مدیر دفترکل سرمایه گذاری خارجی خبرداد: تشکیل کارگروه ویژه تدوین مشوق‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت

مدیر  دفترکل سرمایه گذاری خارجی خبرداد: تشکیل کارگروه ویژه تدوین مشوق‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت
قادر سلیمانی مدیر کل دفتر سرمایه گذاری خارجی، از برگزاری نشست مشترک سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت درخصوص تشکیل کارگروه ویژه تدوین مشوق‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه صنعت نفت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، سلیمانی در حاشیه این نشست ضمن قدردانی از رویکرد و اقدامات مدیر عامل این شرکت برای افزایش توان تولید و ساخت تجهیزات مورد نیاز بخش نفت از طریق جذب سرمایه گذاری خارجی ، خاطر نشان کرد: تاکنون جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه تجهیزات نفت چشمگیر نبوده است که برخی از علل آن، عدم جذابیت در مشوقهای سرمایه گذاری و نیز تحمیل مدلهای غیر جذاب در قراردادهای نفتی به سرمایه گذاران بوده است.


سلیمانی در ادامه افزود: علی رغم وجود مزیتهای فراوان، این بخش اقتصادی هنوز نتوانسته سهم مناسبی از سرمایه گذاری خارجی را به خود اختصاص دهد و در نتیجه توان رقابتی ایران در جذب سرمایه گذاران خارجی در این صنعت، به ویژه در مقایسه با کشورهای همسایه کاهش یافته است.


به گفته مدیر کل دفتر سرمایه گذاری خارجی، تعدادی از شرکتهای زیرمجموعه بخش نفت اطلاعات کافی از مباحث و مزیتهای سرمایه گذاری خارجی و امکانات و حمایتهای قانونی موجود در این زمینه ندارند.


وی با اشاره به این موضوع که  اعطای مشوق به تنهایی نمی‌تواند تاثیرگذار باشد، گفت: در این خصوص لازم است برنامه و طرح مشخصی وجود داشته باشد و  ضمن انجام مطالعات امکانسنجی برای فرصتهای سرمایه گذاری دارای توجیه فنی و اقتصادی مطابق با استانداردهای بین المللی و بهره گیری از تمامی شیوه های بازاریابی بین المللی  برای ارائه آنها در عرصه های بین المللی، نسبت به رفع مشکلات و حمایت از طرحهای سرمایه گذاری خارجی موجود نیز اقدام نمود.

این مقام مسؤل اظهار امیدواری کرد، شرکت کالای نفت بتواند نقش واقعی خود را به عنوان شرکت تخصصی تامین تجهیزات بخش نفت با پشتیبانی از ساخت و تولید داخلی که به نوبه خود نیازمند انتقال تکنولوژی از طریق جذب سرمایه گذاری خارجی است، ایفا نماید و اقدامات لازم را برای هدایت و هماهنگ نمودن مجموعه زیربخشهای نفت به منظور بهره برداری هرچه بیشتراز سرمایه گذاری مستقیم خارجی  به عمل آورد.


 مهندس شمس مشاور سازمان سرمایه گذاری خارجی، نیز ضمن بیان مطالبی در خصوص موانع و عوامل سرمایه گذاری خارجی در بخش نفت اظهار نمود: راهکار اساسی ورود شرکت‌های بین‌المللی  به طرح های بالا دستی نفت است،چرا که متعاقب آن، زنجیره تامین آنها نیز وارد کشور می شود و این امر به تکمیل حلقه ای مفقوده در توسعه همه جانبه صنایع مرتبط  به این بخش منجر می شود.


  وی تاکید نمود: موضوع انتقال دانش فنی و سهم آن در کل پروژه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید  در قراردادها به عنوان یک بخش اصلی مد نظر قرار گیرد.


مهندس اکبری مدیرعامل شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت، آمادگی این شرکت را برای تعامل مستمر با سازمان سرمایه گذاری خارجی اعلام کرد و طرفین موافقت نمودندکه کارگروه مشترکی به منظور برنامه ریزی جهت تدوین مشوقها و فرصتهای سرمایه گذاری و انجام بازاریابی بین المللی در این زمینه تشکیل گردد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۲ ۱۴:۲۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP