معاون برنامه‌ریزی استانداری کردستان:راه برای سرمایه‌گذاری خارجی در کردستان هموار است

معاون برنامه‌ریزی استانداری کردستان:راه برای سرمایه‌گذاری خارجی در کردستان هموار است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از فارس ,معاون ‌برنامه‌ریزی استانداری کردستان با اعلام این‌که راه برای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و استان کردستان هموار است، گفت: از سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در کردستان استقبال می‌کنیم.
 

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، ارسلان ازهاری پیش از ظهر امروز در جلسه دیدار با سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه در مورد روابط تجاری استان کردستان و ترکیه گفت: در بحث سرمایه‌گذاری خارجی قانون حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری در ایران فعال و پیشرفته است.

وی ادامه داد: در قالب قانون تشویق سرمایه‌گذاری خارجی از سرمایه‌گذاران خارجی به‌خصوص کشور برای سرمایه‌گذاری در کردستان دعوت می‌کنیم.

معاون ‌برنامه‌ریزی استانداری کردستان با اشاره به این‌که با توجه به حجم مبادلات تجاری، عراق و ترکیه می‌توانند در کردستان سرمایه‌گذاری کنند، تصریح کرد: در حوزه صادرات استان کردستان برای ترکیه فاصله و مسافت کمتری در مبادلات وجود دارد که این می‌تواند مولفه بسیار تاثیرگذاری باشد.

وی ادامه داد: در بخش بازرگانی، 230 کیلومتر مرز مشترک با عراق داریم و بین 20 تا 25 درصد صادرات به کشور عراق از کردستان انجام می‌شود.

5 میلیارد دلار مبادلات تجاری از مرزهای کردستان

معاون برنامه‌ریزی استانداری کردستان با بیان این‌که تفاهمنامه همکاری با کشور عراق و به‌خصوص اقلیم کردستان عراق داریم، گفت: پنج میلیارد دلار مبادلات تجاری با عراق داریم که بخش عمده آن در حوزه ترانزیت بوده است.

وی افزود: از این میزان یک ‌میلیارد دلار صادرات بوده که 50 تا 60 درصد تولید خود استان شامل مصالح ساختمانی، سیمان و محصولات کشاورزی است.

ازهاری با اعلام این‌که سه‌ بازاچه و یک‌ مرز رسمی داریم، گفت: یک ‌مرز دیگر اعلام شده که مرز رسمی شود و به طرف عراقی دادیم که این مسئله در حال پیگیری است.

وی با اشاره به این‌که مرز باشماق مریوان فعال است، اظهار داشت: دو منطقه ویژه اقتصادی مصوبه دولت در دست ساخت در شهرستان‌های مریوان و بانه داریم.

به گفته ازهاری، اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن، اتحادیه صادرکنندگان و تجار در کردستان فعال هستند و استعدادها و پتانسیل‌های فراوانی دارند که می‌توانند در حوزه تجارت خارجی فعالیت داشته باشند و روابط خارجی کردستان بخصوص با کشور ترکیه را توسعه دهند.

۱۱ آبان ۱۳۹۲ ۱۳:۱۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP