با تصویب هیأت مقررات زدایی: مشکلات تأمین زمین برای طرحهای حوزه گردشگری برطرف می شود

با تصویب هیأت مقررات زدایی: مشکلات تأمین زمین برای طرحهای حوزه گردشگری برطرف می شود
چهل ویکمین نشست هیات نظارت بر مقررات زدایی در محل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران، با حضور بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و سایر اعضا و نمایندگان دستگاه های اجرایی و اتاقهای بازرگانی و تعاونی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، علیشیری در حاشیه این نشست در مصاحبه با خبرنگار ما،گفت : در این جلسه در خصوص محدودیت ها و مشکلات موجود بین سازمان ملی زمین و مسکن و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در زمینه نحوه تامین و تخصیص زمین های دولتی به سرمایه گذاران بخش خصوصی طرحهای گردشگری، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  


رئیس هیأت مقررات زدایی در ادامه افزود: در این نشست دبیرخانه اجرایی ماده 7 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی، گزارش جامعی از وضعیت موجود، تناقضات و ابهامات قانونی و محدودیتهای ایجاد شده ناشی از رویه های اجرایی بویژه در دستگاههای استانی که منجر به طولانی شدن و پیچیدگی زیاد فرآیند واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران طرحهای گردشگری می‌شود، ارائه داد.

علیشیری خاطرنشان کرد این گزارش نشان می داد که فرایند رسیدگی به تقاضاهای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری بویژه در محدوده‌های شهری به دلیل تداخل و پیچیدگیهای گردش کار دستگاه‌ها، فقدان قاعده‌مندی مشخص و تعارض در برداشتهای ناشی از ماده 22 قانون الحاق و آیین نامه های نحوه اداره مناطق گردشگری موجب سردرگمی سرمایه گذاران و متقاضیان سرمایه گذاری در این حوزه شده بود.


رئیس کل سازمان سرمایه گذاری با اشاره به مشکلات موجود در توسعه صنعت گردشگری گفت: شکایتهای زیادی از متقاضیان سرمایه گذاری در این حوزه از استانهای کشور داشتیم که نشان می داد کسب و کار در حوزه توسعه اماکن و مناطق گردشگری، بویژه در محدوده‌های شهری با سختی زیاد و افزایش هزینه ها مواجه است و لازم بود قوانین و مقررات در این حوزه بازنگری مجدد شود.


به گزارش خبرنگار ما،  رئیس هیات نظارت بر مقررات زدایی  در ادامه تصریح کرد : در این جلسه، مقرر شد سازمان ملی زمین و مسکن واگذاری زمینهای مورد نیاز سرمایه گذاران بخش گردشگری را پس از تایید صلاحیت فنی و صدور موافقتنامه اصولی و معرفی توسط سازمان گردشگری با قیمت کارشناسی و بدون نیاز به انتشار فراخوان عمومی واگذار و همچنین آیین نامه اجرایی ماده 22 قانون الحاق با همکاری سازمان گردشگری و سازمان ملی زمین و مسکن و وزارت جهاد کشاورزی ظرف مدت سه ماه بازنگری و برای تصویب به دولت ارائه شود.


پیش بینی می شود با اجرای مصوبه مذکور و تدارک آیین نامه اجرایی مورد نظر هیات مقررات زدایی، مشکلات اجرایی و تاخیرهای طولانی در فرآیند تامین و تخصیص زمینهای دولتی به سرمایه گذاران بخش خصوصی برای اجرا و احداث طرحهای گردشگری در حوزه ها و محدودیتهای شهری مرتفع گردد.


لازم به ذکر است اعضای هیات نظارت بر مقررات زدایی به استناد تبصره 4 ماده 7 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی توسط رییس جمهور انتخاب می شوند و دبیرخانه اجرایی ماده 7 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی مستقر در  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران مسئولیت انجام فعالیتهای دبیرخانه ای، آماده سازی دستور کار جلسات و ارائه گزارشات تحلیلی و کارشناسی هیات مزبور را به عهده دارد.


بر پایه این گزارش، در این نشست علاوه بر اعضای هیأت مقررات زدایی، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان ملی زمین و مسکن، مدیران کل ذیربط سازمان گردشگری، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، مدیر عامل شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی ایران، مدیران کل دستگاه‌های استانی، نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و تهران، اتاق تعاون و مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

۷ آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۴۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP