دیپلماسی فعال اقتصادی ایران در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول /ارتقای همکاریهای اقتصادی با موسسات مالی بین المللی

دیپلماسی فعال اقتصادی ایران در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول /ارتقای همکاریهای اقتصادی با موسسات مالی بین المللی
هیات اقتصادی ایران به سرپرستی علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان و متشکل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین وزارت اقتصاد که برای شرکت در نشست سالیانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول شرکت کرده است ، مذاکرات فشرده‌ای را با همتایان خود در حاشیه اجلاس برگزار نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ،در اولین روز حضور هیات اقتصادی ایران در واشنگتن ،طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان؛ با وزرا و روسای بانکهای مرکزی کشورهای هند، پاکستان، سریلانکا و افغانستان بطور جداگانه دیدار و زمینه‌های گسترش همکاری های اقتصادی فی مابین بررسی شد.

 بر اساس این گزارش ،در این دیدارها وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان  ضمن تشریح سیاستها  و اولویت های اقتصادی دولت جدید کشورمان ،برای همکاری و مشارکت سازنده با کشورهای جهان؛ راههای گسترش فعالیت های اقتصادی دو جانبه را بررسی و بر ضرورت افزایش  همکاریهای اقتصادی  با آنها تاکید کرد.

 به گزارش خبرنگار ما ،در این دیدارها طرفین ضمن مرور موانع و مشکلاتی که بر گسترش روابط اقتصادی فی مابین تاثیر گذار بوده اند بر ضرورت یافتن راهکارهای جدید برای ارتقای همکاریهای اقتصادی و مبادلات  بازرگانی فی مابین و استفاده از ظرفیت های فنی و مهندسی در میان خود در راستای گسترش تعاملات اقتصادی تاکید کردند.

طیب نیا ضمن استقبال از دیدگاههای همتایان خود برای گسترش سطح همکاریها، از آمادگی  ایران برای افزایش و ارتقای روابط اقتصادی با کشورهای فوق خبر داد .

دیدار با رئیس بانک توسعه اسلامی

وزیر امور اقتصادی و دارایی  کشورمان در حاشیه این اجلاس با  احمد محمد علی رئیس بانک توسعه اسلامی دیدار و بر اهمیت و اولویت کشورمان در توسعه و ارتقای روابط  اقتصادی با مجامع و موسسات مالی و اقتصادی بین المللی بویژه بانک توسعه اسلامی  تاکید نمود.

طیب نیا با بیان اینکه افزایش سهام و سرمایه ج.ا. ایران در بانک توسعه اسلامی هفته گذشته در دولت به تصویب رسید و بزودی برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد ،افزود : یکی از اولویت های ایران حمایت همه جانبه از فعالیت های بانک توسعه اسلامی و بسط ابزارها و روشهای تامین  مالی اسلامی اجرای پروژه‌های زیر بنایی و توسعه ای است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان ضمن اشاره  بر نهایی نمودن سند راهبردی همکاری های اقتصادی فی مابین ایران و بانک توسعه اسلامی بر لزوم و اهمیت  سرعت بخشیدن به طرح فرایند آماده سازی ،تصویب ،اجرا و پیاده سازی طرحهای زیر بنایی و توسعه ای که توسط بانک مذکور تامین مالی می شوند، تاکید کرد.

وی، با اشاره به اولویت های استفاده از منابع سایر نهادها و موسسات وابسته به  گروه بانک توسعه اسلامی بر ضرورت یافتن راهکارهای ویژه برای استفاده از ظرفیت های آنها تاکید  و افزود : اولویت مهم کشور بهره گیری بخش خصوصی کشورمان از منابع مالی و کمکهای فنی نهادهای وابسته به بانک توسعه اسلامی خواهد بود.

احمد محمد علی رئیس بانک توسعه اسلامی ضمن تشکر از حمایت های همه جانبه ج.ا. ایران از بانک توسعه اسلامی بر ضرورت گسترش همکاری های اقتصادی فی مابین تاکید نمود.

محمد علی تاکید کرد: هیات بانک توسعه اسلامی بزودی برای یافتن راهکارهای سرعت بخشیدن به نرخ جذب طرح های مصوب بانک توسعه اسلامی به ایران اعزام خواهد شد.

دیدار با اقتصاددانان ایرانی بانک جهانی

وزیر  امور اقتصادی و دارایی کشورمان همچنین در  اولین روزاقامت خود در واشنگتن طی دو دیدار جداگانه چهار ساعته به همراه رئیس کل بانک مرکزی کشورمان و هیات همراه با اقتصاددانان بازنشسته ایرانی شاغل در بانک جهانی و همچنین اقتصاددانان و کارکنان ایرانی بانک جهانی دیدار و گفتگو نمود.

وی در این دیدار  ضمن تشریح وضعیت اقتصادی کشور و راهبردهای دولت تدبیر و امید و تبیین برنامه های آن برای رونق فعالیت های اقتصادی و رفع موانع کسب و کارو تولید در  کشور بر ضرورت بهره گیری از دانش و تخصص جامعه بزرگ ایرانیان مقیم خارج کشور تاکید کرد.


۲۰ مهر ۱۳۹۲ ۱۳:۱۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP