تارنمای فرانسوی: شرکت های خودروسازی فرانسوی برای بازگشت به ایران آماده می شوند

تارنمای فرانسوی: شرکت های خودروسازی فرانسوی برای بازگشت به ایران آماده می شوند
به گزراش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،پایگاه اینترنتی مجله ˈبلاگ اتومبیلˈ با اشاره به توافق کشورهای غربی با برداشتن برخی تحریم های اقتصادی ایران از جمله تحریم ها در زمینه خودروسازی، اعلام کرد شرکت های رنو و پژو - سیتروئن خود را برای ورود مجدد به این کشور آماده می کنند.

این تارنما روز شنبه در گزارشی افزود: وقایع سیاسی بین المللی اغلب بر زندگی اقتصادی مردم کشورها تاثیرات زیادی دارند که از آن جمله می توان به این مسئله در خصوص ایران اشاره کرد.

در یک سال گذشته شاهد آن بودیم که تحت فشارهای دیپلماتیک بسیاری از کشورها که در راس آنها آمریکا بود، شرکت های خودروسازی فرانسه ناچار شدند بازار پر عطش ایران را ترک کنند.

اما انتخابات ریاست جمهوری، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت و گوی تلفنی بسیار جنجالی و نشست دیپلماتیک ژنو اوضاع را دگرگون کرد و تحریم های اقتصادی که ایران را از پای درآورده بود در مسیر برداشته شدن است.

اکنون شاهد آن هستیم که شرکت خودروسازی رنوی فرانسه با شتابزدگی اما فعالانه برای بازگشت به بازار ایران آماده می شود. رنو که از سال 2004 در بازار ایران حضور داشت در سال 2012 بیش از یکصد هزار خودرو در این کشور به فروش رساند.

ˈکارلوس گانˈ مدیر عامل شرکت خودروسازی رنو می گوید: بازار ایران بدون هیچ محدودیتی سالانه ظرفیت یک و نیم تا دو میلیون خودرو را دارد. این یک بازار بزرگ است و خودروسازان فرانسوی وجهه خوبی در آن دارند و ما نمی خواهیم آن را از دست دهیم.

ˈپاتریک بالهˈ رییس سازمان بین المللی سازندگان خوردو نیز از این دیدگاه حمایت و ایران را به عنوان یازدهمین بازار جهانی خودرو معرفی می کند.

وی می گوید: ایران بازار بالقوه ای است که متاسفانه مدتی است که به علت تحریم های بین المللی، کشورهای خارجی محدودیتی در آن ندارند.

همین مساله موجب می شود رنو تصمیم به بازگشت به ایران بگیرد.

این در حالیست که به گفته مدیر عامل رنو، این شرکت بر خلاف پژو-سیتروئن، هرگز بطور واقعی ایران را ترک نکرده بود و تنها فعالیت های خود در این کشور را متوقف کرد.

رنو قصد دارد بزودی فعالیت خود در ایران را از سرگیرد و بویژه فروش محصولات خود را افزایش دهد.

اما اکنون مشکل اساسی که در مسیر خودروسازی های فرانسوی برای بازگشت به ایران وجود دارد، موقت بودن شش ماهه تعلیق تحریم ها علیه تهران است.

در این شرایط سرمایه گذاری گسترده در ایران دشوار است اما به نظر نمی رسد شرکت رنو و حتی پژو - سیتروئن را دلسرد کرده باشد.

فقط در سال 2011، در بازار ایران بیش از 400 تا 500 هزار خودروی پژو - سیتروئن فروخته شد که این رکوردی بزرگ برای این شرکت محسوب می شود.

مدیران دو شرکت خودروسازی رنو و پژو - سیتروئن نیز اخیرا در جریان نمایشگاه خودرو در تهران با محمد رضا نعمت زاده وزیر صنایع ایران دیدار کردند.

این وزیر ایرانی تاکید کرد خواهان همکاری بیشتر با شرکت های خارجی و به ویژه فرانسوی است که تجربه طولانی در ایران دارند.

همچنین تحریم های اقتصادی برای شرکت خودروسازی رنو همچون پژو - سیتروئن گران تمان شده است. به همین دلیل آنها نمی خواهند بازگشت به ایران را به تاخیر بیاندازند.

۱ دی ۱۳۹۲ ۱۳:۳۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP