افزایش رقابت کشورهای در حال توسعه آسیایی برای جذب بیشترین سهم از جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی

افزایش  رقابت  کشورهای در حال توسعه آسیایی برای جذب بیشترین سهم از جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی
کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنکتاد) پیش بینی نموده است جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سطح جهانی طی سال 2014 افزایش خواهد یافت. این در حالی است که علیرغم بهبود شرایط اقتصاد کلان در اقتصادهای توسعه یافته، میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال 2013 در سطح 2012 باقی خواهد ماند و بهبود چشمگیری در این زمینه ایجاد نخواهدشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران،  بر اساس گزارش آنکتاد،  میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در نیمه نخست سال 2013 در اقتصادهای در حال گذار  و در حال توسعه حدود 745 میلیارد دلار برآورد شده است که این میزان نسبت به دوره مشابه در سال 2012 رشد 4 درصدی را دارا بوده که بیانگر ایجاد فاصله و پیشی گرفتن این کشورها  از کشورهای توسعه‌یافته می باشد.

افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی در کشورهای در حال توسعه آسیایی
بر اساس این گزارش ، در نیمه اول سال 2013 کشورهای در حال گذار و در حال توسعه بیش از 60 درصد ورودی‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی  جهان را جذب کرده‌اند که  کشورهای در حال توسعه آسیایی یک چهارم ورودی سرمایه گذاری در جهان  را در این دوره به خود اختصاص داده اند.


این گزارش در ادامه می افزاید : بخش دیگری از این افزایش، ناشی از اجرای طرحهای ادغام و تملیک (Mergers & Acquisitions) در آمریکای مرکزی و دریای کارائیب بوده است  و فدراسیون روسیه توانسته است  رکورد جدیدی از میزان ورودی سرمایه گذاری خارجی را به ثبت برساند.

افت جذب سرمایه گذاری خارجی در کشورهای توسعه یافته
 به گزارش آنکتاد، جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی  در کشورهای توسعه یافته با افت شدیدی روبرو بوده است که عمدتا  به دلیل کاهش سرمایه گذاری خارجی  در کشورهای اصلی میزبان سرمایه گذاری  شامل:آمریکا، فرانسه وآلمان بوده  است، هرچند در این میان انگلستان به عنوان یک استثنا روند جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی رو به رشد داشته است و به عنوان بزرگترین کشور جذب کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان در این دوره شناخته شده است.

پیشی گرفتن سهم "سرمایه گذاری مجدد" و "ادغام و تملیک" از  "پروژه های جدید" از سرمایه گذاری خارجی جهان
این گزارش می افزاید: ادغام ها  و تملیک های فرامرزی و سودهای انباشته شده در  نزد نمایندگی های خارجی جهان به عنوان نیروی محرکه  در پشت صحنه رشد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان محسوب گردیده که  بیشتر از سرمایه‌گذاری‌ در دارایی های تولیدی از طریق پروژه‌های سرمایه‌گذاری جدید  بوده است که  این امر نشانگر افزایش تمایل سرمایه گذاران خارجی به ادامه حضور در کشور میزبان می باشد که به نوبه خود علامت وجود فضای مناسب کسب و کار و ثبات اقتصادی در کشور میزبان است.

پیش بینی رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2014
بر اساس گزارش آنکتاد، علیرغم بهبود در شرایط اقتصاد کلان در اقتصادهای توسعه یافته، ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی  در سال 2013 نزدیک به سطح 2012 باقی خواهد ماند.


این گزارش در عین حال خاطر نشان می کند :  علاوه بر ریسک‌های مرتبط با منطقه یورو و برخی نقاط آمریکا، انتقال به یک الگوی رشد کندتر در تعدادی از بازارهای نوظهور با تقاضای مشتری کمتر در کشورهای توسعه یافته، ممکن است تأثیر منفی بر روی ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی  در این سال داشته باشد


بر این اساس ، آنکتاد پیش‌بینی می‌کند که در سال 2014 میزان  سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان افزایش ‌یابد.

ضرورت اتخاذ رویکرد راهبردی در جذب سرمایه گذاری خارجی/ بهبود فضای کسب و کار
به گزارش  آنکتاد ، با عنایت به اینکه کشورهای در حال توسعه آسیایی به عنوان یک گروه در میان سایر گروه کشورهای دنیا، بیشترین سهم سرمایه گذاری خارجی جهانی را به خود اختصاص داده و با توجه به پیش بینی های موجود در خصوص رشد روزافزون سرمایه گذاری خارجی در سال 2014، رقابت  بین کشورهای در حال توسعه آسیایی برای جذب بیشترین سهم از جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی سال آتی از هم اکنون شدت یافته و این کشورها اقدامات گسترده ای را در راستای آماده سازی فضای اقتصادی و کسب و کار عمومی و خصوصی برای جذب سرمایه گذاران جدید به انجام می رسانند.


این گزارش در ادامه تصریح می کند:  بهبود شاخص های فضای کسب و کار، رفع موانع تولید و سرمایه گذاری، بستر سازی و تصویب قوانین و مقررات حمایتی و تشویق کننده سرمایه گذاری خارجی از محورهای اصلی اقدامات این کشورها برای تصاحب بیشترین سهم از جریانهای ورودی سرمایه گذاری خارجی در سطح جهان خواهد بود.


گفتنی است بر این اساس جمهوری اسلامی ایران بدلیل داشتن ظرفیتهای بسیار فراتر از سایر کشورهای در حال توسعه آسیایی جهت جذب سرمایه گذاری خارجی، می تواند سهم عمده ای را از این جریان ورودی سرمایه گذاری خارجی در سال آتی  به خود  اختصاص دهد که آن نیز مستلزم عزم ملی و تلاش تمامی ارکان تصمیم گیری و اجرایی کشور می باشد.

۱۸ آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۰۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP