سیل در خواست متقاضیان جهت سرمایه‌گذاری در قطب سوم پتروشیمی کشور

سیل در خواست متقاضیان جهت سرمایه‌گذاری در قطب سوم پتروشیمی کشور
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایسنا،مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: درخواست‌های سرمایه‌گذاری ماه‌های اخیر در منطقه آزاد چابهار نشان از افزایش تمایل سرمایه گذاران به قطب سوم پتروشیمی کشور دارد.

مصطفی ملک زاده، با اعلام مطلب فوق با اشاره بر ضرورت ایجاد هماهنگی و مشارکت بین سازمان منطقه آزاد چابهار و نهادهای استانی برای تسهیل ایجاد امکانات لازم برای توسعه قطب سوم پتروشیمی تاکید کرد و افزود: قطب سوم پتروشیمی کشور در چابهار که در سال 90 ایجاد و به تصویب هیات وزیران رسیده، در حال شکل گیری است و در همین راستا عملیات اجرایی اولین شهرک پتروشیمی خصوصی کشور در منطقه آزاد چابهار تحت عنوان شهرک پتروشیمی نگین مکران آغاز شده است و همین امر باعث هجوم سرمایه گذاران داخلی و خارجی به منطقه آزاد چابهار در این زمینه شده است.

ملک زاده افزود: تاکنون شرکت‌ها و افرادی از کشورهایی مانند‌ هند و چین و نیز تعداد زیادی از سرمایه گذاران ایرانی برای سرمایه گذاری در صنایع بالادستی و پایین پتروشیمی درخواست‌های خود را به سازمان منطقه آزاد چابهار ارایه ‌کرده‌اند.

وی همچنین اظهار کرد: این طرح و راه اندازی آن نقاط قوت بسیار ویژه، منحصر و خاصی را برای منطقه به همراه دارد که می‌توان به امکان توسعۀ صنعت پتروشیمی در خارج از تنگه هرمز‌(ضرورت استراتژیک برای توسعۀ استان های مرزی و افزایش امنیت ملی )، امکان استفاده از مزایای قانونمند مناطق آزاد، توسعۀ متوازن صنعت پتروشیمی در کشور، نزدیکی به بازارهای هدف (هند، چین، و آسیای میانه)، وجود اراضی مناسب و بدون معارض، وجود دو بندر در حال توسعه، فرودگاه، راه آهن (دردست احداث)، بیمارستان، دانشگاه، و اماکن رفاهی مناسب و وجود آب و هوای مناسب اشاره کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در ادامه گفت: استقبال انجام شده از صنایع پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار بی نظیر است و اجرایی شدن آن به نقطه عطفی در اقتصاد منطقه جنوب شرق کشور تبدیل خواهد شد و علاوه بر ایجاد اشتغال دهها هزار نفر به مطرح شدن چابهار به عنوان یک بندر مهم صنعتی و تجاری بزرگ در ایران کمک شایانی خواهد کرد.

‌قطب سوم پتروشیمی علاوه بر استفاده از گاز متان خط لوله صلح از یک خط لوله مستقل اتان از عسلویه نیز تغذیه خواهد شدو صنایع مرتبط با مشتقات دو گاز اتان و متان در آن توسعه خواهد یافت بازارهای هدف عمده محصولات بازارهای درحال رشد در آسیا بویژه اقتصادهای نوظهور همانند چین و هند خواهند بود.

 

۱۴ مهر ۱۳۹۲ ۱۳:۰۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP