6 ویژگی نسل جدید قراردادهای نفتی ایران تشریح شد/ جزئیات پرداخت پاداش نفتی به خارجی‌ها

6 ویژگی نسل جدید قراردادهای نفتی ایران تشریح شد/  جزئیات پرداخت پاداش نفتی به خارجی‌ها
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از روزنامه مردم سالاری،رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با تشریح 6 ویژگی نسل جدید قراردادهای نفتی از متنوع‌سازی تعداد قراردادهای نفتی ایران خبر داد و گفت: در قراردادهای جدید نفتی علاوه بر امکان پرداخت پاداش حتی امکان امضای قرارداد مشارکت در تولید در برخی از میادین خاص نفت و گاز وجود دارد.

سیدمهدی حسینی درباره آخرین تصمیم‌گیری‌های انجام شده در سطح وزارت نفت به‌منظور اصلاح قراردادهای توسعه بخش بالادستی صنعت نفت، گفت: در حال حاضر ایران جاذبه‌های متنوع و متعدد سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز را در اختیار دارد و در صورت کاهش آثار تحریم‌‌های بین‌المللی امکان بازگشت شرکت‌های معتبر و بزرگ نفت و گاز جهان به ایران وجود دارد.

رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با اعلام اینکه در کنار ذخایر عظیم نفت و گاز، هم اکنون هزینه تولید یک بشکه نفت خام در ایران بسیار پائین تر از سایر کشورهای جهان است، تصریح کرد: در حال حاضر متوسط هزینه استخراج یک بشکه طلای سیاه در دریای شمال و یا خلیج مکزیک حدود 40 تا 50 دلار بوده و این در حالی است که این هزینه در ایران حدود 4 تا 5 دلار است.این مقام مسئول با تاکید بر اینکه اگر تحریم‌ها برداشته شود شاهد بازگشت گسترده شرکت‌های خارجی به صنعت نفت ایران خواهیم بود، بیان کرد: از این رو اصلاح قراردادهای توسعه بخش بالادستی نفت در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است.

این کارشناس بخش بالادستی صنعت نفت با یادآوری اینکه مطابق با سیاست‌های دولت جدید و وزارت نفت، در نسل جدید قراردادها تنوع و تعریف مدل‌های متعدد و متنوع قراردادی در اولویت قرار گرفته است، بیان کرد: بر این اساس کارگروهی متشکل از با سابقه‌ترین مدیران حقوقی، قراردادی، عملیاتی، فنی و بهره‌بردار نفت و گاز کشور در این کارگروه تخصصی عضویت دارند.

حسینی با اشاره به برگزاری نخستین نشست مشترک این کارگروه با وزیر نفت، تبیین کرد: افزایش سهم ساخت داخل، تسهیل در شرایط انتقال تکنولوژی، صیانت از مخازن هیدروکربوری، افزایش ضریب بازیافت، افزایش انگیزه سرمایه گذاران داخلی و خارجی و حفظ منافع ملی از مهمترین ویژگی‌های نسل جدید قراردادهای نفتی ایران است.

رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با بیان اینکه در این قراردادها به دنبال اجرای سیاست «برد – برد» هم برای دولت و هم برای سرمایه‌گذاران هستیم، تاکید کرد: از این رو با اعمال اصلاحاتی علاوه بر کاهش نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به ریسک مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفتی ایران، درصددحفظ و صیانت از منافع ملی هم هستیم.

این مقام مسئول با اعلام اینکه ایجاد شرایطی به منظور افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی توسط پیمانکاران ایرانی از دیگر اهداف اصلاح این قراردادها است، تبیین کرد: در اصلاح نسل جدید قراردادهای توسعه بخش بالادستی صنعت نفت صرفا به دنبال یک نوع قرارداد نبوده و سبد قراردادهای نفتی متنوع و کارآمدتر خواهد شد.

قائم مقام اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه در نسل جدید قراردادها بر حسب نوع مخازن، ساختار زمین شناسی، دریایی و یا خشکی بودن میدان، هزینه‌های ریسک و سرمایه‌گذاری قراردادهای متعددی تعریف خواهد شد، گفت: در این قراردادها سعی شده که یک تناسب منطقی و عادلانه بین سود و ریسک پیمانکاران داخلی و خارجی ایجاد شود.

حسینی در پاسخ به این سوال مهر که آیا همچون عراق ایران هم به دنبال پرداخت پاداش به ازای هر بشکه افزایش تولید نفت و گاز به پیمانکاران خواهد بود، توضیح داد: در این مدل قراردادی که پاداش هم به پیمانکاران اختصاص می‌یابد، قطعا با افزایش ضریب بازیافت هم پیمانکار و هم کارفرما سود می‌برند.

رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با یادآوری اینکه این مدل قرارداد در صنعت نفت عراق حدود 20 ساله است، تاکید کرد: اما هنوز در صنعت نفت ایران بر روی مدت زمان قرارداد توافق نهایی حاصل نشده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دولت عراق حتی تا مرز 5 دلار هم پاداش به پیمانکاران می‌دهد، اظهار داشت: با این وجود هنوز درباره میزان پاداش پرداختی به پیمانکاران صنعت نفت در این قراردادها رقمی قطعی نشده است.

وی در پایان با اعلام اینکه با تدوین نسل جدید قراردادهای نفتی و در صورت کاهش آثار تحریم امکان بازگشت شرکت‌های معتبر اروپایی و حتی آمریکایی به صنعت نفت ایران وجود دارد، خاطرنشان کرد: در برخی از میادین خاص نفت و گاز هم امکان ارائه قرارداد مشارکت در تولید وجود دارد اما قطعا امضای این نوع قراردادها بستگی به ریسک توسعه و هزینه‌های سرمایه‌گذاری دارد.

اولین قرارداد نفتی زنگنه امضا شد

همزمان با برنامه‌ریزی وزارت نفت برای باز کردن پای شرکت‌های بزرگ نفت آمریکایی و اروپایی به صنعت نفت، اولین قرارداد نفتی وزارت بیژن زنگنه بین شرکت‌های ملی حفاری ایران و عراق امضا شد.

به گزارش مهر، هر چند سیاست وزارت نفت در دولت یازدهم ایجاد شرایطی به منظور بازگشت شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نفت و گاز جهان به صنعت نفت ایران است، اما اولین قرارداد نفتی وزارت بیژن زنگنه با عراق امضا شده است. از اینرو شرکت ملی حفاری ایران و عراق (IDC) یک تفاهم نامه جدید همکاری به منظور خدمات آموزشی و دریافت گواهینامه‌های بین‌المللی توسط ایران به کارکنان نفتی عراق امضا کرده است.

براساس این توافق جدید نفتی تهران –‌بغداد، صنعت حفاری ایران با توجه به کادر مجرب، توان علمی، تخصصی و داشتن آموزشگاه حفاری در زمینه اجرای عملیات حفاری، مهندسی برق، مکانیک و سیال، تعدادی از کارآموزان شرکت حفاری عراق را آموزش داده و گواهینامه بین‌المللی را صادر می‌کند.در فاز دوم این همکاری، توافق شده است که همکاری‌ها در بخش‌های نظارت بر عملیات حفاری، حفاری جهت دار، کنترل فوران، HSE ، سیمانکاری، اسیدکاری، لوله مغزی سیار در دستور کار قرار بگیرد.

حمیدرضا گلپایگانی مدیرعامل شرکت ملی حفاری در تشریح جزئیات بیشتر این قرارداد نفتی، با اشاره به گستره عملیاتی حفاری ایران از شمال تا جنوب کشور، حوزه‌های نفت و گاز خلیج فارس و در بیش از 10 استان کشور، گفت: این حوزه عملیاتی گسترده، نقش اساسی شرکت مادر تخصصی ملی حفاری را در پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت ایران به خوبی نمایش می‌دهد.

این مقام مسئول با اشاره به حفر و تکمیل 3500 حلقه چاه نفت و گاز، ارائه متنوع ترین خدمات فنی و مهندسی و توان تخصصی کارشناسان و متخصصان به عنوان مزیت‌های صنعت حفاری ایران، تصریح کرد: در سه دهه گذشته تاکنون تمامی فرایندهای مربوط طراحی، مهندسی، اجرای عملیات پشتیبانی کالا و مواد با برنامه‌ریزی و استفاده از توانمندی متخصصان ایرانی انجام شده است.

جیب نفتی دولت پرپول شد

سرمایه شرکت ملی نفت ایران که بر اساس قانون اساسنامه این شرکت تاکنون 100 میلیارد ریال بود از امروز با مصوبه دولت به 894/562/620/000/000 ریال رسید.

به گزارش تسنیم، طبق ماده 3 اساسنامه شرکت ملی نفت ایران مصوبه سال 1356 افزایش سرمایه این شرکت منوط به ‌پیشنهاد هیأت مدیره و تأیید مجمع عمومی و تصویب نهایی هیأت وزیران است.این روند افزایش سرمایه در ماه ابتدایی دولت یازدهم طی شد و امروز با ابلاغ مصوبه جدید دولت از سوی معاون اول رئیس جمهور، سرمایه شرکت ملی نفت ایران از محل اندوخته سرمایه‌ای، به مبلغ هشتصد و نود و چهار هزار و پانصد و شصت و دو میلیارد و ششصد و بیست میلیون(894/562/620/000/000 )ریال منقسم به هشتاد و نه میلیون و چهارصد و پنجاه و شش هزار و دویست و شصت و دو میلیون

(89/462/620/000/000) سهم ده میلیون (10/000/000) ریالی افزایش می‌یابد.

نکته قابل توجه این است که طبق ماده 3 اساسنامه شرکت ملی نفت که آخرین بار در سال 1356 مورد بازنگری و تصویب قرار گرفته میزان سرمایه شرکت ملی نفت ایران تاکنون یکصد میلیارد ریال بوده است.

افزایش 8946 برابری سرمایه شرکت ملی نفت ایران از سویی می‌تواند دست این شرکت را در رقابت‌های بین‌المللی و همچنین تأمین مالی پروژه‌ها باز کند و از سوی دیگر جیب پرپولی برای خرج کردن در اختیار دولت می‌گذارد که لزوم اتخاذ راهکارهای نظارتی قوی را بر نحوه هزینه کرد این حجم از منابع مالی می‌طلبد.

 افزایش 30 درصدی واردات نفت مشتریان آسیایی از ایران


چهار مشتری بزرگ آسیایی نفت ایران در ماه آگوست امسال 865 هزار و 650 بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش دارد.به گزارش رویترز، چهار خریدار بزرگ نفت ایران، چین، هند، کره جنوبی و ژاپن در ماه آگوست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال 2012 حدود 30 درصد بیشتر نفت از ایران خریداری کرده‌اند.

بنابر این گزارش، این کشورها در ماه آگوست، روزانه 865 هزار و 650 بشکه نفت از ایران وارد کرده‌اند که نسبت به ماه مدت مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش را نشان می‌دهد.واردات نفت این کشورها در 8 ماه نخست سال 2013 برابر با 927 هزار و 860 بشکه نفت در روز بوده است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 16 درصد کاهش یافته است. این میزان در مدت مشابه سال گذشته برابر با 1.1 میلیون بشکه نفت در روز بوده است.

به نوشته این گزارش، این افزایش بیشتر ناشی از واردات نفت کره جنوبی از ایران بوده است چراکه این کشور در آگوست 2012 به علت مشکلات بیمه‌ای هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است.

بر اساس آمار وزارت تجارت ژاپن، این کشور در ماه آگوست، روزانه 214 هزار و 879 بشکه نفت از ایران وارد کرده است. توکیو در 8 ماه نخست سال جاری 187 هزار و 860 بشکه نفت از ایران وارد کرده است.

۹ مهر ۱۳۹۲ ۱۵:۴۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP