بلومبرگ: ورود جریان قدرتمند سرمایه به بازار سهام ایران و افق روشن تولید

بلومبرگ: ورود جریان قدرتمند سرمایه به بازار سهام ایران و افق روشن تولید
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،مجله آمریکایی بلومبرگ بیزنس ویک در گزارشی نوشت: گرم شدن روابط ایران با غرب، ایرانیان را به آینده اقتصاد این کشور خوش بین کرده زیرا این اقدام جریان سرمایه را از هر سو به بازار سهام این کشور خواهد کشاند.

جریان تازه و قدرتمندی از سرمایه در حال ورود به بازار سهام تهران است و این می تواند نویدبخش رشد بخش تولید در این کشور باشد.

بلومبرگ گزارش خود را این گونه شروع می کند که صبح یکی از روزهای ماه دسامبر یک دختر 23 ساله تحصیلکرده به نام سمیرا در کنار صدها نفر دیگر در داخل بازار سهام تهران واقع در مرکز این شهر ایستاده و در این اندیشه است که آیا 600 دلارش را روی سهام سرمایه گذاری کند یا خیر؟

زمانی که قیمت سهام روی صفحه بالای صحن تجاری بازار سهام تهران می درخشد، سمیرا می گوید برای خرید نخستین سهام خود هیجان زده است.

وی با امتناع از ذکر نام فامیل خود، افزود: ˈدوست دارم خرید سهام را تجربه کنم، وسوسه انگیز استˈ.

وی افزود: این روزها با هر کسی صحبت کنی می گوید، اکنون بازار سهام بهترین محل برای سرمایه گذاری است.

انتخابات خرداد ماه امسال ایران که در آن حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری، جایگزین محمود احمدی نژاد شد، به پیشرفت سریع بازار سهام ایران کمک زیادی کرده است.

شاخص پایه بازار سهام تهران در سال 2013 که 30 دسامبر به پایان رسید، 131 درصد افزایش یافت و با پیشی گرفتن شاخص بازده سهام آن از شاخص بازده 93 سهام اصلی جهان، رکورد زد.

بخش اعظم افزایش شاخص بازار سهام تهران به پس از انتخاب روحانی رییس جمهوری 65 ساله این کشور برمی گردد، رییس جمهوری که قول داد روابط ایران با اقتصاد جهان را پس از چند دهه تحریم فلج کننده، دوباره احیا کند.

مدیرعامل شرکت شرکای فیروزه، یک شرکت سرمایه گذاری در تهران، گفت: جریان عظیم و جدید پولی مشاهده می شود که از سوی افراد به بازار سهام در جریان است.

رامین ربیعی افزود: انتظارات مردم پس از انتخابات به طور کلی تغییر کرده زیرا خطرات سیاسی، جنگ و افزایش تحریم ها کاهش پیدا کرده است.

در آذر ماه امسال و در پی توافق اولیه مذاکرات ایران با گروه 1 + 5 قرار شده بخشی از دارایی های مسدود شده این کشور رها شود که این امر می تواند زمینه دستیابی ایران به بخشی از پول های بلوکه شده این کشور در خارج را فراهم سازد.

با توافق هسته ای، این گمان قوت گرفت که ششمین تولیدکننده بزرگ اوپک، به روند افت تولید نفت که این کشور را به یک رکود بی سابقه کشاند، پایان خواهد داد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در آذر ماه در گفت و گو با خبرنگاران گفت: به محض برداشته شدن تحریم ها، در صدد جذب شرکت های بین المللی از جمله اکسون موبیل آمریکا و رویال داچ شل انگلستان هستیم.

در حالی که حجم خرید و فروش روزانه بازار سهام تهران که 47 سال پیش تاسیس شده معادل 22 ثانیه معامله سهام در بازار سهام آمریکا است، لیکن این حجم در حال افزایش است.

از ابتدای سال 2013 تا پایان نوامبر (اواسط اسفند 91 تا 9 آذر 92) روزانه به طور متوسط 203 میلیون دلار سهام در بازار سهام تهران دست به دست شده که از میانگین 83 میلیون دلاری آن در سال 90 و میانگین 20 میلیون دلاری آن در سال 2006 بیشتر است.

ربیعی گفت: ایرانیان اکنون از سرمایه گذاری در طلا، دلار و ملک که در جمهوری اسلامی به روش های مطمئن برای حفظ ارزش تبدیل شده بودند دست می کشند و در بازار سهام سرمایه گذاری می کند.

صعود شاخص سهام تهران در سال 2013 در پی صعود 55 درصدی آن در سال 2012 و صعود 24 درصدی آن در سال 2011 اتفاق افتاد.

در سال 2013 ارزش بازاری مجموع شرکت های بازار سهام تهران در مقایسه با سال 2011، برحسب دلار تقریبا دو سوم افزایش پیدا کرده و به 174 میلیارد دلار رسیده است.

اطلاعات بدست آمده از بازار سهام تهران نشان می دهد، نسبت قیمت به درآمد بازار سهام تهران در سال 2013 معادل 34 درصد افزایش یافته و به 7.8 رسیده است.

اندازه نسبت یادشده از اندازه 11.8 نسبت قیمت به درآمد بازار سهام کشورهای نوظهور تحت شاخص ام.اس.سی.آی این بازار کمتر است.

در میان 314 شرکت زیرمجموعه بازار سهام تهران، سهام بانک ها و شرکت های نفتی از همه سودآورتر است.

ارزش سهام بانک صادرات ایران که از سال 2010 زیر تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد، در سال 2013، از حداقل مقدار 52 هفته ای خود 142 درصد بالا رفت و ارزش سهام شرکت توسعه نفت و گاز فارس نیز در سال یادشده از یک مقدار حداقل، 87 درصد بالاتر رفت.

به گفته ربیعی، بازار سهام تهران خیلی زیاد و سریع رشد کرده و سود آن بیشتر مبتنی بر احساس بازار است تا دلایل اصولی.

سرمایه گذاری در بازار سهام از نظر فرشید جوان 27 ساله ای که در شرکت ساختمانی پدرش کار می کند نیز خوب است.

وی نیز که از گفتن نام فامیل خود خودداری کرد، اظهار داشت: مشتاق هستم که روحانی تحریم ها را بردارد.

فرشید افزود: از زمان انتخابات تاکنون 200 میلیون ریال در بازار سهام سرمایه گذاری کرده ام و علاقه مند به سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه هستم.

وی گفت: پولی ندارم، اگر داشتم سهام می خریدم زیرا به آینده امیدوار هستم.

۲۱ دی ۱۳۹۲ ۰۹:۰۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP