جمهوری اسلامی ایران پنجمین شریک تجاری تاجیکستان در سال 2013

جمهوری اسلامی ایران پنجمین شریک تجاری تاجیکستان در سال 2013
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،تاجیکستان در سال 2013 میلادی برای داشتن روابط ویژه با جمهوری اسلامی تلاش زیادی کرد و سبب شد ایران در مبادلات تجاری و اقتصادی با این کشور در میان 100 کشور جایگاه پنجم را کسب کند.جایگاهی دوشنبه را قانع نکرد و در پی افزایش تلاش برای ارتقای آن برآمده است.

به گزارش منابع آماری رسمی تاجیکستان، کشورهای روسیه، چین، قزاقستان، ترکیه و ایران به ترتیب در رتبه های اول تا پنجم مبادلات تجاری با تاجیکستان در سال 2013 قرار گرفته اند.
 
همکاریهای اقتصادی دو کشور در چند سال اخیر روند صعودی قابل توجهی به خود گرفته است اگرچه به اعتقاد صاحبنظران و کارشناسان سیاسی و اقتصادی مقام پنجم در میزان مناسبات اقتصادی برای دو کشور دوست و برادر بسیار ناچیز بوده و با توجه به ظرفیتهای فراوان دو کشور نیاز است سطح مناسبات اقتصادی دو طرف بیش از این افزایش یابد.
 
ˈحسن علی کرمعلی افˈ، معاون اتاق بازرگانی تاجیکستان می گوید:ما از همکاریهای بیشتر اقتصادی با ایران استقبال می کنیم چون معتقدیم تعاملات اقتصادی با ایران به رشد و توسعه تاجیکستان خواهد انجامید.

کارشناسان، تاجیک نبود راههای مستقیم و مانع تراشی برخی کشورهای منطقه در زمینه حمل و نقل زمینی کالا بین دو کشور را از مشکلات اصلی در راه رشد بیشتر تجارت بین ایران و تاجیکستان ارزیابی می کنند.

راه اندازی توربین دوم نیروگاه سنگ توده-2 که توسط کشورمان در تاجیکستان احداث شده، از دیگر رویدادهای مهم مرتبط با کشورمان در تاجیکستان در سال 2013 میلادی است.
 
با اتمام عملیات فاز دوم سنگ توده 2 توسط مهندسین کشورمان، این نیروگاه به صورت کامل به بهره برداری رسید.

متخصصان شرکت ایرانی ˈفرابˈ، متولی اجرای این طرح، امور ساختمانی فاز دوم این نیروگاه پایان یافت و توربین دوم نیز به بهره برداری رسید.

با بهره برداری از توربین دوم با قدرت 110 مگاوات در مجموع نیروگاه ایرانی سنگ توده 2 با قدرت 220 مگاوات و تولید یک میلیارد کیلووات ساعت نیروی برق در سال تا حد زیادی مشکل کمبود برق را در این کشور رفع کرده است.

برای ساخت این نیروگاه ، ایران 180 میلیون دلار و تاجیکستان 40 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده اند.

توربین اول این طرح 14 شهریور سال 1390 همزمان با بیستمین سالگرد استقلال تاجیکستان به بهره برداری رسیده بود.

ˈامامعلی رحمانˈ رییس جمهوری تاجیکستان گفت که طی 22 سال استقلال تاجیکستان 300 نیروگاه کوچک و بزرگ در قلمرو این کشور احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته که مهمترین و بزرگترین آنها نیروگاه سنگ توده 2 است که توسط جمهوری اسلامی ایران ساخته شد.

ایران قصد دارد طرحهای بیشتری در تاجیکستان با مشارکت سرمایه گذاران ایرانی انجام دهد. در سالهای اخیر تهران همواره تمایل داشته بزرگترین سرمایه گذار خارجی در اقتصاد تاجیکستان باشد.
 
حوزه اقتصادی یکی از مهمترین جلوه های همکاری بین دو کشور است که مقامهای تاجیک از آن استقبال کرده و بر تداوم و گسترش آن تاکید دارند چرا که از این امر به عنوان عاملی برای کاهش وابستگی به انرژی وارداتی و دستیابی به استقلال و رشد اقتصادی بهره می گیرند.
 
در حال حاضر حدود 150 شرکت بزرگ و کوچک ایرانی در مناطق مختلف تاجیکستان فعالیت می کنند.

برگزاری همایش بین المللی موسوم به ˈهمکاریهای آبی در سال 2013ˈ با حضور جمهوری اسلامی ایران از دیگر وقایع مهم تاجیکستان در سال جاری بشمار می رود.

۹ دی ۱۳۹۲ ۱۵:۳۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP