ابراز خرسندی دولت کردستان عراق از نقش بسزای شرکتهای ایرانی در آبادانی این اقلیم

ابراز خرسندی دولت کردستان عراق از نقش بسزای شرکتهای ایرانی در آبادانی این اقلیم
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا، وزیر عمران و مسکن اقلیم کردستان عراق با اشاره به روند پرشتاب عمران و آبادانی در این اقلیم گفت: از اینکه شرکتهای ایرانی در پروسه آبادانی کردستان نقش بسزایی دارند خوشحالیم.

دکتر کامران احمد عبدالله در دیدار روز سه شنبه هیأت ایرانی شرکت کننده در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان و انرژی عراق با وی که در شهر اربیل در حال برگزاری است، از حضور پررنگ شرکتهای تخصصی ایرانی در این نمایشگاه ابراز خرسندی کرد.

رییس کمیته عالی مشترک اقتصادی ایران و اقلیم کردستان خاطر نشان ساخت: این اقلیم، خود را با ایران یکی دانسته و خودمان را از ایرانیان جدا نمی بینیم و از هر گونه حضور ایرانیان در بخش های اقتصادی و توسعه ای کردستان استقبال می کنیم.

وی با تأکید بر ضرورت حضور شرکتهای ایرانی در اقلیم کردستان ادامه داد: در زمان حاضر شرکتهای ایرانی بسیاری در اربیل و دیگر شهرهای این اقلیم فعالیت دارند اما از نظر ما این تعداد کافی نبوده و انتظار داریم شرکتهای بیشتری بویژه در حوزه فعالیتهای عمرانی و اقتصادی کردستان مشارکت داشته باشند.

وزیر عمران و مسکن اقلیم کردستان اطمینان داد که بخش دولتی این اقلیم از هیچ تلاشی برای فراهم آوردن زمینه همکاری بیشتر با ایران فروگذار نخواهد بود.

وی گفت: با اختیاراتی که حوزه این وزراتخانه و کمیته عالی مشترک اقتصادی دارد، درهای اقلیم کردستان عراق بر روی بخشهای اقتصادی ایران باز است تا با همت شرکتهای ایرانی و حمایتهای دولتی کردستان، روند عمران و آبادانی این منطقه شتاب بیشتری بگیرد.

وی تصریح کرد: در دیدارم از نمایشگاه بین المللی پروژه عراق و انرژی، بخش ایرانی مربوط به سد سازی را بسیار قوی دیدم و با توجه به این حضور مقتدرانه، چنانچه شرکتهای ایرانی در این زمینه تمایل به مشارکت در پروژه های مربوطه را داشته باشند، به طور ویژه پیگیری می کنم.

وی اطمینان داد که اقلیم کردستان تسهیلات بمراتب بیشتری برای ایرانیان نسبت به سایر کشورها قایل است و شرکتهای ایرانی براحتی می توانند در هر حوزه اقتصادی این اقلیم ورود کنند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان نیز در این دیدار ضمن تقدیر از سیاستهای حمایتی دولتمردان این اقلیم از شرکتهای ایرانی، خاطرنشان ساخت: بستر کار برای فعالیتهای اقتصادی شرکتهای دولتی در کردستان عراق در طول دو الی سه سال اخیر خیلی بیشتر فراهم شده است.

سیدˈعظیم حسینیˈ افزود: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران بالغ بر دو میلیارد دلار در بخشهای مختلف اقتصادی عراق سرمایه گذاری کرده که حدود نیمی از آن به اقلیم کردستان تعلق دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که با توجه به زمینه مساعدی که در پی راه اندازی کمیته عالی مشترک همکاری اقتصادی ایران و اقلیم کردستان برای بهره مندی از توان بسیار بالای شرکتهای ایرانی در زمینه های تخصصی فراهم شده، سطح این همکاری ها با روند روزافزونی همراه باشد.

در ادامه این دیدار، نمایندگان شماری از شرکتهای ایرانی حاضر در نمایشگاه بین المللی تخصصی صنعت ساختمان موسوم به پروژه عراق در 2013 و نمایشگاه انرژی عراق، به طرح برخی مشکلات و موانع موجود در روند فعالیت اقتصادی حوزه خود در اقلیم کردستان و ارایه راهکارهای پیشنهادی پرداختند که مورد استقبال وزیر عمران و مسکن کردستان قرار گرفت و مقرر شد تا در کوتاه مدت با برگزاری نشست های تخصصی با هریک از این بخشها نسبت به رفع موانع موجود همکاری اقدام شود.

ششمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان موسوم به پروژه عراق به همراه سومین نمایشگاه بین المللی انرژی و نمایشگاه سرمایه گذاری مسکن در عراق 2013 به صورت همزمان از عصر دوشنبه 28 اکتبر (6 آبان) در شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان کار خود را آغاز کرده و تا 31 اکتبر (9 آبان) ادامه دارد.

در این نمایشگاه مشترک که معتبرترین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان، انرژی و سرمایه گذاری در بخش مسکن کشور عراق به لحاظ تعداد پاویون کشورها و شمار شرکتهای تخصصی حاضر محسوب می شود، 625 شرکت از 27 کشور صاحب فناوری و اجرا، توانمندی های فنی خود را در زمینه های ساختمان، فناوری زیست محیطی، مصالح و تجهیزات، برق، انرژی های جایگزین، روشنایی، فناوری آب، املاک و مستقلات بین المللی، سرمایه گذاری و توسعه بخش مسکن در فضایی به وسعت 22 هزار متر مربع به نمایش گذاشته اند.

از جمهوری اسلامی ایران نیز تعداد 40 شرکت معتبر و تخصصی در زمینه صنعت ساختمان و انرژی در این نمایشگاه حضور یافته اند که 23 شرکت در زمینه صنعت برق، سد سازی و خدمات مهندسی مربوط به زیر مجموعه حیطه کاری وزارت نیرو و 17 شرکت در شاخه های مختلف صنعت ساختمان فعالیت دارند.

پاویون ایران با اختصاص حدود 900 متر مربع به عرضه توانمندیهای شرکتهای ایرانی، پس از کشور ترکیه به عنوان دومین کشور فعال شرکت کننده در این نمایشگاه به لحاظ وسعت و تعداد شرکت کننده شناخته شده است.

۸ آبان ۱۳۹۲ ۱۱:۲۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP