اقتصادی کردن معادن یزد نیازمند گرو فرآوری مواد معدنی

اقتصادی کردن معادن یزد نیازمند گرو فرآوری مواد معدنی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،ذخایر معدنی از دوران گذشته به عنوان منبع بالقوه سرمایه، نقش بسیار تعیین کننده ای در رشد سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی کشورها داشته که این نقش در شرایط کنونی نیز حفظ شده است.
معادن تأمین کننده مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از صنایع بوده و در امر خودکفایی صنعتی، ایجاد اشتغال مولد، افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه کشور نقش بسزایی دارند .

معدن بر رشد اقتصادی ایران به طور غیرمستقیم بسیار بیشتر از تجارت و حتی صنعت است و بنوعی حجم عظیم اقدامات معدن سبب رونق ترانزیت و ترابری می شود، از طرف دیگر اشتغال در معادن پایدارتر و با توجه به پراکندگی آن در سراسر ایران، اشتغال در مناطق محروم را نیز در بر می گیرد.

با وجود آنکه در سال های اخیر در بخش صنعت و به خصوص معدن سرمایه گذاری عظیمی صورت گرفته است اما برای اقتصادی کردن معادن و در نتیجه نایل شدن به وضعیت مطلوب اقتصادی، توجه خاص دولت به این بخش را می طلبد.

تحقیق، توسعه و سرمایه گذاری در تأمین ماشین آلات جدید معدنی از عوامل عمده افزایش بهره وری و بهبود وضعیت اقتصادی در معادن می باشند.

به گفته مسئولان سال گذشته بیشترین سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن و کمترین سرمایه گذاری خارجی در بخش کشاورزی انجام شده است.

در این میان استان یزد به عنوان دومین استان معدنی کشور دارای معادن غنی سنگ آهن و سنگ های ساختمانی و غیره است و در این زمینه از موقعیت بسیار بالایی برخوردار است و معادن سنگ آهن چادرملو، سنگ آهن چغارت بافق، سه چاهون ، سنگ آهن سورک، ندوشن و غیره از جمله آن است.

رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان یزد با تاکید بر شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بخش معدن استان، خواستار معرفی این فرصت ها شد.

ˈ مراد علی میر ˈ در جلسه بررسی فرصت های سرمایه گذاری در بخش معدن یزد افزود: متولیان بخش دولتی و خصوصی صنعت و معدن استان باید در این زمینه بیشتر تلاش کنند و با تعامل و همفکری عرصه های مشارکت و فرصت های مشخص سرمایه گذاری در بخش استخراج معدن و فرآوری مواد معدنی را تدوین نمایند.

وی استان یزد را دارای پتانسیل های خوب معدنی برشمرد و افزود: معادنی مانند سنگ آهن، مس و سنگ های ساختمانی و غیره در استان وجود دارد که می توان زمینه جذب و مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی را برای فعالیت در آن فراهم آورد.

وی همچنین با یادآوری این نکته که شناسایی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری در همه بخش ها لازم و ضروری است، افزود: در پروژه های نیمه تمام سیاست دولت این است که از سرمایه گذاران داخلی و خارجی حمایت و از ظرفیت های آنان استفاده شود.

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان یزد، حمایت از سرمایه گذاران را اولویت مرکز خدمات سرمایه گذاری استان بیان کرد و گفت: از سرمایه گذاران داخلی و خارجی به خصوص فعالان اقتصادی یزد حمایت می کنیم.

این مقام مسئول، بر همفکری و تعامل بیشتر مرکز خدمات سرمایه گذاری، صنایع و معادن و اتاق بازرگانی برای جذب سرمایه گذاران تاکید کرد و از شناسایی و معرفی بیش از 200 طرح سرمایه گذاری نیمه تمام در بخش صنعت به عنوان فرصت های قابل ارائه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی در آینده خبر داد.

وی اولویت دادن به سرمایه گذاران بومی و ترغیب و تشویق آنان را از برنامه های این سازمان برشمرد و گفت: در خصوص ورود سرمایه گذاران خارجی به استان مرکز خدمات سرمایه گذاری آماده ارائه خدمات مشاوره ای و ارائه تسهیلات قانونی به آنان است و فرصت های سرمایه گذاری را به آنان معرفی خواهد کرد.

اما معضلی که گریبانگیر این بخش است و متولیان و مسئولان استان را رنج می دهد خام فروشی مواد معدنی است که به گفته صاحب نظران باید با برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر اساسی این مشکل حل شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد با بیان اینکه این استان دومین استان معدنی کشور است گفت: معضل عمده ما در استان و کل کشور، خام فروشی مواد معدنی است.

ˈ محمد مهدی زارع ˈ در جمع فعالان بخش صنعت و معدن استان افزود: از این نظر دو استان یزد و کرمان که در رأس استان های بزرگ معدنی کشور قرار دارند آسیب پذیرترند.

وی ضرورت سرمایه گذاری در بخش معادن استان را مورد تاکید قرار داد و افزود: بالغ بر 50 نوع ماده معدنی در استان شناسایی شده که از میزان تنها 30 نوع قابل بهره برداری است.

وی در خصوص تعرفه ها نیز گفت: تعرفه ای که بر سنگ آهن خام بسته می شود نسبت به تعرفه ای که برای کنستانتره در نظر گرفته می شود کمتر است که این موارد نیاز به رسیدگی در سطح کلان دارد.

به گفته زارع، عملکرد ما در حوزه معدن، در مرحله اکتشاف، بهره برداری و فرآوری بسیار ضعیف و کمرنگ بوده است و پس از تلاش های فراوان و کسب مصوب های مربوط تنها می توانیم معادن منطقه کوچکی را از طریق ژئوفیریک هوایی شناسایی کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، شناسایی اولیه ذخائر معدنی، با توجه به ریسکی که در این مرحله از کار وجود دارد و صرف هزینه های لازم جهت اکتشاف را ضروری دانست.

وی همچنین تصریح کرد: در 4-5 سال گذشته حدود 450 هزار تن تولید فولاد استان بوده است ولی در حال حاضر بالغ بر 12 میلیون تن مجوز تولید صادر شده است و تقریباً بالای 10میلیون تن از این میزان تولید پیشرفت 70- 80 درصدی نیز داشته است و اگر این فرآیند تکمیل شود می توان فرآوری را جایگزین خام فروشی کرد.

زارع اظهار امیدواری کرد تا با حل معضل آب از طریق خطوط آبرسانی خلیج فارس و دیگر منابع آب های زیرزمینی غیرمعمول، می توان تولید فولاد استان را به میزان قابل توجهی افزایش داد. علاوه بر فولاد فرآیند فرآوری در دیگر بخش ها، نظیر خاک های صنعتی و سنگ های ساختمانی شیب ارزش افزوده استان را افزایش خواهد داد

نماینده خانه معدن ایران در یزد نیز معدن را خط اول تولید در هر کشور دانست و گفت: تمام زنجیره های صنعتی به منابع معدنی باز می گردد.

سعید افضلی پور، لزوم توجه به حوزه معدن را ضروری دانست و اظهار داشت: خط اول تولید در هر کشوری معدن است و تمام زنجیره های صنعت بدون استثناء به منابع معدنی متصل است.

وی اهمیت بخش معدن را از بعد اقتصادی، تولید و اشتغال یادآور شد و افزود: هم اینک 11 هزار نفر در معادن استان فعال هستند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد نیز چندی پیش به مناسبت روز صنعت و معدن در مراسم تجلیل از صنعتگران برتر استان با قدردانی از تلاش های صنعتگران و معدنکاران استان، خواستار فرآوری مواد معدنی این استان و جلوگیری از صادرات مواد خام شد.

آیت الله ˈ محمدرضا ناصریˈ افزود: اصحاب صنعت در زمان تحریم و مشکل تراشی دشمنان باید احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند و در مسأله فناوری، افراد متخصص را جذب کنند تا صنایع، دیگر احتیاجی به فناوری خارجی نداشته باشند.
۹ دی ۱۳۹۲ ۱۵:۴۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP