وزیر نفت اعلام کرد: دعوت از شرکت های خارجی برای توسعه صنعت نفت کشور

وزیر نفت اعلام کرد: دعوت از شرکت های خارجی برای توسعه صنعت نفت کشور
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،:اولویت های مردم و صنعت نفت ازتامین سوخت زمستانی تا تولید گاز، صادرات نفت، افزایش ظرفیت تولید و طرح مهمی از جمله تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس هدف گذاری شده است

وزیر نفت گفت: ما به صورت عام از همه شرکت های خارجی برای توسعه میدان های نفتی دعوت کرده ایم و برای برنامه اصلاح ساختار قراردادها از همه انها دعوت خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، بیژن نامدار زنگنه با یادآوری دفاع تمام قد دکتر روحانی از وی در مجلس گفت: چهار مرتبه دکتر روحانی برای وزارت در نفت با من صحبت کردند که سرانجام در مرحله چهارم وارد داستانی سختی شدم.

زنگنه با بیان این که از دو جهت مسئولیت دارم یکی از سوی منتخب مردم در ریاست جمهوری و دیگری از سوی رای وکلای ملت در مجلس،تصریح کرد: این مسئولیت سنگینی است لذا وقتی آمدم با روحیه ایستادم و با تمام توان تا زمانی که باشم وظایف قانونی خود را در مقابل مردم انجام خواهم داد.

وزیر نفت با اعلام این که از روز نخست که به وزارت نفت رفتم اهدافی را ترسیم کرده ام، توضیح داد: اولویت های مردم و و صنعت نفت ازتامین سوخت زمستانی تا تولید گاز، صادرات نفت، افزایش ظرفیت تولید و طرح مهمی از جمله تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس هدف گذاری شده است.

کانون های نفتی کشور

زنگنه در پاسخ به سوالی در خصوص سفرهای کاریش با بیان این مطلب که سفر دوره ای برای ما معنی ندارد، افزود: عسلویه و خوزستان کانون فعالیت هاست به همین جهت به خوزستان قطب تولید نفت ایران و همین طور پالایشگاه ستاره خلیج فارس می روم.

وزیر نفت درباره وزیری هامانه قائم مقام خود نیز گفت: آقای وزیری هامانه در نفت بسیار محترم است و فردی با اصول و مبانی است و همین مبانی سبب شد تا از وزارت برکنارش کنند، او یک نفتی است که نشان داد به اصول حرفه ای در نفت و احترام به مجموعه نفت وفادار است.

زنگنه در باره ارتباط یارانه ها با وزارت نفت، اظهار داشت: همیشه وزارت نفت نقش تعیین کننده ای در تامین منابع پرداخت یارانه ها داشته است از این رو در تلاش هستیم برای یارانه ی نوبت شهریور نیز همکاری نماییم.

عضو هیئت دولت افزود: ماهی ٢ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان برای این منظور پرداخت می‌کنیم.

زنگنه درباره ارتباطش با جنوبی ها گفت:این که اکنون رابطه خیلی خوبی برقرار است ،جنوبی ها اصل بدنه فعال نفت هستند.

وی تصریح کرد: جمعی از جنوبی ها در گذشته نسبت به من انتقاد داشتند ولی اکنون با یکدیگر اتفاق نظر داریم.

وزیر نفت افزود: جنوبی‌ها بر رشد ظرفیت‌ها ملی تکیه و تأکید دارند و خواهان آن هستند که به سراغ نرم‌های قراردادی مانند PSA یا مشارکت در تولید نرویم.

وی تصریح کرد: ما این نوع قرارداد را برای ایران به خصوص در خشکی و حتی خلیج فارس نمی‌پذیریم و شاید در دریای خزر جای استفاده از این نوع قرارداد باشد که به نظرم آن هم ضرورتی ندارد.

زنگنه با بیان این که قراردادها هر کدام مزیت ومعایبی دارند، گفت: یکی از اشکالات عمده در قراردادهای مشارکت در تولید را در این مسئله دانست که سرمایه‌گذار بدون آنکه در بالا و پایین رفتن قیمت نفت تأثیری داشته باشد از بالا رفتن قیمت نفت سرمایه گذار بدون انجام کاری نفع می برد.

وی بهترین شکل قراردادها برای کشور را قراردادهای بیع متقابل دانست و افزود: بیست سال است ما از خانواده این نوع قراردادها داریم استفاده می کنیم که می توانیم ان ها را تکامل ببخشیم.

وی در این باره افزود: می‌توانیم از تجربه موفق کشور عراق هم در این زمینه استفاده کنیم.

زنگنه تصریح کرد: عراق از قراردادهای اویل سرویس اگریمنت استفاده می‌کند، یعنی شرکت خارجی وقتی به تولید می‌رسد به ازای تولید هر بشکه نفت از آن میدان پول می‌گیرد و برای افزایش ضریب بازیافت انگیزه دارد، اما سهمی از تولید و دسترسی به مخزن ندارد و زمان قراداد نیز طولانی است.

دعوت عام از شرکت های خارجی

وزیر نفت درخصوص دعوت از شرکت های خارجی گفت: ما به صورت عام از همه شرکت های خارجی برای توسعه میدان های نفتی دعوت کرده ایم و برای برنامه اصلاح ساختار قراردادها از همه انها دعوت خواهیم کرد.

زنگنه گفت: شرکت های خارجی می دانند که ایران برای آینده انرژی جهان بازار بزرگی است و ما نیز در صد سال گذشته یک تولید کننده متعهد برای بازار جهانی نفت بوده ایم و آن چه که اکنون بر علیه ما در قالب تحریم های ظالمانه در حال وقوع است خلاف رویه است.

وزیر نفت در خصوص فرمول زنگنه که برخی منابع خارجی اشاره کرده اند ،بهتر است بیشتر نگوییم، اظهار داشت: تلاش می کنیم نفت بیشتری به بازار بفرشیم.

زنگنه در ادامه گفت: سازمانی قرار نیست برای فروش نفت دایر شود ، تنها ساختار کمک کننده به مدیریت بین الملل نفت ایجاده کرده ام که نقش ستاد راهبری دارد.

وزیر نفت در خصوص قرارداد کرسنت پاسخ داد که کلیات قرارداد کرسنت قابل دفاع است.

ایران و عمان

زنگنه در تبیین تفاوت قرارداد کرسنت با یادداشت تفاهم اخیر گازی ایران و عمان، اظهار داشت: این تفاهم در چند ماه آینده تبدیل به قرارداد می شود.

وی تصریح کرد: قرار داد های گاز طولانی مدت است به سبب آنکه دولت ها هزینه و سرمایه می کنند و طرف دیگر همه تاسیسات خود را بر مبنی گازی که خریده است بنا می گذارد.

وی افزود: عمان قصد دارد روزانه ٣٠ میلیون متر مکعب گاز از ایران خریداری کند که بخشی از آن را خود مصرف خواهد کرد و بخشی را نیز به بازارهای جهانی و منطقه‌ای صادر می‌کند.

وزیر نفت ارزش قرارداد صادرات گاز با عمان را بالای دو میلیارد دلار در سال دانست و گفت: دعوا جزء لاینفک قراردادهای صادرات گاز است، چرا که ماهیت بازارهای گاز و نفت کاملاً با هم متفاوت است.

زنگنه اظهار داشت: قرار ما این بود که پاکستان بابت هزینه‌های ترانزیت و مصارف خود مقداری گاز برداشت کند، اما هدف اصلی هند بود که درباره آن به تفاهم نرسیدیم.

وی تأکید کرد: هند بازار بزرگی در آینده است که نمی‌توانیم از آن صرف‌نظر کنیم، چنانچه تقاضای رو به رشد جهانی متعلق به هند، چین و کره است و ما باید به ببرهای بزرگ آسیا مانند هند و چین توجه کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه ممکن است در آینده بحث صادرات LNG گاز مایع طبیعی به جای خط لوله صلح به هند مطرح شود، گفت: از نظر من خط لوله صلح منطقی بود اما هندی‌ها به دلایل سیاسی جلو نیامدند.

وی با اشاره به صادرات نفت ایران با قیمت نزدیک به ١٠٠ دلار گفت: باید بدانیم قیمت بالای نفت در کوتاه‌مدت برای سیاسیون ما جذاب است، اما در درازمدت باعث تهدید ما می‌شود، چرا که رقبای ما با قیمت‌های بالا وارد می‌شوند.

زنگنه ادامه داد: ما به زودی ظرفیت تولید نفت را به صورت پایدار به ٤ میلیون بشکه در روز می‌رسانیم و بعد باید به ظرفیت تولید ٤,٥ میلیون بشکه در روز برسیم.

۱۶ شهریور ۱۳۹۲ ۱۴:۰۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP