مدیر عامل شرکت بورس عنوان کرد: نیاز بورس به راه‌اندازی اوراق آتی ارز برای جذب سرمایه‌گذار خارجی

مدیر عامل شرکت بورس عنوان کرد:  نیاز بورس به راه‌اندازی اوراق آتی ارز برای جذب سرمایه‌گذار خارجی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایسنا،مدیر عامل شرکت بورس به لزوم راه اندازی فیوچرز ارزی برای جذب سرمایه گذار خارجی در بورس تهران تاکید کرد و گفت:برای راه اندازی این ابزار نهاد ناظر بازار پول و سرمایه باید همکاری کنند.

حسن قالیباف اصل-مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران-در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مورد اقدامات شرکت بورس برای جذب سرمایه گذاری خارجی گفت:سرمایه گذار خارجی از فضای کلی کشور تبعیت می‌کند و قطعا اگر در حوزه سیاست بین‌الملل تحولی اتفاق بیافتد می‌تواند به سرمایه‌گذار خارجی کمک کند به طوری که اگر سرمایه گذار خارجی وارد کشور شود یکی از انتخابات خوب آن می‌تواند سرمایه گذاری در بورس باشد.

وی افزود: این در حالی است که در کنار بحث‌هایی که در حوزه بین الملل وجود دارد، مباحثی در داخل کشور مطرح است به طوری که مهم ترین متغیر برای سرمایه‌گذاری خارجی ریسک ارز است و سرمایه گذار تمایل دارد بداند که آیا در این بازار می‌تواند ریسک ارز خود را مدیریت کند؟ که در این راستا در سایر کشورهای دنیا ابزار فیوچرز ارزی برای پوشش ریسک ارز طراحی شده است.

وی با بیان اینکه در بورس تهران نیز برای راه‌اندازی اوراق آتی ارز پیشنهاداتی ارائه شد، تاکید کرد:اگر می‌خواهیم در حوزه جذب سرمایه گذار خارجی فعال شویم به راه‌اندازی این ابزار نوین نیاز داریم زیرا فیوچرز ارز ابزاری است که کمک می‌کند تا سرمایه گذار خارجی ریسک ارز خود را مدیریت کند.

مدیرعامل شرکت بورس با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران خارجی درخواست صدور کد سهامداری داده و در بورس تهران فعال هستند، اظهار کرد:در حال حاضر 60 درصد از بورس ترکیه در اختیار سرمایه گذاران خارجی است و قطعا اگر فضای بین‌المللی بهبود یابد و ابزاری که سرمایه‌گذار به آن نیاز دارد در اختیارش قرار داده شود و سرمایه گذار ریسک ارز خود را از طریق آن کنترل کند، مطمئنا پتانسل بالایی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی در کشور وجود دارد.

قالیباف به اقدامات شرکت بورس برای راه‌اندازی اوراق آتی ارز اشاره کرد و گفت: بورس تهران در خصوص این ابزار جدید بررسی کرده و پیشنهادات لازم را ارائه کرده است به طوری که این پیشنهادات در شورای عالی بورس نیز مورد تائید قرار گرفته است ولی راه‌اندازی این ابزار به همکاری بین نهاد ناظر بازار سرمایه و نهاد ناظر بازار پول نیاز دارد تا این ابزار بتواند در بازار سرمایه مورد استفاده قرار گیرد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۲ ۱۷:۰۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP