شبکه خبری سی ان بی سی اذعان کرد : ایران ،مقصد جدید سرمایه گذاری خارجی

شبکه خبری سی ان بی سی اذعان کرد :  ایران ،مقصد جدید سرمایه گذاری  خارجی
تحلیلگران بر این اعتقادند : با گرم شدن روابط دیپلماتیک ایران و جهان ،در کشور ایران به روی سرمایه گذاران خارجی باز شده است و شرکت ها باید برای ایران بعد از حذف تحریم ها ،برای سرمایه گذاری در این کشور برنامه ریزی کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از شبکه خبری سی ان بی سی ، ایران کشور خاورمیانه ای است که در حال  پایان دادن  به تحریمهایی است که بر آن تحمیل شده است و  این کشور گذر سیاسی را امسال تجربه خواهد کرد.


بر پایه این گزارش ، پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن و به روی کار آمدن حسن روحانی  ایران گفتگوهای سازنده ای با جامعه ملل  در مورد برنامه هسته ای داشته است.


مسییو اسپیواک ، مشاور  شرکت بازارهای نوظهور  به  سی ان بی سی گفت : سرمایه گذاران در حال حاضر نیاز به شروع به فعالیت  بر روی  طرحی دارند که زمانی که تحریمها به صورت کامل برداشته شود  ،بتوانند برای سرمایه گذاری در ایران ،اجرایی نمایند.


وی ادامه می دهد: تمام مزیت اقتصادی ایران فقط نفت نیست ، بلکه  بخش کالاهای مصرفی  و همچنین حوزه های بهداشت  و درمان ایران  می تواند به عنوان اولویت های بخشی  برای سرمایه گذاری در کشوری  باشد که دارای تعداد جمعیت جذابی برای سرمایه گذاری است.


 به گزارش  شبکه خبری سی ان بی سی ،بورس اوراق بهادار تهران با ثبت   339 شرکت در وب سایت خود  دارای یک بازار سرمایه ای با ارزش بیش از 104 میلیارد دلار می باشد.


این گزارش در ادامه می افزاید : با توجه به گزارش بانک جهانی ،این کشور دارای دومین جمعیت در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا ،  با  جمعیت 77 میلیون نفر که  سه برابر متوسط منطقه ای است .


بر پایه گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا ،ایران چهارمین ذخایر  عظیم نفتی در جهان ، و دومین ذخایر گاز طبیعی -  بعد از روسیه را داراست .


به نظر این تحلیلگر ،  دولت ایران در دراز مدت منافع سرمایه گذاری خارجی را  به خود جذب  می کند  و  قرارداهای دولت در بخش انرژی در منطقه جذاب خواهد بود .


 به گفته وی، اگر تحریم ها برداشته شود ایران میتواند فروش نفت و گاز خود در بازار آزاد شروع کند و  زیر ساخت های انرژی کشور هم ارتقا خواهد یافت که  در حال حاضر نفت ایران  بطور عمده  فقط به چین و هند  فروخته می شود.


سون ریکتر مدیر بازار های نوظهور  که به دقت  اقتصاد کلان ایران را رصد می کند، اضافه می کند  : در بورس اوراق بهادار تهران فلزات اساسی و بانک ها، و در بخش دیگر صنایع ارتباطی می تواند به عنوان بخشی برای سرمایه گذاری در بخش بورس کشور  باشد.


او به سی ان بی سی گفت : بازار سهام  به دلیل آنکه بزرگ و سیال است  می تواند  موجب توجه سرمایه گذاران شود و به عنوان بخش جذابی برای صندوقهای سرمایه گذاری باشد .


این تحلیلگر بین المللی اضافه می کند : ارزش گذاری قیمت به سود سهام (P/E (که بین 7 و11 برابر است ،موجب شده است این شرکتها برای سرمایه گذاران خارجی جذاب باشد .


به گزارش شبکه خبری سی ان بي سی ،حتی رهبران تجاری به صورت دقیق به ایران  نگاه می کنند .


 به گفته مارتین سورل  مدیر عامل  شرکت دبیلیو پی پی   (  WPP) بزرگترین شرکت تبلیغاتی  از نظر در آمد در جهان ،ایران را عنوان کشوری در نظر گرفته است که باید برای سرمایه گذاری  در آن برنامه ریزی کرد .


وی  اضافه می کند:پیامهای سیاسی   که  از  ایران به خارج ارسال شده است  ، مثبت است.


۵ آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۰۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP