قائم مقام وزیر خارجه سوئیس: ما از تحریم ها حمایت نمی کنیم و تحریم ها باید محدود به موضوع هسته ای باشد

قائم مقام وزیر خارجه سوئیس: ما از تحریم ها حمایت نمی کنیم و تحریم ها باید محدود به موضوع هسته ای  باشد
ایو روسیه قائم مقام وزیر خارجه جمهوری فدرال سویس در ملاقات با بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت :کشور متبوع من از هیچ گونه تحریمی علیه ایران حمایت نمی کند و تحریم ها فقط باید به موضوع هسته ای محدود شود.


 به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ،قائم مقام وزیر خارجه سوئیس در این دیدار تأکید کرد : برداشت ما این است که فشارهای اقتصادی بر نظام اقتصادی ایران تأثیر گذاشته است، لذا فکر می کنم در مذاکرات باید انعطاف لازم را داشت و قدرت نرم ایران به مراتب بیشتر از قدرت هسته ای آن است و دولت جدید طی ماههای اخیر ثابت کرده است که انعطاف لازم را دارد.


ایو روسیه در ادامه تصریح کرد : یافتن شرکای خارجی بدلیل شرایط تحریمی بسیار سخت است و باید تلاش کرد با جامعه بین المللی در عرصه اقتصادی  تعامل مثبت داشت.


رئیس کل سازمان سرمایه گذاری در این ملاقات گفت: شدیدترین و همه جانبه ترین تحریم ها نوشته و یا نانوشته در طی سالهای اخیر بر ملت و دولت ایران اعمال شده است که در طی تاریخ کم سابقه است که  مواردی از قبیل :عدم دسترسی روان به تجهیزات دارویی و پزشکی، کالاهای اساسی و ضروری مردم، قطعات خودرویی و هواپیمایی تا آذار و اذیت شهروندان ایرانی و ایجاد مضیقه برای آنها برای ایجاد نارضایتی اجتماعی شامل رفتارهای فرا تحریمی بوده است.


علیشیری تأکید کرد :علی رغم همه فشارها، در انتخابات اخیر بیش از 70 درصد از مردم در تعیین سرنوشت خویش مشارکت کردند، لذا این شاخص نشان می دهد که هدف گذاری ایجاد نارضایتی اجتماعی، راهبرد صحیحی برای ایران نخواهد بود.


معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: دولت جدید ایران کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی و خروج از کسالت هلندی، تشویق و ترغیب بخش خصوصی برای حضور همه جانبه در فعالیتهای اقتصادی کشور، بهبود محیط کسب و کار و افزایش کارایی سرمایه به همراه متنوع سازی تجهیز منابع برای خروج از وضعیت رکودی موجود را با دقت دنبال می کند.


علیشیری گفت :بزرگترین درسی که از تحریم ها گرفته ایم آن است که با انجام اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران، آن را چابک و پرنشاط کنیم و نقش تصدی گری دولت را تا سرحدهای اعمال حاکمیت توسعه ای تقلیل دهیم.


رئیس سازمان سرمایه گذاری با ذکر مثالهایی از حوزه فاینانس و سرمایه گذاری تأکید کرد: تحریم ها نیز دارای تأثیرات عمیقی بر اقتصاد کشورهای اروپایی و در حال توسعه بوده است.


علیشیری در عین حال خاطر نشان کرد:  مذاکره در درون خود انعطاف را به همراه دارد ولی باید طرفین بر نقطه بهینه انعطاف توافق و درک مشترکی پیدا کنند.


معاون وزیر اقتصاد  با اشاره به روابط دوستانه دو کشور و رشد فعالیتهای اقتصادی فی مابین در طی سالهای اخیر گفت :دو کشور باید از ظرفیتهای خود برای توسعه معادلات منطقه ای و بین المللی و گسترش حجم مبادلات اقتصادی سود ببرند.


علیشیری تأکید کرد :نگاه ما به ملت و دولت سوئیس کشوری آزاد، مستقل و فرهیخته است و انتظار داریم ملتهای مستقل اجازه ندهند حقوق شهروندی دولتها در عرصه معادلات یک جانبه بین المللی نقص شود و رفتارهای خشن و فرا تحریمی به یک قاعده و هنجار در سطح بین المللی تبدیل شود.


وی در پایان  تصریح کرد : ما در عرصه اقتصاد مسیر صحیح حرکت خودمان را پیدا خواهیم کرد و شرکای اقتصادی ما بخشهای خصوصی هستند که با قواعد رفتار حرفه ای و مسئولیت اجتماعی بر پایه منطق اقتصادی به دنبال سود بهینه هستند و قطعاً بنگاه های اقتصادی ایران شرکای مطلوبی برای آنها خواهند بود.

۱۷ مهر ۱۳۹۲ ۱۱:۲۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP