رئیس سازمان سرمایه‌گذاری تشریح کرد:دلایل بهبود فضای کسب و کار در کشور

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری تشریح کرد:دلایل بهبود فضای کسب و کار در کشور
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصاد از دلیل بهبود فضای کسب و کار در کشور گفت . به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری فارس بهروز علیشیری که در نشست خبری بهبود فضای کسب و کار در محل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران سخن می‌گفت با بیان اینکه 10 کارگروه برای راهبری موارد مربوط به هر یک از شاخص‌های بهبود فضای کسب و کار تشکیل شد، افزود: 5 شاخص از مجموع این شاخص‌ها مربوط به قوه قضائیه و 5 شاخص مربوط به دستگاه‌های اجرایی و شهرداری است.

 

وی با اشاره به برگزاری 100 نشست و 2 همایش ملی برای بهبود فضای کسب و کار در سال گذشته اظهار داشت: نتیجه اقدامات ما نسبی است چراکه در رقابت با بقیه کشورها انجام می‌شود.
معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: در طول یکسال گذشته 287 مورد اقدام اصلاحی در 131 کشور جهان انجام شده که بطور متوسط هر کشور 2 شاخص را اصلاح کرده و بطور کلی تلاش و تکاپوی جهانی برای اصلاح، 20 درصد بیشتر شده است.
وی افزود: آمارها نشان می‌دهد در 38 کشور جهان بیش از 3 مورد اصلاح انجام شده است و اصلاحات در ایران در 4 شاخص ثبت شده و به تایید رسیده است.
علیشیری اظهار داشت: در اروپای شرقی 26 کشور از 27 کشور اصلاح شاخص داشته‌اند و در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز 17 کشور از 19 کشور شاخص‌هایشان را اصلاح کرده‌اند.
وی با بیان اینکه تمرکز اصلاحات در جهان در 3 شاخص شروع کسب و کار، اخذ اعتبارات و ثبت املاک بوده است افزود: آمارها نشان می‌دهد اصلاح در شاخص‌های اشتغال، حمایت از سهامداران خرد و پایان کسب و کار دشوار بوده چراکه بهبود در این شاخص‌ها به اصلاح قوانین و مقررات وابسته است.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری در ادامه گفت: در سال 2005 که اولین گزارش فضای کسب و کار منتشر شد نسبت اصلاحات در کشورهای توسعه‌یافته به بقیه کشورها 55 درصد به 45 درصد بوده است اما در 3 سال گذشته نسبت کشورهای با درآمد بالا نسبت به بقیه کشورها 34 درصد به 66 درصد بوده است. که این نشان می‌دهد رقابت در کشورهای در حال توسعه شدیدتر خواهد بود.
وی با بیان اینکه رتبه کل کسب کار ایران در سال 2009 از میان 181 کشور، 142 بود اضافه کرد: در گزارش سال 2010 این رتبه به 137 از میان 183 کشور رسیده است که 5 رتبه بهبود را نشان می‌دهد.
علیشیری در ادامه اظهار داشت: رتبه شاخص شروع کسب و کار از 96 در سال 2009 به 48 در سال 2010 رسیده است که جهش 48 رتبه‌ای را نشان می‌دهد و شاخص اخذ مجوزها نیز از 165 در همین دوره زمانی به 141 رسیده است که نشاندهنده رشد 24 رتبه‌ای در این شاخص است.
وی با بیان اینکه حرکت شاخص اشتغال از 147 به 137 نشاندهنده رشد 10 رتبه‌ای در این شاخص است افزود: شاخص ثبت اموال از 147 در 2009 به 153 در 2010 رسیده است که حاکی از افت 6 رتبه‌ای در این شاخص است.
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه رتبه شاخص اعتبارات از 84 به 113 سقوط کرده است گفت: این کاهش 29 رتبه‌ای در این شاخص نشان از عملکرد ضعیف بانک مرکزی به عنوان متصدی بهبود این شاخص دارد.
وی اضافه کرد: شاخص‌های حمایت از سهامداران خرد با حرکت از 164 به 165 و پرداخت مالیات از 104 به 117 نیز به ترتیب نشان از افت به ترتیب 1 و 13 واحدی در رتبه کشور در این دو شاخص دارند.
علیشیری با بیان اینکه رتبه تجارت فرامرزی از رتبه 142با 8 رتبه بهبود به 134 رسیده است گفت: شاخص اجرای قراردادها نیز از 56 با 3 رتبه بهبود به 53 رسیده است که این شاخص بهترین شاخص کشور در زمینه فضای کسب و کار محسوب می‌شود.
وی با اشاره به افت 2 رتبه‌ای شاخص پایان کسب و کار از 107 به 109 تاکید کرد: اگر شاخص‌هایی مانند شاخص اخذ اعتبارات که سقوط کردند سقوط نمی‌کردند رتبه کشور 20 رتبه در میان کشورهای جهان بهبود می‌یافت.
رئیس سازمان سرمایه گذاری در تشریح اقدامات انجام شده برای بهبود فضای کسب و کار گفت: در زمینه شاخص شروع کسب وکار اسقرار سامانه ثبت الکترونیکی به بهبود این شاخص کمک زیادی کرد و در زمینه پرداخت مالیات جایگزینی مالیات بر ارزش افزوده به جای مالیات بر فروش یک امتیاز مثبت محسوب شده است.
وی کم کردن فرآیندها در بندر شهید رجایی و تسهیل فرآیند بازرسی در گمرک را از دلایل بهبود شاخص تجارت فرامرزی دانست و گفت: از راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیک شهر، تسهیل فرآیند اخذ مجوزها و کاستن از زمان اخذ انشعابات آب و برق می‌توان به عنوان دلایل بهبود شاخص اخذ مجوزهای ساخت نام برد.
علیشیری در ادامه اظهار داشت: در گزارش سال گذشته در بین 19 کشور منطقه جایگاه 17ام را داشته‌ایم که این جایگاه در گزارش سال جاری به 15 رسیده است و این مساله نشاندهنده رقابت سنگین در منطقه برای بهبود فضای کسب و کار است.
وی با بیان اینکه بعضی اقدامات انجان شده اما هنوز به تایید IFC نرسیده است گفت: دلیل این امر آن است که بخش خصوصی کشورها و خدمت‌گیرندگان باید در این مورد اظهار نظر کنند و به عنوان داور وارد میدان شوند که هنوز این اتفاق نیفتاده است.
وی در ادامه از پیگیری مستمر برای اجرای مفاد آیین‌نامه ماده 7 اصلاح فضای کسب و کار، استمرار پروژه بهبود فضای کسب و کار با تاکید بر تجربیات گزارش سال 2010، پیگیری رفع گلوگاه‌های قانونی مرتبط با فضای کسب و کار مانند قانون تجارت و قانون کار و بررسی تجربیات دیگر کشورها با همکاری مستمر کارگروه‌های هر شاخص به عنوان اقدامات در دست اجرا برای گزارش سال 2011 نام برد.
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه امسال قوه مقننه نیز علاوه بر قوای قضائیه و اجرایی برای اصلاح قوانین تجارت، کار و امثال آن باید وارد عمل شود گفت: به عنوان مثال فعال اقتصادی باید 8 سند برای صادرات و 10 سند برای واردات ارائه کند که بسیاری از آنها قابل حذف است اما قانون تجارت این اجازه را به ما نمی‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه باید عزم ملی برای بهبود فضای کسب و کار توسط متصدیان هر بخش ایجاد شود تصریح کرد: همکاری و همراهی بخش خصوصی در این زمینه مورد نیاز است چرا که بر اساس قانون اصل 44 مسئولیت بهبود فضای کسب و کار بر عهده اتاق بازرگانی است و این اتاق با وجودی که در این روند حضور داشته است اما باید حضور خود را جدی‌تر کند.
علیشیری با اشاره به نیاز این طرح ملی به حمایت رسانه‌ها گفت: بدون شک مهمترین دستور کار کشور برای توسعه بهبود فضای کسب و کار است.
وی در ادامه با بیان اینکه در گمرکات کشور 10 دستگاه درگیر کار هستند و هر دستگاه بررسی مستقلی انجام می‌دهد اظهار داشت: در برنامه پنجم پیش‌بینی شده که یک دستگاه مسئول شناخته شود و همه بررسی‌ها همزمان انجام شود تا زمان بررسی کاهش یابد.
معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: 3 مشخصه زمان ، تعداد اسناد و هزینه‌های شاخص‌هایی که در آنها افت داشته‌ایم بهبود نیافته‌ایم اما بقیه کشورها بهبود یافته‌اند.

 

۱۱ مهر ۱۳۸۸ ۰۸:۴۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP