روزنامه ایتالیایی گزارش داد: لحظه شماری و امید غربی ها برای ورود به بازار ایران

روزنامه ایتالیایی گزارش داد: لحظه شماری و امید غربی ها برای ورود به بازار ایران
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،روزنامه ایتالیایی ˈ ایل سوله ˈ در گزارشی با عنوان ˈ توافق هسته ای، نمی توان به عقب بازگشت ˈ ضمن اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ایتالیا به تهران، بر ظرفیت های بالای بازار در ایران تاکید کرد و نوشت: ایران صحنه رقابت شدید میان غربی ها خواهد بود.

 

این روزنامه افزود: نتیجه سفر اخیر ˈ اما بونینو ˈ وزیر خارجه ایتالیا پس از گذشت ده سال به عنوان اولین وزیر یک کشور اروپایی به ایران ، گشایش محتاطانه ولی همه جانبه رم در قبال تهران بود و رئیس جمهور ایران در دیدار با وی مناسبات کشورش با ایتالیا را ˈ راهبردیˈ توصیف کرد.

در هفته های آینده وزیر فرهنگ ایتالیا و اعضای کمیسیون خارجی سنا راهی ایران خواهند شد و در ماه فوریه هیاتی از بانک مرکزی ایران به ایتالیا خواهد آمد. هفته های گذشته همچنین تماس هایی بین شرکت نفت ˈانی ˈ ایتالیا و وزیر نفت ایران در وین صورت گرفته و قرار است شرکت های ایتالیایی در ماه فوریه آینده در نمایشگاه مهم ˈ اقتصاد سبزˈ که در تهران برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

ایل سوله نوشت : بازار ایران از ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار است ولی هنوز بر روی شرکت ها و صنایع خارجی بسته مانده است اما درصورت عملی شدن توافق هسته ای ژنو می توان به پنج دلیل به گشایش تدریجی بازار بزرگ ایران امیدوار بود؛ اول اینکه ایران کشوری با 75 میلیون جمعیت است که دو سوم آن زیر 35 سال سن دارد، قشر متوسط ایرانی آماده بازگشت به سطح خوب زندگی گذشته و نظام تحصیلی کشور مطابق با جهان و کارآمد است.درحالی که در دیگر کشورهای نوظهور علائم خستگی مشاهده می شود، ایران از تمامی ویژگی های لازم برای تبدیل شدن به یک ˈبریکˈ جدید (کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین) برخوردار است.

دوم اینکه ایران برای ابراز کامل ظرفیت های بالای خود، به رهایی از تحریم ها نیاز دارد که در سال های گذشته تاثیرات مخربی بر اقتصاد کشور بر جا گذاشته است.

سوم ، تحریم نفتی اروپا و امریکا باعث شد که فروش نفت ایران در سال 2012 از روزانه 5/2 میلیون بشکه به یک میلیون بشکه کاهش پیدا کند. دورنمای لغو تحریم نفتی، کمپانی های خارجی را به حضور مجدد در ایران امیدوار کرده است. روز پنج دسامبر گذشته مدیر عامل نفت ایتالیا اولین مدیر یک شرکت غربی بود که در وین با وزیر نفت ایران دیدار و بر علاقه این شرکت به بازگشت به ایران تاکید ورزید.

چهارم اینکه در نمایشگاه بین المللی خودرو که اخیرأ درتهران برگزار شد به خوبی مشهود بود که ایران از توانایی بالایی برای تبدیل شدن به تولید کننده و مصرف کننده بزرگ خودرو در سطح جهان برخوردار است. بر اساس تحقیقات بوستون کانسالتینگ، ایران بعد از اندونزی و مکزیک سومین کشور جهان از نظر قابلیت تولید خودرو در سال 2020 خواهد بود بنابراین لغو تحریم ها می تواند جان تازه ای به کالبد صنعت خودروسازی ایران بدمد و کمپانی های خارجی مانند رنو و فیات برای بازگشت به ایران آمادگی دارند.

ایل سوله افزود: پنجم اینکه سفر ˈاما بونینوˈ به ایران راهگشای حضور مجدد صنایع ایتالیایی در ایران خواهد بود. دیگر کشورها نیز قصد ندارند نقش ناظر را بازی کنند و قرار است بزودی یک هیات بزرگ اقتصادی از فرانسه عازم تهران شود.

هیات اتاق بازرگانی اتریش در اوایل ماه دسامبر گذشته هیاتی از دست اندرکاران بخش زیربنایی را به تهران برده بود. ایران صحنه رقابت شدیدی خواهد بود، اما این بار شرکتهای ایتالیایی در وضعیت خوبی قرار دارند.

۳ دی ۱۳۹۲ ۱۲:۲۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP