هیات بزرگ اقتصادی ایران به مالزی سفر کرد

هیات بزرگ اقتصادی ایران به مالزی سفر کرد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا،یک هیات بزرگ تجاری - اقتصادی از جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه وارد کوالالامپور پایتخت اقتصادی مالزی شد تا در چهارمین نمایشگاه و کنفرانس تجاری و سرمایه گذاری جهان اسلام در این شهر شرکت کند.

چهارمین نمایشگاه و کنفرانس تجاری و سرمایه گذاری جهان اسلام با حضور ۳۰ کشور عضو سازمان همکاری های اسلامی از سوم تا ششم مهر ماه در محل مرکز تجارت جهانی پوترا شهر کوالالامپور مالزی برگزار می شود.


این نمایشگاه به عنوان قدرتمندترین رویداد در ایجاد فرصت های تجاری است که مرکز بین المللی تجارت سازمان همکاری اسلامی با حمایت مالی دولت مالزی آن را برگزار می کند.


هیات بزرگ تجاری - اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه محصولات و دستاوردهای خود را در ۱۲ سالن بزرگ در معرض دید تجار و سرمایه گذاری کشورهای مختلف اسلامی قرار می دهد.


همچنین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان در این نمایشگاه یک غرفه مجزا دارد و صنایع دستی و جاذبه های گردشگری استان اصفهان را در معرض دید بازدید کنندگان قرار می دهد.


در حاشیه این نمایشگاه همچنین جایزه برترین فعالان تجاری جهان اسلام به برخی از فعالان بزرگ اقتصادی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی اهدا می شود.


از جمهوری اسلامی ایران، اسدالله عسگراولادی به عنوان یکی از برترین فعالان تجاری جهان اسلام برگزیده شده است.


در حاشیه برگزاری نمایشگاه و کنفرانس تجاری و سرمایه گذاری جهان اسلام همچنین کنفرانس جهانی گردشگری اسلامی، کنفرانس آموزش عالی و دومین نشست اقتصادی و تجاری آسیا - سازمان همکاری های اقتصادی برگزار می شود.


در حاشیه این نمایشگاه و کنفرانس همچنین فعالان اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی با هدف توسعه مناسبات اقتصادی با همتایان خود در کشورهای مختلف دیدار و گفت و گو خواهند کرد.


دیدار و گفت و گو با مسوولان اتاق بازرگانی مالزی و مقام های دولتی و خصوصی این کشور در دستور کار هیات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان قرار دارد.


بازارهای اقتصادی کشورهای اسلامی، بازاری نوظهور و هدف جدید برای شرکت های بزرگ بین المللی است، کشورهای اسلامی با جمعیت حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر، سطح بالای قدرت اقتصادی، رشد جمعیت و گرایش به مصرف منابع غنی طبیعی مانند نفت و معادن در سراسر دنیا، همه و همه بیانگر اهمیت و جذابیت بازار کشورهای مسلمان برای بسیاری از شرکت های بزرگ است.


چهارمین نمایشگاه و کنفرانس تجاری و سرمایه گذاری جهان اسلام رویدادی در حال رشد و مناسب کار آفرینان، تجار، صاحبان صنایع کوچک و متوسط، دولت و بخش خصوصی است.


پیش بینی می شود نمایشگاه تجاری و سرمایه گذاری جهان اسلام به بزرگترین کنفرانس و نمایشگاه در منطقه تا سال ۲۰۱۵ و بزرگترین در نوع خود در جهان تا سال ۲۰۲۰ میلادی تبدیل شود.


هدف اصلی برگزاری این نمایشگاه، بهبود روابط تجاری میان کشورهای اسلامی و در عین حال دولت ها، مجامع سرمایه گذاران بین المللی، صنایع و کارآفرینان سراسر دنیا است.


در این نمایشگاه ۵۰۰ غرفه به فعالان اقتصادی از ۳۰ کشور اسلامی اختصاص داده شده است و پیش بینی می شود در هر یک از کنفرانس های حاشیه ای این نمایشگاه ۲۰۰ نفر شرکت کنند.


چهارمین نمایشگاه و کنفرانس تجاری و سرمایه گذاری جهان اسلام با همکاری مرکز اسلامی توسعه تجارت برگزار می شود.


کارآفرینان، مجامع، سازمان ها و اعضای دولتی از صنایع و بخش های بانکداری و سرمایه گذاری، آموزش، بخشهای عمرانی، فناوری اطلاعات، مبلمان، امور مالی، زراعت و کشاورزی، نفت و گاز، ارتباطات و مخابرات، توریسم، فعالیتهای تفریحی و رفاهی، بیمه، مشاور املاک و مستغلات، پزشکی و سلامتی و فروشگاه های زنجیره ای در این نمایشگاه و کنفرانس حضور دارند.


آیین افتتاحیه چهارمین نمایشگاه و کنفرانس تجاری و سرمایه گذاری جهان اسلام با حضور نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی برگزار می شود.


در کنفرانس تجارت - تقویت اقتصاد بدون مرز به موضوع تشخیص و تقویت نقاط قوت اعضای سازمان همکاری های اسلامی در جهت تقویت تجارت بین الملل، بحران منطقه یورو و اثرات آن روی اقتصاد کشورهای اسلامی و چگونگی پیشگیری از آن و بحرانهای موجود در جهان اسلام و نقش تجارت بین الملل در فرایند رفع این بحرانها پرداخته می شود.


همچنین در بخشی از این کنفرانس به موضوع چگونگی افزایش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بازار های تجاری دنیای اسلام رسیدگی می شود.


موضوع بازگشت به دوران طلایی جهان اسلام از طریق آموزش دیگر موضوعی است که در کنفرانس آموزش عالی مورد بررسی قرار می گیرد.


در این کنفرانس به موضوع پیاده سازی سیستم های آموزش عالی بر اساس ارزشهای اسلامی، دانشگاه های کشورهای اسلامی - استفاده بهینه از خلاقیت، علوم و تکنولوژی در آموزش و پرورش و چگونگی استفاده از تحصیلات جهت بهبود اقتصادی - اجتماعی کشورهای اسلامی و آموزش و تحصیلات جهانی در مسیر توسعه اسلامی - چشم انداز و تحول در داشتن یک آینده مشترک در جهت زندگی بهتر برای مسلمانان جهان و بازگرداندن کرامت اسلامی به عنوان ارزش و نیز برقراری یک ارتباط بین ملتهای اسلامی پرداخته می شود.


در کنفرانس جهانی گردشگری اسلامی نیز موضوعاتی چون سیستم استاندارد ارزیابی و تایید خدمات توریستی حلال مطابق با اصول و قوانین شریعت و چارچوب راه اندازی امکانات برای بازار خدمات توریستی حلال مورد واکاوی قرار می گیرد.


به استناد سازمان توریسم جهانی، هر ساله حدود ۳۰۰ تا ۳۳۰ میلیون نفر از مکان های مذهبی بازدید می کنند. تأثیرات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بازدید کنندگان از مکان های مذهبی و تاثیرات مثبت و منفی این بازدیدها در این کنفرانس مورد بررسی قرار می گیرد.


سازمان همکاری اسلامی دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد است که ۵۷ کشور در گستره چهار قاره جهان در آن عضو هستند. این سازمان صدای جمعی جهان اسلام و تضمینی برای حفاظت و حمایت از منافع جهان اسلام در روح ترویج صلح بین المللی و هماهنگی میان افراد مختلف جهان است.


جز آلبانی که کشوری اروپایی است و ترکیه که خود را کشوری اروپایی می داند و سورینام که عضو آمریکایی سازمان همکاری های اسلامی است، دیگر اعضای سازمان از قاره آسیا یا آفریقا هستند.

همچنین اعضا بر اساس نوعی تقسیم بندی رسمی، به سه گروه عرب، آفریقایی و آسیایی تعلق دارند.


سازمان همکاری اسلامی که پیشتر نام آن سازمان کنفرانس اسلامی بود، بر اساس تصمیم اجلاس رباط در کشور مغرب در ۲۵ سپتامبر سال ۱۹۶۹ میلادی تاسیس شد.


در سال ۱۹۷۰ نخستین نشست وزیران امور خارجه سازمان همکاری های اسلامی در جده برگزار شد و دبیرخانه دائمی این سازمان در شهر جده انتخاب شد.


اکمل‌ الدین احسان‌ اوغلو دبیر کل فعلی سازمان همکاری اسلامی از سال ۲۰۰۵ است.


هشتمین اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران و با شرکت بیشتر سران کشورهای اسلامی و مقامات عالی رتبه ۵۵ کشور مسلمان در ۱۶ آذر ماه ۱۳۷۶ برگزار شد.


سازمان همکاری های اسلامی تاکنون ۱۰ اجلاس در سطح سران و ۳۴ اجلاس عادی در سطح وزیران امور خارجه برگزار کرده است. اجلاس وزیران خارجه، هر سال و اجلاس سران، هر سه سال یک بار، برگزار می‌شود. میزبانی هر کشور باید از سوی اجلاس رسمی مورد تأیید قرار گیرد.

۲ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۰۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP