رییس اتاق تهران: دیپلماسی قوی اقتصادی صادرات غیرنفتی را ارتقا می دهد

رییس اتاق تهران: دیپلماسی قوی اقتصادی صادرات غیرنفتی را ارتقا می دهد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،رییس اتاق بازرگانی، ‌صنایع و معادن و کشاورزی تهران معتقد است که ‌ارتقا و توسعه صادرات غیرنفتی در بازارهای جهانی نیازمند در پیش گرفتن دیپلماسی اقتصادی قوی از سوی دولتمردان است و ‌باید حوزه های حکومتی و حاکمیتی زمینه های لازم را در این بخش فراهم کنند.


 
یحیی آل اسحاق‌ اظهار کرد:‌ ‌سفارتخانه های ایران در دیگر کشورها و رایزنان بازرگانی توسعه روابط اقتصادی و تجاری را باید جزو اولویت های اصلی خود در دیپلماسی اقتصادی قرار دهند.


وی با بیان اینکه، صادرات غیرنفتی از محورهای توسعه اقتصادی است و جزو برنامه های اعلام شده دولت یازدهم نیز بوده است، گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص تولید صادرات محور باید در این زمینه گام های بزرگی را برداشته شود.


آل اسحاق، ‌افزایش حجم صادرات را به نفع اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود:‌ ترکیب کالاهای صادراتی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و با وجود همه نقاط مثبت صادرات در سال های اخیر باید به سمت صادرات کالای صنعتی حرکت کرد، چرا که نقش مهم و کلیدی در رشد و توسعه اقتصادی کشور دارد.


رییس اتاق بازرگانی،‌ صنایع و معادن و کشاورزی تهران اولین پیشنهاد خود برای توسعه صادرات غیرنفتی را تنظیم مقررات عنوان کرد و گفت:‌ پس از آن باید وجه همت خود را به سمت صادرات کالای صنعتی معطوف کنیم.


وی در عین حال این موضوع را نیز گفت که کیفیت بالا، قیمت مناسب، خدمات پس از فروش،‌ استمرار و ثبات در قراردادها و رویه ها در ماندگاری کالاهای ایرانی در فضای تنگاتنگ رقابت کالا در سطح جهان نقش مهمی دارد.


این فعال بخش خصوصی در ادامه این گفت و گو با طرح این پرسش که چگونه می توانیم حجم صادرات در حوزه کالاهای صنعتی را ارتقا دهیم؟ ادامه داد: با اتخاذ تهمیدات لازم، حل مشکلات صادرکنندگان می توان جهت صادرات را مناسب تر شکل داد.


آل اسحاق با بیان این جمله که، باید صادرات غیر نفتی از ایران راحت تر و آسان تر صورت گیرد، گفت: ‌در درجه نخست باید بروکراسی اداری که بر روی قیمت تمام شده و افزایش هزینه صادرات تاثیر مستقیم دارد را حذف کرد.


رییس اتاق تهران سپس از صدور برخی بخشنامه ها انتقاد کرد و گفت:‌ با وجودی که صادرکنندگان از مالیات معاف هستند، اما برخی بخشنامه های غیرضروری و غیر متناسب مربوط به گذشته به ضرر صادرات تمام می شود.


وی افزود:‌ نباید اجازه دهیم نظامات بانکی، حمل و نقل، تعرفه ها، استاندارد، گمرک،‌ بیمه ها و غیره اثری منفی بر روی صادرات بر جای گذارند.


این فعال بخش خصوصی حذف بروکراسی اداری،‌ حل مشکلات بانکی، بیمه ای و پشتیبانی جدی از صادرکنندگان را در پر کردن خلاء موجود حوزه صادرات مهم ارزیابی کرد.


کمک به افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی موضوع دیگری بود که آل اسحاق در این گفت و گو به آن اشاره کرد و گفت: ‌با توجه به بازارهای خوبی که در اطراف ایران قرار دارد و نیاز کشورهای اطراف به احداث تاسیسات زیر بنایی و ساخت مسکن در این زمینه می توان حضوری قوی تر داشت.


به گفته آل اسحاق، متخصصان ایرانی توانمندی بالایی در حوزه انرژی شامل احداث پالایشگاه و نیروگاه دارند و در امور زیربنایی نیز فرصت های بسیاری برای صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی در دیگر کشورها فراهم کرده است.


وی عنوان کرد: ‌هم اکنون بیش از سه هزار شرکت پیمانکاری ایرانی در حوزه سخت افزار و نرم افزار و در سطح استاندارهای بین المللی در دیگر کشورها مشغول فعالیت هستند و در صورت حل مشکلات آنها بازارهای بزرگتری را از آن خود خواهیم کرد.


رییس اتاق تهران، صدور ضمانت نامه را از مسائل شرکت های خدمات فنی و مهندسی ذکر کرد و گفت: ‌با توجه به اینکه، نظام بانکی قادر به همراهی آنها در پروژه ها نیست، این احتمال وجود دارد که این شرکت ها بازارهای خود را به مرور از دست بدهند، بنا بر این باید برای حل این مشکل تدبیری جدی اندیشید.


وی همچنین اظهار کرد: به دلیل اهداف برنامه پنجم توسعه،‌ بودجه سالانه و برنامه های دولت یازدهم باید صادرات، محور حوزه اقتصاد باشد که از الزامات آن تولید و تنوع صادرات است.
آل اسحاق افزود: حل مشکلات بانکی، چگونگی حل و فصل مسائل و پشتیبانی از صادر کنندگان نیازمند تدبیر و عزم ملی است و ما امیدواریم با توجه به بکارگیری مدیران کار آمد و کار بلد در دولت یازدهم و اشراف آنها نسبت به مسائل اقتصادی مشکلات هر چه زودتر حل شود.


۸ مهر ۱۳۹۲ ۰۸:۳۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP