وزیر اقتصاد در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول:رفتار تبعیض آمیز بانک جهانی در خصوص ایران باید تغییر کند

وزیر اقتصاد در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول:رفتار تبعیض آمیز بانک جهانی در خصوص ایران باید تغییر کند
"سید شمس الدین حسینی" وزیر امور اقتصادی و دارایی در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در جمع وزرای امور اقتصادی و دارایی و روسای بانک مرکزی کشورهای عضو ، اظهار داشت :علی رغم اثرات منفی بحران مالی بر اقتصاد جهان ، درس های ارزشمندی برای مدیریت اقتصادی جهان و موسسات بین المللی را به ارمغان آورده است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، حسینی با بیان اینکه صندوق بین المللی پول  اصل "تناسب رشد پولی با رشد تولید" را  مورد تاکید قرار می دهد، در حالی که هیچگاه به تناوب  "دارایی های کاغذی مستقر در بازارهای مالی با دارایی واقعی" توجیهی به عمل نیاورد، افزود: اقتصاد های کشورهای  عضو در حال توسعه مورد رصد و هدایت قرار گرفتند، ولی هیچ گاه اقتصاد های بزرگ مورد دقت و بررسی قرار نگرفتند.


*تغییر بحران مالی به بحران انسانی


وزیر اقتصاد در ادامه تصریح کرد: ابعاد بحران مالی قابل توجه بود ،بحران مالی به بحران اقتصادی و به همراه آن بحران اجتماعی و انسانی را موجب شد که آثار این بحران برای مردمان و کشورهای فقیر به مراتب وحشتناکتر است.
وی سپس این سئوال را مطرح کرد: آیا طرحها و برنامه های درمان بحران ، این اثرات نامتوازن را عادلانه جبران می کند؟
  وی  با بیان اینکه تمرکز فعالیت ها و منافع اقتصادی و مالی در چند نقطه معدود جهان، ریسک را افزایش دادو میزان ادغام در این کانون ها، آسیب پذیری را بالا برد، افزود:  در کنار عدالت در برنامه های جبرانی باید توزیع متوازن مبادلات و فعالیت های اقتصادی  در معماری مجدد مالی  باید مد نظر قرار داد.


*بانکداری اسلامی به عنوان الگویی در مقابل بحران مالی

وزیر اقتصاد کشورمان ،پیشنهاد استفاده از الگوی بانکداری اسلامی و تامین مالی اسلامی که در آن بر اجتناب از درآمدهای واهی چون ربا تاکید می شود ،به عنوان الگویی در مقابل بحران مالی  مطرح کرد و افزود: با بهره مندی از این الگوی اسلامی که بر تناسب بخش مالی با بخش واقعی اقتصاد و پایداری دارایی ها تاکید می شود ، می توان به عنوان یک الگوی مقاوم در قبال بحران مالی اخیر مورد توجه قرار گیرد.

*تقویت صدای کشورهای در حال توسعه


"سید شمس الدین حسینی" در بخش دیگری از سخنانش در خصوص تقویت صدای کشورهای در حال توسعه وگذار افزود: زمانی این موضوع  می تواند به صورت منصفانه انجام شودکه کشورهای توسعه یافته، انتقال نزدیک به 6 درصد از مجموع حق رای خود را به کشورهای در حال توسعه وگذار را بپذیرند.
وزیر اقتصاد کشورمان در عین حال تصریح کرد: ما تصور نمی کنیم که جابجایی قدرت آراء کشورهای در حال توسعه وگذار بین خودشان عادلانه یا منطقی باشد، چرا که هدف همه بازنگری های اصلاحی ، تقویت مشارکت و صدای کشورهای در حال توسعه وگذار بوده است.
حسینی به فاز دوم برنامه تقویت صدا اشاره کرد، و افزود: فاز دوم تقویت صدا باید مکمل مرحله اول باشد و نباید تمام فعالیت هایی که تاکنون در اجرای مرحله اول صورت گرفته است را بی اثر کند .
به گفته حسینی ،افزایش سرمایه موردی، مناسب ترین روش برای سازماندهی مجدد قدرت رای دهی کشورهای در حال توسعه و گذار در مرحله دوم است.

*انتقاد از رفتار تبعیض آمیز بانک جهانی در خصوص ایران

وزیر اقتصاد کشورمان به بخش 10 ماده 4 اساسنامه بانک جهانی اشاره کرد و افزود: بر اساس این ماده، تصمیمات در بانک جهانی باید بر اساس خصوصیات اقتصادی برنامه ها و پروژه ها در کشورهای عضو اتخاذ شود ، در حالیکه ما شاهد رفتار تبعیض آمیز و دو گانه بانک در جهت ایجاد مانع برای تعریف سند همکاریهای راهبردی جمهوری اسلامی ایران هستیم .
سید شمس الدین حسینی با اشاره به عدم تصویب تامین مالی پروژه های معرفی شده کشورمان از سوی بانک جهانی ، خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو موسس گروه بانک جهانی و سهامدار این مجموعه می باشد، اقدام غیر قانونی و غیر قبول بانک جهانی که بدون مبنای حقوقی است، باید اصلاح شود .
وی در پایان یادآور شد: سالهاست بانک جهانی رویکرد "حکمرانی خوب" را برای اداره کشورها و قاعده "راهبردی شرکتی "را برای اداره بنگاهها ترویج می کند، حال آنکه خود به عنوان حکمرانی سیاسی ، حقوق ایران را به عنوان یک سهامدار و عضو نادیده می گیرد.

 

۱۴ مهر ۱۳۸۸ ۱۶:۲۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP