علی رغم کاهش سرمایه گذاری خارجی در جهان صورت گرفت :رشد سرمایه گذاری خارجی در ایران

علی رغم  کاهش سرمایه گذاری خارجی در جهان صورت گرفت :رشد سرمایه گذاری خارجی در ایران
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران حاضر شد تا به تشریح گزارش سرمایه گذاری جهانی در سال 2009 که از سوی "کنفرانس توسعه و تجارت ملل متحد" آنکتاد تهیه شده است ،بپردازد. به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، گزارش سرمایه گذاری خارجی هر ساله روند سرمایه گذاری خارجی را در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار می دهد که امسال این گزارش با عنوان "محصولات کشاورزی و توسعه" نام گرفته است.

 

 
علیشیری اظهار داشت:  با توجه به اینکه روند جذب  سرمایه گذاری خارجی در 5 سال گذشته در کشورهای جهان صعودی بوده است ولی در سال 2008  جذب سرمایه گذاری خارجی در جهان به دلیل بروز بحران اقتصادی جهانی با کاهش چشمگیری روبرو شده است.


معاون وزیر اقتصاد در عین حال تصریح کرد: سرمایه گذاری خارجی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله هلند، انگلستان و بلژیک کاهش 42 درصدی داشته است و پیش بینی می شود کشورهای سرمایه پذیر آمریکا، فرانسه، انگلستان، اسپانیا و بلژیک با توجه به تاثیرات بحران مالی و اقتصادی کاهش شدید سرمایه گذاری در سال جاری نیز تجربه کنند.
بنا به گفته علیشیری ،پیش بینی می شود سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان در  سال2009 نیز 44 درصد کاهش یابد و به میزان 1.2تریلیون دلار برسد . ولی پیش بینی ها نشان میدهد که احتمالا سرمایه گذاری خارجی در سال 2010 در جهان بهبود یابد.

روند رو به رشد سرمایه گذاری خارجی  در  ایران

علیشیری در خصوص حجم سرمایه گذاری ورودی به کشورمان تصریح کرد: در سال گذشته کشورمان توانسته است یک میلیارد و ششصد میلیون دلار سرمایه گذاری را جذب نماید و این روند نشان می دهد علی رغم کاهش متوسط 20 درصدی  جذب سرمایه گذاری در جهان ،ایران حائز رشد 4 درصدی بوده است.
 رییس کل سازمان سرمایه گذاری اظهار داشت: برای موفقیت در محیط رقابتی بین المللی برای جذب سرمایه گذاری خارجی ، باید فرایندهای تصمیم گیری و سیاست گذاری در عرصه سرمایه گذاری در کشورمان بهبود یابد و ناگزیریم که به مدل سازی ساختار مالی سرمایه ها بپردازیم.


علیشیری در ادامه افزود: دولت با بهره گیری از تجربیات موفقیت سایر کشورها با تجهیز منابع خود و سایر موسسات توسعه ای نظیر سازمان بازنشستگی، صندوق تامین اجتماعی ، ایمیدرو و غیره باید همه منابع خود را تجهیز نماید تا بتواند در میدان رقابت جذب سرمایه گذاری فعالیت چشم گیری داشته باشد.
بنا به گفته علیشیری ،رمز موفقیت در جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور، مشارکت بخش دولتی و خصوصی در پروژه های توسعه ای است.


وی در ادامه خاطر نشان کرد: برای تصمیم گیری در این عرصه  رقابتی ،باید مراحل پیچیده ، زاید و  بوروکراسی اداری کشور در جذب سرمایه گذاری به صفر کاهش یابد، در غیر این صورت نمی توان سرمایه گذاری ایران را با سایر کشورها مقایسه نمود. 
رییس کل سازمان سرمایه گذاری در ادامه با اشاره به تغییر جهت مسیر سرمایه گذاری خارجی از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه یادآور شد :روند سرمایه گذری در کشورهای توسعه یافته نیز نزولی بوده است و کاهش 29 درصدی را تجربه کرده است.


معاون وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به افزایش سرمایه گذاری در کشورهای در حال توسعه ،خاطر نشان کرد: افزایش سرمایه گذاری در این کشورها به میزان 620 میلیارد دلار بوده است که 17 درصد کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در این کشورها شامل می شود و از عمده کشورهای سرمایه پذیر می توان چین،‌ هنگ کنگ، برزیل، هندوستان و عربستان سعودی را نام برد.
علیشیری در ادامه افزود: با تشکیل بانک جامع اطلاعات سرمایه گذاری خارجی ،دستگاههای اجرایی موظف شدند آمار سرمایه گذاری شرکتهای ذیربط خود را ارائه  نمایند.


رییس کل سازمان سرمایه گذاری ،در ادامه به اقدامات سازمان سرمایه گذاری در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و افزود: با توجه به  اجرایی شدن موافقتنامه های تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی با کشورهای دیگر، تا به امروز با 46 کشور این موافقتنامه ها لازم الاجرا شده است که  با 19 کشور امضا شده و با 9 کشور در حال مذاکره هستیم.
وی همچنین در خصوص تشکیل کمیته های مشترک سرمایه گذاری خارجی  تصریح کرد: با 33 کشور مبادله متن انجام شده است که با 8 کشور جهان در حال مذاکره هستیم .


رییس کل سازمان سرمایه گذاری در ادامه افزود: موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، با 28 کشور لازم الاجرا و با 22 کشور امضا  و  با 17 کشور در حال مذاکره هستیم.
علیشیری در ادامه یادآور شد: این در حالی است که موافقتنامه های گمرکی با 26 کشور لازم الاجرا  و با 39 کشور امضا شده است.
وی در ادامه به اقدامات آتی سازمان سرمایه گذاری در زمینه  تشویق و جذب سرمایه گذاری اشاره کرد  و گفت: آیین نامه اجرایی سرمایه گذاری در بورس تدوین شده است که بورس ایران را به بورس بین المللی تبدیل می کند.


این مقام مسئول در ادامه با اشاره به تشکیل فراکسیون سرمایه گذاری خارجی در مجلس خاطر نشان کرد: شرکتهای دولتی مشمول خصوصی سازی به مشاوران بین المللی برای تهیه مطالعات امکان سنجی ارائه می شوند تا سرمایه گذاران خارجی بتوانند طرحهای سرمایه گذاری را با استاندارد بین المللی مورد بررسی قرار دهند.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به شناسایی 300 طرح سرمایه گذاری خارجی در کشور، افزود: راه اندازی وب سایت فرصتهای سرمایه گذاری ایران به نشانیww.iio.ir  از دیگر اقدامات سازمان در سال جاری بوده است.
علیشیری  در عین حال به ویرایش جدید کتاب سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و  اظهار داشت : تا سه ماه آتی نسخه دوم کتاب راهنمای سرمایه گذاری منتشر می شود.


بنا به گفته علیشیری ، رفع موانع و محدودیت ثبت شرکت ایرانی با مشارکت 100 درصدی سرمایه گذاری خارجی بدون نیاز به اخذ مجوز سرمایه گذاری خارجی از جمله برنامه های سازمان سرمایه گذاری می باشد که گامهای اجرایی آن برداشته شده است. وی به نتایج همایش سرمایه گذاری خارجی در چین اشاره کرد و گفت: در این همایش، شرکتهای چینی تمایل خود را برای سرمایه گذاری در ایران اعلام نمودند .


وی در ادامه یادآور شد: همایش سرمایه گذاری در ترکیه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و صاحبان پروژه ها در مهرماه سال جاری در ترکیه برگزار می شود.
علیشیری یادآور شد: سازمان سرمایه گذاری در راستای سرعت بخشیدن و پاسخگویی سازمانهای استانی سیستم ویدئو کنفرانس را در وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی راه اندازی می کند .
رییس کل سازمان سرمایه گذاری  در پایان ابراز امیدواری کرد که معرفی فرصتهای سرمایه گذاری در سایر کشورها با حضور صاحبان پروژه ها و اقدامات سازمان سرمایه گذاری بتواند حجم سرمایه گذاری در کشور را افزایش دهد.

دریافت کامل گزارش به صورت فایل پاورپوینت
 

۲۶ شهریور ۱۳۸۸ ۱۵:۱۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP