توجه به ظرفیت های سرمایه گذاری، فرصتی برای توسعه آذربایجان غربی

توجه به ظرفیت های سرمایه گذاری، فرصتی برای توسعه آذربایجان غربی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران،بهره گیری از سرمایه های داخلی و خارجی و جذب سرمایه گذاران توانمند، راهی برای تسریع حرکت اقتصاد به سوی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار است و آذربایجان غربی در این بین با توجه به وجود پتانسیل ها و ظرفیتهایش مستعد و آماده سرمایه گذاری است.


 اهمیت سرمایه گذاری به عنوان یک مقوله اقتصادی سبب شده که این موضوع همواره به عنوان یکی از عوامل اساسی در توسعه اقتصادی و صنعتی جوامع مطرح باشد و دولتها را بر آن دارد تا توجه ویژه ای به امر سرمایه گذاری برای دستیابی به یک اقتصاد توسعه یافته معطوف دارند.

اهمیت سرمایه گذاری به عنوان یک مقوله اقتصادی سبب شده که این موضوع همواره به عنوان یکی از عوامل اساسی در توسعه اقتصادی و صنعتی جوامع مطرح باشد و دولتها را بر آن دارد تا توجه ویژه ای به امر سرمایه گذاری برای دستیابی به یک اقتصاد توسعه یافته معطوف دارند.

در جهان امروز به خصوص در دهه های اخیر، سرمایه گذاری داخلی و خارجی به عنوان یکی از ابزارهای مهم برای دستیابی به نرخ رشد اقتصادی بالاتر، تولید ثروت و زندگی بهتر مطرح است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی، امکانات مرزی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آذربایجان غربی، توجه به استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این استان را باید کوششی آگاهانه برای رسیدن به رشد اقتصادی در دراز مدت تلقی کرد که نتیجه آن سرعت بخشیدن به توسعه کشور اسلامی است.

آذربایجان غربی در شمالغرب کشور واقع است و 3/2 درصد از مساحت کل کشور را با وسعت 37 هزار و 614 کیلومتر مربع بدون احتساب دریاچه ارومیه به خود اختصاص داده است.

در آذربایجان غربی زمینه های مساعدی اعم از توانمندی های آب و خاک، صنعت و معدن، کشاورزی، بازرگانی و گردشگری وجود دارد که همه اینها می توانند در صورت جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی روند توسعه استان را شتاب بخشند.

آب کافی، زمین حاصلخیز، وجود مناطق جنگلی، کوهپایه های سرسبز، پارک ملی دریاچه ارومیه، وجود ذخائر با ارزش معدنی، آثار باستانی و ابنیه تاریخی، آذربایجان غربی را به عنوان استانی سرسبز و مستعد در زمینه سرمایه گذاری کشاورزی، تجاری و صنعتی و جاذبه های گردشگری مطرح ساخته است.

آذربایجان غربی با بهره گیری از 9 گمرک و هشت بازارچه مرزی مشترک و با 967 کیلومتر مرز مشترک در همسایگی سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان قرار گرفته که توانمندی و موقعیت خاصی از نظر دسترسی آسان به بازارهای جهانی به ویژه بازار مهم اروپا به این استان بخشیده است.

این استان، با داشتن امکانات بالقوه مانند طبیعت چهارفصل و اقلیم مطلوب، تولیدات متنوع باغی، زراعی و دامی، معادن غنی، شهرک ها و نواحی صنعتی، فرودگاه، نیروی انسانی متخصص و خلاق و همچنین قرار داشتن در مهم ترین مسیر ترانزیتی کشور به سمت اروپا از جمله مناطقی محسوب می شود که سرمایه گذاری در آن می تواند با تضمین بالا برای توسعه و سودآوری همراه باشد.

آذربایجان غربی با برخورداری از جاذبه های متعدد و متنوع طبیعی و فرهنگی و تاریخی و با بیش از 1400 اثر تاریخی ثبت شده از غنی ترین اقلیم های گردشگری کشور محسوب می شود.

پارک ملی دریاچه ارومیه با مجموع 102 جزیره کوچک و بزرگ و تالابهای اقماری و تنوع حیات وحش موجود در آن با زیبایی های منحصر به فردش، آثار کهن ثبت شده جهانی چون مجموعه تاریخی تخت سلیمان تکاب و کلیسای تاریخی تاتائوس مقدس معروف به قره کلیسا، تپه های مهم تاریخی مانند تپه حسنلو در نقده، تپه اهرنجان و هفتوان در سلماس، پاکترمنی و دیگاله در ارومیه، مساجد قدیمی، محوطه های تاریخی و ابنیه گوناگون فرهنگی همه موید وجود پتانسیل های لازم برای سرمایه گذاری در آذربایجان غربی است.

وجود 58 منطقه نمونه گردشگری مصوب، استان آذربایجان غربی را در جایگاه پنجم کشوری به واسطه وجود جاذبه های تاریخی و طبیعی قرار داده است.

بخش کشاورزی در آذربایجان غربی خود از زمینه های مهم برای سرمایه گذاری است به طوری که این استان را در ردیف یکی از قطب های مهم کشاورزی با دارا بودن دومین منابع آبی کشور قرار داده است.

یک میلیون هکتار زمین قابل کشت، نزولات مناسب جوی، تولید سالانه بیش از 5/5 میلیون تن محصولات زراعی، باغی، دامی، طیور، تولیدات شیلاتی، عسل و توسعه صنایع غذایی بخش کشاورزی آذربایجان غربی را به موقعیتی مساعد و فراهم برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

بالابردن ظرفیت تولید محصولات کشاورزی تا 10 میلیون تن با توجه به امکانات موجود و پتانسیل های آبی و خاکی در آذربایجان غربی در طی یک برنامه پنج ساله نشان دهنده ظرفیت این استان در بخش کشاورزی است که سرمایه گذار خاص خودش را می طلبد.

مجموعه این ظرفیت ها و توانمندی ها سبب شده است که آذربایجان غربی در منتهی الیه شمالغرب کشور سرزمین فرصت های طلایی برای سرمایه گذاری و کارآفرینی باشد.

به اعتقاد صاحبنظران اقتصادی، آذربایجان غربی در منظومه تجارت منطقه ای یک نقطه جغرافیایی کم نظیر شناخته شده و یکی از مناطق برگزیده جهت سرمایه گذاری و ایجاد قطب های بزرگ صنعتی، معدنی، کشاورزی و گردشگری در شمالغرب کشور است.

کارشناسان اقتصادی، سرمایه گذاری را به عنوان محرک بخش تولید عنوان می کنند و معتقدند یاری گرفتن از سرمایه گذاری های داخلی و خارجی از زمینه های مهم تحقق رشد و توسعه اقتصادی هر منطقه محسوب می شود.

به منظور تحقق برنامه های توسعه ای با بهره گیری از امکانات سرمایه گذاری خارجی و داخلی، مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان غربی در 22 بهمن ماه سال 1389 به طور رسمی افتتاح شد و فعالیت خود را آغاز کرد و قدمهایی را برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این استان برداشته است.

حسین دبیری نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان غربی می گوید: کمبود درآمد و پس انداز از عوامل مهم توسعه نیافتگی اقتصادی است و با افزایش سرمایه، ضمن رونق تولید، رشد تجارت، بهبود سطح زندگی مردم، کاهش بیکاری، افزایش درآمد عمومی و رفع فقر حاصل می شود.

وی می افزاید: توجه به منابع سرمایه جدید و ارتقاء بهره وری سرمایه گذاری ها به عنوان یکی از عوامل موثر در رشد و توسعه اقتصادی راهگشای مشکلات ناشی از عقب ماندگی های اقتصادی است.

وی با برشمردن قابلیت های مختلف آذربایجان غربی در بخش های مختلف می گوید: با تلاش های انجام شده با استفاده از سرمایه گذاری خارجی هم اکنون شش طرح در استان در حال اجراست که دو طرح در بخش صنعت، سه طرح در بخش کشاورزی و یک طرح در بخش عمران شهری را شامل می شوند.

وی کل سرمایه گذاری این طرح ها را 994 میلیارد و 718 میلیون ریال ذکر کرد و می افزاید: بیشترین سهم این سرمایه گذاری با سه طرح کشت و صنعت، گلخانه و یک واحد مرغداری و با سرمایه گذاری 836 میلیارد و 918 میلیون ریال و اشتغالزایی 12 هزار و 950 نفر به بخش کشاورزی اختصاص دارد.

وی ترکیه، عراق و ایرانیان مقیم خارج از کشور را بیشترین سرمایه گذاران این بخش در آذربایجان غربی اعلام می کند.

نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان غربی تعداد طرح های در دست اجرا با استفاده از سرمایه گذاری های سرمایه گذاران داخلی را 23 طرح ذکر می کند و می گوید: 17 طرح از طرح های مذکور با مبلغ 15 هزار و 519 میلیارد ریال در استان در حال حاضر در دست اجراست.

در آذربایجان غربی صنعت، کشاورزی و گردشگری بخش هایی را شامل می شوند که سرمایه گذاران داخلی اجرای آنها را بر عهده دارند.

در بخش صنعت استان با سرمایه گذاری دو هزار و 428 میلیارد ریال و اشتغالزایی 1419 نفر طرح هایی شامل ذوب آهن، نورد، قطعات خودرو و کشنده های خودرو، دخانیات، الکل اتانول و معدن تیتانیوم در دست اجراست.

میزن سرمایه گذاری بخش کشاورزی نیز 11 هزار و 821 میلیارد ریال است که طرح هایی چون کشت گیاهان دارویی، دامپروری، کشت و صنعت و تولید روغن های هسته انگور را در بر می گیرد و با بهره برداری از آنها 12 هزار و 632 نفر اشتغال می یابند.

بخش گردشگری نیز از جمله بخش هایی است که با هشت طرح و با سرمایه گذاری یک هزار و 270 میلیارد ریال و اشتغالزایی 472 نفر در آذربایجان غربی از سوی سرمایه گذاران داخلی مورد توجه قرار گرفته است.

تله کابین ارومیه، دهکده سلامت، ایجاد باغ وحش، ایجاد دو باب هتل، طرح مجتمع تفریحی و ورزشی و سه مجموعه توریستی، طرح های در دست اجرای بخش گردشگری از سوی سرمایه گذاران داخلی را در این استان شامل می شوند.

دبیری، اهمیت سرمایه های کوچک برای شکل دادن به سرمایه گذاری های بزرگ را نیز مورد توجه قرار می دهد و می گوید: باید زمینه هایی ایجاد شود که تجمیع سرمایه ها، منجر به رونق تولید شود و از این سرمایه های کوچک برای حمایت از سرمایه های داخلی و خارجی استفاده کنیم.

وی ضرورت همکاری دانشگاهها و مراکز علمی را برای ارائه طریق و پیشنهاد و علمی کردن فضای سرمایه گذاری مورد تاکید قرار می دهد.

وی همچنین با توجه به پتانسیل غالب کشاورزی در اقتصاد استان می افزاید: با توجه به اینکه آذربایجان غربی یک منطقه کشاورزی است باید برای توسعه فعالیتهای این بخش نگاه ویژه ای به سرمایه گذاری کشاورزی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در آینده خبرهای خوبی از سرمایه گذاری در بخش کشاورزی خواهیم داشت، گفت: در بخش کشاورزی استان فرصتها و قابلیت های خوبی داریم که سعی می کنیم به نحو احسن از این قابلیتها استفاده کنیم.

گردشگری، معدن و صنعت نیز از جمله ظرفیت هایی است که مورد تاکید نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان غربی در امر سرمایه گذاری داخلی و خارجی است.

وی می گوید: برای معرفی پتانسیل های سرمایه گذاری در آذربایجان غربی علاوه بر برگزاری جلسات مختلف با سرمایه گذاران، نصب بنرهایی در سطح شهر ارومیه، گمرکات، مرزها و فرودگاه و راه اندازی سایت اینترنتی این مرکز (www.investin-wa.ir)، در نمایشگاه های مختلفی که تاکنون در داخل و خارج از کشور از جمله در ترکیه، ارمنستان، عراق و آذربایجان برگزار شده با انتشار بروشورهایی به زبان های فارسی و انگلیسی و عربی اقدام به معرفی ظرفیتهای سرمایه گذاری در استان شده است.

وی رسیدگی به شکایات متقاضیان سرمایه گذاری را از دیگر مسئولیت های مرکز خدمات سرمایه گذاری عنوان می کند و می گوید: این مرکز در سال 90، سه جلسه رسیدگی به شکایات را برگزار کرده که 10 مصوبه داشته و چهار مورد حکم صادر کرده که همه آنها نیز اجرایی شده اند.

آذربایجان غربی با تمامی داشته هایش در مجموع 17 شهرستان، 36 شهر، 36 بخش، 109 دهستان و 3726 آبادی اش زمینه های لازم را برای سرمایه گذاری در همه بخش ها داراست.

موقعیت ممتاز و منحصر به فرد آذربایجان غربی، دسترسی آسان کشور را به بازارهای جهانی به ویژه بازار اروپا امکانپذیر کرده است و با سرمایه گذاری مناسب برای توسعه زیرساختهای لازم، این استان می تواند به یکی از قطب های مهم اقتصادی جمهوری اسلامی تبدیل شود.

در هر صورت استقرار 2500 واحد دارای پروانه بهره برداری صنعتی در استان که می توانند حلقه های مکمل تولید محصولات متنوع باشند، وجود 49 ماده معدنی که آذربایجان غربی را از این نظر در رتبه سوم کشوری قرار داده، پیشینه ای چندین هزار ساله و برخورداری از جاذبه های متعدد توریستی و تفریحی، ظرفیت بی نظیر و ارزشمند پارک ملی دریاچه ارومیه، سرمایه انسانی متخصص و مسلط به دانش روز و خلاق همه از امکاناتی هستند که امنیت سرمایه سرمایه گذاران داخلی و خارجی را در این منطقه از کشور تضمین می کنند.

۱۵ آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۵۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP