تعامل دستگاهای اجرایی برای حل مشکل تامین مالی پروژه های کشور

تعامل دستگاهای اجرایی برای حل مشکل  تامین مالی پروژه های کشور
نشست مشترکی با حضور طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ،چیت چیان وزیر نیرو ، سیف رئیس کل بانک مرکزی ، معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و معاونین وزرای مربوطه ودستگاههای اجرایی به منظور بررسی روند اجرایی پروژه‌های وزارت نیرو، بهره‌مندی از تسهیلات مالی بانک توسعه اسلامی در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،در این نشست طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی بر ضرورت بسیج حداکثری دستگاه های ذی ربط برای استفاده مطلوب  از منابع مالی توسعه ای برای طرح های زیربنایی کشور تاکید کرد.


بر اساس این گزارش، تعداد 16 پروژه وزارت نیرو به ارزش 755/1 میلیارد دلار معادل 76درصد حجم همکاریهای کشورمان با بانک توسعه اسلامی از منابع آن بانک استفاده می‌نمایند.


این گزارش در ادامه می افزاید : تفکیک هر بخش  برای اخذ تسهیلات بانک توسعه اسلامی شامل: پروژه‌های مربوط به بخش فاضلاب ، بخش آب  و همچنین پروژه‌های مربوط به بخش برق می باشند.


به گزارش  خبرنگار ما  ، عمده‌ترین مشکلات پیش‌روی پروژه‌های وامی وزارت نیرو که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت شامل :مشکلات مربوط به تخصیص صد در صدی منابع سهم ریالی، اختلافهای موجود در دستورالعملهای تدارک کالا و خدمات در قوانین داخلی و قوانین بانک توسعه اسلامی، مشکل گشایش اعتبارات اسنادی، افزایش قیمت نهاده‌های پروژه‌ها و ضرورت اصلاح شاخص تعدیل  بودند.


ابلاغ تخصیص 100 درصدی  پروژه‌های منتفع از تسهیلات بانک توسعه اسلامی
این گزارش در ادامه می افزاید :  همچنین در این نشست تاکید شد به منظور تسریع در روند اجرایی پروژه‌های وامی، معاونت برنامه‌ریزی نسبت به ابلاغ تخصیص 100 درصدی  پروژه‌های منتفع از تسهیلات بانک توسعه اسلامی اقدام نماید.


بر پایه این گزارش ، همچنین درخصوص مباحث مربوط به شاخص تعدیل و برطرف نمودن مشکلات قانون تدارکات فیمابین کشورمان و بانک نیز کارگروهی در سطح معاون وزیر اقتصاد (خزانه‌دار کل کشور) و معاونت برنامه‌ریزی تشکیل و پس از دریافت گزارشات لازم از سوی وزارت نیرو نسبت به ارائه راهکار اقدام نمایند.


این گزارش در پایان می افزاید : در خصوص مسائل مربوط به نقل و انتقال ارز  و مشکلات بانکی پروژه‌های وامی نیز بانک مرکزی اعلام نمود که حداکثر همکاری را در این خصوص با دستگاههای اجرایی خواهد داشت.

 
انتظار می رود تصمیمات متخذه در این نشست و همکاری دستگاههای ستادی و اجرایی در کشور می تواند ضریب جذب منابع مالی  بین المللی خارجی را افزایش دهد.

۱ دی ۱۳۹۲ ۱۴:۵۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP