رویترز: شرکت های غربی برای سرمایه گذاری در نفت ایران تلاش می کنند

رویترز: شرکت های غربی برای سرمایه گذاری در نفت ایران تلاش می کنند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،خبرگزاری رویترز نوشت که شرکت های نفت و گاز غربی، با امید حذف تحریم های ایران رقابت و تلاش خود را برای سرمایه گذاری در صنایع نفتی این کشور آغاز کرده اند.

 
این خبرگزاری روز جمعه نوشت: هفته گذشته مدیران شرکت های نفتی آمریکا اعلام کردند که قصد دارند با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، در سازمان ملل متحد دیدار کنند.


زنگنه که قصد داشت همراه حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، به نیویورک سفر کند، در آخرین لحظه از این سفر منصرف شد.


از زمان انقلاب ایران در سال 1979 به این سو، شرکت های آمریکایی کونوکو، شورون، اگزان موبیل و آنادارکو، به گونه های مختلف علاقه خود به سرمایه گذاری در نفت ایران را ابراز کرده اند.


اما شرکت های آمریکایی در سال های گذشته با رویکردی محتاطانه به سوی ایران قدم برداشته بودند و در نتیجه شاهد پیشی گرفتن شرکت های اروپایی، مانند رویال داچ شل و توتال در بازار ایران بودند. ایران بزرگترین ذخایر گاز و چهارمین ذخایر نفت جهان را دارد.


در سال 1995، شرکت آمریکایی کونوکو برای توسعه میدان نفتی سیری با ایران قراردادی امضا کرد، اما دولت بیل کلینتون، این شرکت را از همکاری با ایران برحذر داشت. پس از این تحریم بود که قرارداد به شرکت فرانسوی توتال رسید.


در اوایل دهه 2000 میلادی هم شرکت های آمریکایی شورون و کونوکو برای سرمایه گذاری در میدان بزرگ نفتی آزادگان و میدان بزرگ گازی پارس جنوبی ابزار علاقه کردند.


اما پس از آن که جرج بوش، رییس جمهوری پیشین آمریکا، در سال 2002 ایران را محور شرارت نامید، شرکت های نفتی آمریکایی هم از سرمایه گذاری در ایران ناامید شدند و به کشور همسایه، عراق، روی آوردند.


دولت آمریکا تلاش کرد، شرکت های بزرگ اروپایی را هم از فعالیت در ایران باز دارد. اما این تلاش ها چندان موثر نبود. در واقع، یکی از دستاوردهای دوره پیش مدیریت زنگنه در وزارت نفت این بود که او توانست پای توتال، شل و شرکت ایتالیایی انی را به ایران باز کند.


کارشناسان معتقدند، پیشرفت احتمالی در ارتباط شرکت های نفتی غربی با ایران آهسته خواهد بود. اما تجربه های پیشین نشان می دهد که در صورت بازگشت، احتمالا شل و کونوکو از موقعیت بهتری برخوردار می شوند.


شورون، کونوکو، استات اویل، لوک اویل و گازپروم نیز به دنبال یافتن جایگاهی خواهند بود.

۱۳ مهر ۱۳۹۲ ۱۰:۲۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP