همکاری های تجاری استان آذربایجان شرقی با هند

همکاری های تجاری استان آذربایجان شرقی با هند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا،یک هیات تجاری بلندپایه استان آذربایجان شرقی هم اکنون سرگرم انجام دیداری از هند برای ترغیب شرکت های تجاری و صنعتی هند برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف این استان و افزایش همکاری های تجاری است.

این هیات ۱۲ نفره اتاق بازرگانی تبریز روز دوشنبه دهلی نو را به قصد بمبئی،مرکز تجاری و مالی هند به منظور تبادل نظر با دست درکاران بخش های تجاری و صنعتی هند در مورد روش های مختلف برای تقویت هر چه بیشتر مبادلات تجاری و صنعتی بین ایران و هند ترک کرد.


این هیات در طول اقامت خود در دهلی نو در یک نشست ترتیبی توسط فدراسیون سازمان های صادراتی هند (FIEO) در پایتخت هند شرکت و امکانات استان آذربایجان شرقی را برای سرمایه گذاری مشترک خارجی در این استان تشریح کرد.


رحیم خانی، رییس بخش امور اقتصادی و هماهنگی بین المللی اتاق بازرگانی تبریزدرسخنانی در این گردهمایی، برضرورت گسترش هر چه بیشتر روابط تجاری بین هند و ایران تاکید کرد و گفت: هند و ایران دارای روابط تاریخی طولانی هستند و لازم است که این روابط، با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص ایران در منطقه، بیش ازپیش تقویت شوند.


وی موقعیت جغرافیایی استثنایی استان آذربایجان شرقی را برای تجار هندی تشریح کرد و گفت:استان آذربایجان شرقی در نزدیکی سه کشور آذربایجان، ارمنستان و ترکیه قرار دارد و به همین جهت شرکت های هندی می توانند محصولات خود را،درصورت سرمایه گذاری مشترک دراین استان،به راحتی به این کشورها صادر کنند.


خانی امکانات استان آذربایجان شرقی را برای سرمایه گذاری خارجی بسیارمناسب توصیف کرد و گفت:استان آذربایجان شرقی دارای بزرگترین منطقه تجارت آزاد درایران است و سرمایه گذاران خارجی در این مناطق برای مدت ۱۰ سال از پرداخت مالیات معاف هستند.


تی.اس. اهلووالیا،ازاعضای کمیته مدیریت فدراسیون سازمان های صادراتی هند،برضرورت گسترش هرچه بیشتر صنعت گردشگری بین ایران و هند تاکید کرد و گفت:سوخت هواپیما حدود ۴۵ درصد از هزینه شرکت های هواپیمایی را تشکیل می دهد و اگر ایران یارانه بیشتری را به سوخت هواپیما اختصاص داده و موجب کاهش هزینه تردد هوایی شود صنعت گردشگری بین هند و ایران رونق بیشتری خواهد گرفت.


عده ای از اعضای این هیات همچنین مشکلات تجار ایرانی را در اخذ روادید هند مطرح کرده و خواستار تسهیل هر چه بیشتر صدور روادید هند به تجار ایرانی برای تضمین گسترش بیش از پیش مبادلات تجاری بین این دو کشورشدند.


اعضای هیات اتاق بازرگانی تبریز،درپایان این نشست،بطور انفرادی با تجار هندی دیدار و با آنان به تفصیل درمورد روشهای ممکن برای سرمایه گذاری مشترک در استان آذربایجان شرقی و همچنین افزایش مبادلات تجاری بین ایران و هند تبادل نظر کردند.

۲ مهر ۱۳۹۲ ۰۹:۳۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP