل از موسسه تحقیقاتی ارنست یانگ نوشت: این رشد سرمایه گذاری بیش از رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بازارهای توسعه یافته و نیز رشد سرمایه گذاری در بازارهای در حال ظهورغیرآفریقایی است.


این مساله حاکی از آن است که تنها آسیایی ها، اروپایی ها و آمریکایی ها تنها علاقه مندان به سرمایه گذاری در قاره آفریقا نیستند.


بررسی موسسه ارنست یانگ نشان می دهد که کشورهای آفریقای جنوبی، کنیا، نیجریه و حتی نامیبیا، به دلیل وجود جذابیت هایی از جمله داشتن جمعیت جوان و رشد اقتصادی پایدار، از جمله سرمایه گذاران مطرح در قاره آفریقا بشمار می روند.


بگزارش بیزنس دی، کشورهای زیر صحرا براساس مدل های جمعیت شناسی برخوردار از جوان ترین جمعیت در مقایسه با سایر مناطق جهان هستند که این به معنای نیروی کار جوان و ارزان قیمت است.


درمیان پنج کشور مطرح سرمایه گذار آفریقایی، کشور آفریقای جنوبی به عنوان بزرگترین قدرت اقتصادی قاره آفریقا، علاوه بر جذب سرمایه خارجی ، بواسطه داشتن شرکت های بزرگی چون ام تی ان توانسته است در سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این قاره، پیشتاز باشد.


نیجریه و کنیا نیز به عنوان دو قدرت منطقه ای در غرب و شرق قاره آفریقا از دیگر سرمایه گذاری اصلی در این قاره شمرده می شوند.


به طور مثال ، شرکت سیمان دانگوته نیجریه که توسط فرد ثروتمندی چون الیکو دانگوته اداره می شود، در حدود ۵ میلیارد دلار در بخش سیمان آفریقا از جمله در کشورهای کامرون ، سنگال ، اتیوپی ، زامبیا و آفریقای جنوبی سرمایه گذاری کرده است.


بانک های کنیایی و نیجریه ای نیز به طور وسیعی در قاره آفریقا در حال فعالیت هستند که به طور نمونه بانک یونایتد نیجریه هم اینک در ۱۸ کشور آفریقایی ازجمله غنا، موزامبیک و تانزانیا شعبه دارد.


درهمین حال بخش های گاز و نفت قاره آفریقا نیز بطور بالقوه قادر به جذب زیاد سرمایه گذاران داخلی و خارجی هستند.


دراین میان ، صندوق های بازنشستگی در کشورهای مطرح قاره آفریقا بدلیل داشتن سرمایه ، می توانند مبدل به سرمایه گذاران بزرگی دراین قاره شوند.


براساس برآوردهای صورت گرفته ، سرمایه های تحت مدیریت صندوق های بزرگ بازنشستگی در شش کشور مهم زیر صحرا از رقم ۲۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ میلادی می تواند به ۶۲۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ میلادی و به رقم بزرگ ۷ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۵۰ میلادی برسند.


در حال حاضر صندوق بازنشستگی کارکنان دولتی آفریقای جنوبی با داشتن ۱۲۰ میلیارد دلار دارایی، بزرگترین صندوق در قاره آفریقا شمرده می شود .


این صندوق تنها یک درصد از کل سرمایه اش در قاره آفریقا سرمایه گذاری کرده که این رقم می تواند تا ۵ درصد افزایش یابد.

۲۶ مرداد ۱۳۹۲ ۱۵:۳۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP