بستر حضور بخش خصوصی در حوزه سرمایه گذاری خارجی فراهم شود

بستر حضور بخش خصوصی در حوزه سرمایه گذاری خارجی فراهم شود
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، نقش دولت در حوزه مراودات اقتصادی با کشورهای خارجی را تسهیل کننده دانست و گفت: بخش خصوصی باید با رایزنی و فعالیت های بیشتر با کشورهای خارجی زمینه جذب سرمایه گذاری و افزایش سطح همکاری های اقتصادی را فراهم کند.
پیمان اسراری در دیدار  با سرکنسول ترکیه در ارومیه و جمعی از مسوولان و فعالان اقتصادی استان کردستان در سنندج، افزود: دولت بستر سرمایه گذاری و افزایش سطح همکاری ها با کشورهای خارجی از جمله ترکیه را فراهم کرده و اکنون بخش خصوصی باید عملا وارد عرصه شود و فعالیت کند.

وی حضور سفیر ترکیه و سرکنسول ترکیه در ارومیه  و در استان کردستان را نشانه علاقمندی این کشور به توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی با استان کردستان دانست و گفت: باید از این فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را ببریم.

وی از فعالان بخش خصوصی خواست طرح ها و برنامه های خود را در قالب بسته های پیشنهادی تدوین و در اختیار مسوولان کشور ترکیه قرار دهند تا زمینه عملی همکاری ها فراهم شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در ادامه سخنان خود نقش سرکنسولگری ترکیه در ارومیه را در تقویت مناسبات اقتصادی استان های غربی ایران با کشور ترکیه بسیار موثر دانست و پیشنهاد داد به میزبانی استان کردستان نشست مشترکی با استان های غربی و مسوولان اقتصادی و بخش خصوصی کشور ترکیه در سنندج برگزار شود.

اسراری همچنین خواستار مبادله هیات های اقتصادی متشکل از بخش خصوصی استان کردستان و استان های همجوار ترکیه با ایران شد و گفت: مبادله این هیات ها موجب افزایش آشنایی دو طرف با توانمندی ها، ظرفیت ها و همچنین نیازهای همدیگر می شود.

وی برپایی نمایشگاه های اختصاصی را نیز به دو طرف پیشنهاد داد و گفت: استان کردستان آمادگی برپایی نمایشگاه تخصصی فرش دستباف در کشور ترکیه را دارد.

اسراری همچنین با اشاره به اینکه نگاه منطقه ای به اقتصاد در دنیا یکی از راهکارهای توسعه مناسبات اقتصادی است، گفت: استان های غرب ایران می توانند با تشکیل کمیته ای مشترک مناسبات اقتصادی خود را با ترکیه تقویت کنند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت های استان کردستان در حوزه های کشاورزی، دامداری، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: صنایع تبدیلی برای فرآوری محصولات حوزه کشاورزی، دام و معدن یکی از نیازهای استان کردستان است.

اسراری بستر سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کردستان در زمینه ایجاد صنایع تبدیلی را مهیا دانست و تاکید کرد ایجاد صنایع تبدیلی در این حوزه ها در کردستان منجر به ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی استان می شود.

وی به دو مرز رسمی باشماق مریوان و سیرانبند بانه و 11 بازارچه مرزی در استان اشاره کرد و گفت: این مرزها و بازارچه ها ظرفیت بسیار خوبی برای مراودات اقتصادی با کشورهای خارجی از جمله عراق و ترکیه است.

وی به تصویب دو منطقه ویژه اقتصادی در مریوان و بانه نیز اشاره کرد و از سرمایه گذاران ترکیه ای خواست در زمینه ایجاد این دو منطقه ویژه اقتصادی سرمایه گذاری کنند
۱۳ آبان ۱۳۹۲ ۱۵:۳۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP