استیو هنکه استاد دانشگاه جان هاپکینز اعلام کرد : موفقیت مقامات اقتصادی دولت جدید ایران در ثبات اقتصادی و بازار ارز غیر قابل انکار است

استیو هنکه استاد دانشگاه جان هاپکینز اعلام کرد : موفقیت مقامات اقتصادی دولت جدید ایران  در ثبات اقتصادی و بازار ارز غیر قابل انکار است
استیو هنکه استاد دانشگاه جان هاپکینز،تحلیلی در خصوص تحولات نرخ ارز در ایران ارائه نموده و به موفقیت مقامات اقتصادی دولت تدبیر و امید در ثبات بخشی به بازار ارز اعتراف نموده است .

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، وی  گفت :  ثبات نرخ ارز در ماه های اخیر ناشی از تلاش های هماهنگ دولت و بانک مرکزی،توجه مناسب به مقوله تورم،موفقیت تیم مذاکره کننده  هسته ای و اعتماد عمومی به دولت تدبیر امید می باشد.


استیو هنکه در  ادامه می افزاید : پس از  آنکه اعلام شد ایران و گروه 1+5 به توافق ضمنی در خصوص برنامه هسته ای دست یافته است ریال  ایران در بازار آزاد به میزان  3.45 درصد در مقابل دلار افزایش ارزش پیدا نمود  و نرخ تبدیل از 30000 ریال در مقابل هر دلار در روز شنبه  23نوامبر 2013  به 29000 ریال در برابر هر دلار در روز یکشنبه 24 نوامبر جهش نمود که  چنین افزایش ارزش روزانه ای به ندرت اتفاق افتاده است که در واقع از ابتدای سال 2013  تاکنون اینگونه افزایش  ارزش کمتر از 10 بار محقق شده است واین امر نشانه ای از اثر مثبت دستاوردهای دیپلماتیک بر انتظارات ایرانیان است.


استاد دانشگاه جان هاپکینز  در ادامه یادآور می شود : من از حدود یک سال گذشته این واقعیت را مطرح نمودم که ایران در زمانیکه نرخ تورم ماهانه  62 درصدی  را لمس نمود یک تورم فراگیر و گسترده (در اوایل اکتبر 2012) را تجربه کرده است که ازآن زمان به دقت نرخ ریال در مقابل دلار در بازار آزاد را بررسی کرده  و نرخ تورم ضمنی(Implied inflation) کشور را محاسبه نمودم.


 این تحلیل گر در عین حال خاطر نشان می کند : از روزی که حسن روحانی در 3 آگوست ریاست جمهوری را بر عهده گرفت انتظارات منفی ایرانیان در خصوص اقتصاد کمتر شده است و از این رو به نظر می رسد که روحانی در پایان دادن به دوره طولانی  که از زمان تحریم های 2010 آمریکا اقتصاد  ایران از بی ثباتی رنج می برد موفق بوده است که  این امر در نرخ ریال – دلار در بازار آزاد ارز تبلور یافته است.


وی چندین  عامل را در این امر دخیل می داند که عبارتند از :  اول تلاش هماهنگ تیم اجرایی روحانی و بانک مرکزی برای مهار تورم است که  این  روش بر خلاف روش دولت قبل است که استراتژی خود را بر انکار تورم به عنوان یک مشکل قرار داده بود.


استیو هنکه در ادامه می افزاید : دوم اینکه اقتصاد ایران انعطاف خود را به اثبات رسانده است،به این معنی که کشور نهایتا خود را با تحریم ها تطبیق داده و راه هایی برای حفظ اقتصاد در شرایط سخت یافته است و عامل سوم  در ثبات اخیر ریال ناشی از بهبود انتظارات اقتصادی ایرانیان است. این همان است که با مذاکرات 1+5 نمود می یابد.


به گفته این استاد اقتصاد بین الملل ، ایرانیان دریافته اند که تسهیل تحریم ها یک ابزار چانه زنی در مذاکرات هسته ای است بنابراین  پیشرفت مذاکرات به بهبود انتظارات اقتصادی مردم منجر گردید که  در واقع اعلام خبر توافق در زمینه انتظارات، همچون خون تازه ای بود که به رگ ها تزریق گردید.


حذف شدن ریال از پولهای مشکل دار جهانی
استیو هنکه با اشاره به ثبات نسبی اخیر اقتصاد ایران ،می گوید: من ریال را از لیست پول های مشکل دار در پروژه پول های مشکل دار خارج نمودم و  با روند فعلی به نظر نمی رسد که ریال مجددا به پول مشکل دار تبدیل شود،از نظر فنی در زمان ثبات نرخ ارز محاسبات نرخ تورم ضمنی قابلیت اتکای زیادی نخواهد داشت.


 وی در پایان با بیان  اینکه ما باید کماکان به نرخ تبدیل ریال در مقابل دلار در بازار آزاد ایران طی ماه های آینده با دقت و وسواس تمام توجه داشته باشیم،اضافه می کند :بهبود های اقتصادی روحانی همچون توافق با 1+5 غیر قطعی و احتمالا شکننده است و  از آنجاییکه نرخ ارز در بازار آزاد یکی از معدود قیمت های واقعی و عینی و احتمالا مهمترین-  در اقتصاد ایران است،  با تداوم فرایند مذاکرات دیپلماتیک و در مسیری که ایران به دوران پس از تحریم حرکت می نماید، جهت اقتصاد  ایران را مشخص می نماید.


لازم به ذکر است لینک  کامل  این گزارش در سایت ذیل قابل مشاهده می باشد :


 http://www. Cato.org/blog/iran-hyperinflation-stability

۷ دی ۱۳۹۲ ۱۳:۱۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP