هشدار صندوق بین‌المللی پول درباره توقف برنامه مشوق‌های اقتصادی/ اقتصاد جهان زیان می‌کند

هشدار صندوق بین‌المللی پول درباره توقف برنامه مشوق‌های اقتصادی/ اقتصاد جهان زیان می‌کند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از گسترش آنلاین،اقتصاد جهان در مسیر بهبود قرار گرفته و بیشتر کارشناسان علت اصلی آن را اجرای برنامه حمایت‌های مالی بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه‌یافته می‌دانند.

در این میان، برخی نهادهای بین‌المللی معتقدند که توقف این برنامه‌ها می‌تواند روند بهبود اقتصادی جهان را مختل کند. بر این اساس، رئیس صندوق بین‌المللی پول نسبت به متوقف شدن برنامه مشوق‌های مالی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان و تاثیر منفی آن بر اقتصاد جهان هشدار داد و گفت: ادامه این برنامه‌ها ضروری است.


به گزارش رویترز، کریستین لاگارد ضمن هشدار درباره متوقف شدن زودهنگام برنامه مشوق‌های پولی و مالی در کشورهای توسعه‌یافته و تاثیر منفی آن بر رشد اقتصادی جهان، گفت: اتخاذ سیاست‌های مشوق اقتصادی در کشورهای مهم به‌ویژه آمریکا و ژاپن هنوز لازم و ضروری است. وی افزود: اروپا و ژاپن هنوز با مشکلات و چالش‌های اقتصادی زیادی روبه‌رو هستند و بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن باید به اجرای برنامه‌های مشوق اقتصادی ادامه دهند.

لاگارد تاکید کرد: بانک‌های مرکزی کشورهای بزرگ و توسعه‌یافته جهان باید به تلاش خود برای پایین نگه داشتن نرخ بهره بانکی و کمک به افزایش رشد و رونق اقتصادی جهان ادامه دهند. سخنان لاگارد در حالی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد بانک مرکزی آمریکا قصد دارد در نشست سپتامبر خود بخشی از برنامه مشوق پولی خود را متوقف کند. این برنامه به خرید ماهانه ۸۵ میلیارد دلار اوراق قرضه از سوی فدرال رزرو اختصاص دارد. فدرال رزرو آمریکا در پایان نشست اخیر خود اعلام کرد، اقتصاد آمریکا رو به رشد و رونق است، ولی ادامه این روند نیازمند حمایت و اجرای برنامه‌های مشوق پولی است.


بیانیه فدرال رزرو نشان داد که این کشور در حال حاضر تصمیمی برای متوقف کردن برنامه مشوق پولی خود ندارد. اعلام این تصمیم تاثیر زیادی بر افت ارزش دلار و افزایش قیمت جهانی کالاهای مختلف از جمله طلا داشته است.


کارشناسان اقتصادی نیز بر این باورند که با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری و پایین بودن نرخ تورم در آمریکا، فدرال رزرو می‌تواند اجرای برنامه مشوق پولی ۸۵ میلیارد دلاری را ادامه دهد.


در همین حال، بانک مرکزی اروپا نیز در سال‌های اخیر اجرای سیاست‌های مشوق پولی را در اولویت قرار داده تا به اقتصاد بحران‌زده منطقه یورو کمک کند. بانک مرکزی ژاپن نیز در چند ماه گذشته و به‌ویژه پس از به قدرت رسیدن شینزو آبه، اجرای برنامه‌های مشوق اقتصادی را در دستور‌کار قرار داده است.


چندی قبل، صندوق ‌بین‌المللی پول، فرانسه را به پیگیری سیاست تازه‌ای برای بهبود رشد اقتصادی این کشور فراخواند و صندوق فرانسه را ترغیب کرد تا برای تقویت رشد اقتصادی، سیاست تازه‌ای را در زمینه اصلاح بودجه خود درپیش گیرد.


این نهاد بین‌المللی اعلام کرد: دولت فرانسه باید از سرعت تعدیل در بودجه عمومی خود بکاهد تا بتواند سال آینده در آزمایش بازگشت به رشد اقتصادی موفق شود. این صندوق همچنین هشدار داد: نرخ بیکاری در فرانسه در دو سال آینده همچنان رو به افزایش خواهد بود و سرعت کنونی در اصلاح ساختار بودجه، می‌تواند رشد اقتصادی را یک سال بیشتر به تعویق اندازد.


از سوی دیگر، در پی ادامه اصلاحات اقتصادی در یونان، صندوق ‌بین‌المللی پول با صدور بیانیه‌‌ای از موافقت با اعطای کمکی بیش از یک میلیارد یورو به یونان خبر داد. صندوق ‌اعلام کرد که قصد دارد، کمک مالی جدیدی به یونان اعطا کند. این نهاد همچنین از یونان خواست تا اصلاحات بیشتری برای بهبود اقتصادی صورت دهد.

۶ شهریور ۱۳۹۲ ۰۹:۰۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP