برگزاری همایش سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد تجاری ماکو

برگزاری همایش سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد تجاری ماکو
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران،عضو هیئت رئیسه منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو از برگزاری همایش سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد تجاری ماکو خبر داد.

محمد میرزایی با حضور در دفتر نمایندگی خبرگزاری فارس در آذربایجان غربی به سوالات خبرنگار فارس در ارتباط با منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو پاسخ داد.

منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو از چه زمانی تاسیس شده است و تاکنون چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است؟

این منطقه سه است که تاسیس شده و در واقع جدید التاسیس است و مقدمات کار برای جذب سرمایه‌گذاری های داخلی و خارجی در حال انجام است.

سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو به چه صورت است و برای جذب سرمایه گذاران چه اولویت هایی در نظر گرفته شده است؟

به نظر بنده اولویت نخست با سرمایه‌گذاران داخلی به ویژه استانی است و پس از آن به منظور جذب سرمایه‌گذاران خارجی به همراه مدیر عامل منطقه آزاد ماکو به کشورهای همسایه از جمله ترکیه و اقلیم کردستان عراق سفر خواهیم کرد؛ تاکنون سرمایه‌گذاری جدی انجام نشده است اما در جلسه‌ای که دیروز در ماکو برگزار شد این مسئله با جدیت تمام دنبال می‌شود و مقدمات کار برای حضور بانک‌های خارجی فراهم شده است.

چه کشورهایی برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو حضور خواهند یافت؟

این موضوع در دستور کار قرار دارد و به مرور در منطقه مستقر خواهند شد، احتمالا طی یک فراخوان عمومی از تمام کشورهای حاشیه ایران دعوت خواهد شد تا در همایش بزرگ سرمایه‌گذاری منطقه آزاد تجاری، صنعتی ماکو که در شهرستان ماکو برگزار می‌شود حضور داشته باشند.

واردات و صادرات یکی از اهداف تشکیل منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو است، آیا هدف‌گذاری خاصی در این زمینه صورت گرفته است و چه کالاهایی وارد و یا صادر خواهند شد؟

در کل بخشی از وظایف مناطق آزاد، واردات و صادرات است اما اینکه چه کالاهایی در چه زمینه‌هایی وارد و صادر می‌شود بستگی به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی که در حوزه مشخصی فعالیت خواهند کرد، دارد و تعیین می‌کنند که در چه زمینه‌هایی می‌توانند اقدام به صادرات و واردات کالا کنند؛ هنوز اقدام جدی در این زمینه صورت نگرفته است اما در جلسه دیروز هیئت مدیره مصوب شد تا پایان امسال اقدامات اساسی در جهت توسعه منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو انجام می‌ شود.

چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است؟

طرح تردد خودروها با شماره پلاک منطقه آزاد ماکو از ماکو تا ارومیه تصویب شده است و اقدامات اجرایی آن در دست اقدام است و با فرماندهی نیروی انتظامی آذربایجان غربی رایزنی‌هایی لازم صورت گرفته است؛ امیدواریم تا یک ماه آینده پلاک‌گذاری از ناحیه نیروی انتظامی در این منطقه عملیاتی شود.

آیا زیرساخت‌های لازم در زمینه‌های مختلف از جمله گردشگری آماده شده است؟


زیرساخت‌ها هنوز به طور کامل آماده نیست و نیاز به پیش‌بینی‌های درست و کارشناسانه‌ای داریم به طوری که بنده هم‌اکنون در حال تدوین پیش‌نیازهای منطقه هستم؛ با توجه به اینکه تاکنون 2 هزار و 300 مجوز فعالیت در قالب شرکت صادر شده است و هیچ کدام به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نکرده‌اند در وهله نخست با جدیت به دنبال طرح جامع هستیم و در مرحله بعد اقدام به تهیه طرح تفصیلی خواهیم کرد.

از نظر شما آینده منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو چگونه خواهد بود و چه دستاوردهایی حاصل می‌شود؟

بزرگ‌ترین منطقه اقتصادی، تجاری و صنعتی کشور در ماکو قرار دارد، با توجه به این موضوع ما اگر درست مدیریت کنیم و توانمند ظاهر شویم و همه با ید واحد به دنبال مباحث باشیم این منطقه می‌تواند جزو موفق‌ترین‌ها باشد.

آذربایجان غربی با سه کشور خارجی مرز مشترک دارد و از نظر ژئوپولیتیکی در جغرافیای به خصوصی قرار گرفته است به طوری که بزرگترین مبادلات اقتصادی مرزی از مرز بازرگان اتفاق می‌افتد، تردد روزانه 2 هزار و 400 دستگاه تریلر از مرزهای آذربایجان غربی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار بالای آذربایجان غربی محسوب می‌شود.

راه‌اندازی به جا و شایسته منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو مزایای بسیاری از جمله رفع بیکاری جوانان منطقه، ارز‌آوری برای استان را در پی خواهد داشت و همچنین استان دچار تحولات اقتصادی بسیار خوبی می‌شود و این تحولات نه فقط استان بلکه کشور را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو در سند چشم‌انداز 1404 دارای چه جایگاهی است؟

در افق 1404 ما باید جایگاه نخست علمی و اقتصادی منطقه را به دست آوریم و یکی از راه‌های تحقق این چشم‌انداز مناطق آزاد تجاری صنعتی در کشور محسوب می‌شود و در این زمینه ما قطعا خود را به جایگاه قابل قبولی ارتقا خواهیم داد.

اگر سوالی از قلم افتاده است، و یا صحبتی به خصوصی دارید بفرمایید.


از مصوبات دیگر جلسه هیئت مدیره دیروز بازگشایی مرز ساری‌سو است که با انجام این کار ترافیک و صف‌های طولانی کامیون‌ها در پشت مرزها به شدت کاهش می‌یابد و ورود و خروج تسهیل می‌شود این مصوبه برای تصویب نهایی به مناطق آزاد کشور فرستاده شده است همچنین از این پس تمام اجناس با علائم تجاری منطقه آزاد ماکو وارد خواهد شد و برای این منظور زیرساخت‌ها و اقدامات اولیه از جمله پایانه‌های گمرک، اداره استاندارد و ... در دست اقدام است.
۲۱ دی ۱۳۹۲ ۱۲:۰۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP