رییس سازمان بورس: بستر پذیرانی سرمایه گذاران در بورس فراهم شد

رییس سازمان بورس: بستر پذیرانی سرمایه گذاران در بورس فراهم شد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با راه اندازی سامانه نامک در بازار سرمایه بستر پذیرانی سرمایه گذاران در بورس فراهم و پاسخگویی به استقبال سرمایه گذاران افزایش یافت.

علی صالح آبادی روز یکشنبه در مراسم افتتاح سامانه نامک افزود: اگر امروز سیستم های IT موجود دارای امکانات فعلی نبودند، بازار سرمایه قدرت پاسخگویی به این حجم از سرمایه گذاران را نداشت.

وی با بیان آن که، سامانه نامک مزیت ها و امکانات زیادی نسبت به سامانه های پیشین خود داشته و علاوه بر آن امکان توسعه آن نیز وجود دارد، اظهار داشت: حوزه IT این روزها از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر بخواهیم بازار سرمایه را توسعه دهیم، چاره ای جز استفاده از بستر IT نداریم.

صالح آبادی با اشاره به راه اندازی سامانه پم در سال 87، خاطر نشان کرد: برای راه اندازی سامانه پم موانع و مشکلات زیادی وجود داشت، اما به سختی این نرم افزار راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه، در سیستم قبلی مبتنی بر داس، حتی پیغام های ناظر بازار به بیرون از بازار مخابره نمی شد، گفت: در این سیستم شفافیت پایین بود، اما با سامانه پم بسیاری از این مشکلات برطرف شد و امروز که این حجم از معاملات انجام می شود، به واسطه راه اندازی این سامانه ها است.

وی با اشاره به اینکه، هم اکنون بستر پذیرایی از سرمایه گذاران در بازار سرمایه فراهم شده است، تصریح کرد: طبیعی است که سامانه ها باید همواره رو به جلو باشند و در حال حاضر هیچ محدودیتی در حوزه IT بازار سرمایه وجود ندارد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه، امروز نظارت با چشم و معامله با دست امکان پذیر نیست، گفت: اندازه بازار سرمایه بزرگ شده است و حتما باید نظارت ها را آنلاین و معاملات را الکترونیک کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون در بخش تسویه معاملات، فقط یک بانک مسوولیت تسویه را بر عهده دارد، در صورتی که باید هر بانکی که کارگزار انتخاب می کند، بانک تسویه باشد.

صالح آبادی با اشاره به اینکه، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در حال راه اندازی سامانه پس از معاملات است، اظهار داشت: سامانه پس از معاملات از ابتدای دی ماه به طور آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرد و این در حالی است که همه ارکان بازار سرمایه باید در این حوزه فعال شوند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص مزایای نامک نیز خاطر نشان کرد: در سامانه پم اشکال اساسی این بود که دسترسی نامحدودی را به معامله گران می داد و مدیران کارگزاری کنترلی روی معامله گران نداشتند که این امر مشکلاتی را برای شرکت ایجاد می کرد.

وی تصریح کرد: بر همین اساس، باید ساز و کاری اندیشیده می شد تا نظارت مدیر بیشتر شود و در سامانه نامک مدیر کارگزاری می تواند حجم سفارش های وارده روزانه معامله گر را تعریف کند و در عین حال می تواند بر روی معاملات نیز حد بگذارد.

صالح آبادی افزود: یکی دیگر از مشکلات این بود که اگر معامله گر خطایی انجام می داد، مدیر کارگزاری متوجه نمی شد، اما سازمان بورس و اوراق بهادار متوجه این خطا می شد، بر همین اساس مقرر شد تا پایان سال، چند هشدار مهم را از طریق همین سامانه برای کارگزاران تعریف کنیم.

وی به دیگر مزیت های این سامانه اشاره و خاطر نشان کرد: سامانه نامک امکان اتصال به ˈبک آفیسˈ کارگزاری ها را دارد که این امکان در پم وجود نداشت، به این معنا که مشخص می شود هر مشتری چه میزان مانده نزد کارگزاری دارد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: یکی دیگر از مزیت های این سیستم، پشتیبانی از پروتکل فیکس است که پروتکلی بین المللی محسوب می شود و از مزایای بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه، نیازمندی های روزانه بازار در حال تغییر است، افزود: در سامانه پم امکان تغییر وجود نداشت و حتی اگر می خواستیم هم نمی توانستیم آن را توسعه دهیم.

صالح آبادی تصریح کرد: با توجه به راه اندازی بورس انرژی باید امکان معاملات این بورس فراهم می شد، به عبارت دیگر با راه اندازی سامانه نامک دیگر نیازی نیست که معامله گر در بازارهای مختلف از سامانه های مختلف استفاده کند، به طوری که هم اکنون با سامانه نامک، تمامی معاملات بورس، فرابورس و بورس انرژی انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه، امکان تغییر سامانه نامک وجود دارد، گفت: بازار یک موجود زنده است و باید متناسب با بزرگ شدن بازار، ظرفیت ها را هم افزایش دهیم، زمان راه اندازی سامانه پم، فرابورس و بورس انرژی وجود نداشت، اما نیازمندی های فعلی ایجاب کرد که سامانه جدید و پویایی راه اندازی شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به سختی های راه اندازی سامانه نامک در ابتدای کار یادآور شد: این سامانه فعالیت خود را از شهرستان ها آغاز کرد و مقرر شد با راه اندازی در تالار حافظ افتتاح شود، از همین رو از کارگزاران می خواهم تا از امکانات جدیدی که در نامک قرار داده شده استفاده کنند تا بتوانیم ریسک را در سطح شرکت های کارگزاری کاهش دهیم، ریسک هایی که حتی ممکن است ناشی از مشکلات سهوی باشد.

وی در پایان با اشاره به همگرایی بسیار خوب در بخش های مختلف بازار سرمایه از تلاش ها و فعالیت های شرکت مدیریت فناوری، شرکت بورس اوراق بهادار، کانون کارگزاران و شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس برای توسعه بازار سرمایه قدردانی کرد.

۹ دی ۱۳۹۲ ۰۸:۳۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP