معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی20 برابر رشد می یابد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی20 برابر رشد می یابد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی که به منظور حمایت از معدنکاران بخش خصوصی فعالیت می کند سال آینده سرمایه اش نسبت به وضعیت کنونی 20 برابر خواهد شد.

مهدی کرباسیان عصر یکشنبه درمراسم امضای تفاهمنامه سه جانبه خرید و تولید ماشین آلات معدن و صنایع معدنی در محل ایمیدرو، اظهار داشت: یکی از مشکلات جدی بخش معدن، کمبود ماشین آلات معدنی است که نیاز به سرمایه گذاری و حمایت ویژه دارد.

وی افزود: براساس مذاکرات صورت گرفته و حمایت بانک ملت، اولین موافقتنامه بین این بانک و صندوق مذکور و حمایت، مشارکت و ضمانت ایمیدرو به منظور واردات و تولید ماشین آلات بخش معدن شکل اجرایی به خود می گیرد.

کرباسیان اضافه کرد: صندوق یادشده در دولت پیشین در فهرست واگذاری ها قرار گرفته بود اما اکنون قرار است به حوزه این سازمان بازگردد و به وظیفه قانونی خود عمل کند.

وی تاکید کرد: صندوق نامبرده فقط برای حمایت از معدنکاران بخش خصوصی فعالیت خواهد داشت.

به گفته رئیس هیات عامل ایمیدرو، تسهیلات اعطایی در چارچوب این تفاهمنامه طبق نرخهای متعارف بانکی انجام می شود که نرخ آن نه تنها برای تولید پائین تر است بلکه یارانه هم به آن تعلق می گیرد.

کرباسیان در رابطه با صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، گفت: نقش صندوق در رابطه با این تفاهمنامه جنبه حمایتی دارد و به میزان دو و حداکثر تا 10 درصد با توجه به مشخصه معادن، پشتیبانی لازم را به عمل می آورد.

وی تاکید کرد: تضمین و تعهد بازپرداخت اصل، سود و جرایم تاخیرات متعلقه در رابطه با تسهیلات اعطایی بانک ملت توسط صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی صورت می گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، تصریح کرد: معادن استراتژیک از حمایت بیشتری برخوردار می شوند و معدنهای سنگ ساختمانی از یارانه برخوردار نمی شوند، اما از حمایت تضمینی برخوردارند.

کرباسیان خاطرنشان ساخت: نرخ سود تسهیلات اعطایی در چارچوب این تفاهمنامه به میزان ارقام تعیین شده برای بخش صنعتی و نسبت به نرخهای تجاری سه تا چهار درصد ارزانتر است.

وی یادآور شد: امروز ذخایر قطعی معدنی در کشور ارزشی بیش از 700 میلیارد دلار دارد و انتظار می رود با امضای این تفاهمنامه بر یکی از مشکلات حوزه معدن که کمبود ماشین آلات معدنی و تجهیزات مربوطه است، غلبه شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: چنانچه سرمایه گذاری درستی در بخش معدن صورت گیرد، چندین برابر ذخایر فعلی مواد معدنی خواهیم داشت.

براساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران دارای 57 میلیارد تن ذخیره معدنی است که حدود 37 میلیارد تن آن قطعی شده و قرار است تا پایان 1394 میزان مواد معدنی استخراجی در کشور به 570 میلیون تن برسد.
۹ دی ۱۳۹۲ ۰۹:۱۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP