اتریش برای سرمایه گذاری در ایران اعلام آمادگی کرد

اتریش برای سرمایه گذاری در ایران اعلام آمادگی کرد
"پیتر فیشتن بائر" رییس کمیسیون دفاعی مجلس ملی اتریش در دیدار با دکتر بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد از آمادگی کشورش برای سرمایه گذاری در ایران خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،پیتر فیشتن بائر در این جلسه با انتقاد از گرایشات سیاسی کشورهای اروپایی درخصوص ایران، بر ارتقای همکاریهای اقتصادی و تجاری دو کشور، تاکید کرد.

 

 

بهروز علیشیری رییس کل سازمان سرمایه گذاری در این دیدار با اشاره به فعالیتهای دولت در جهت بهبود فضای کسب و کار کشور ،خاطر نشان کرد : قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی ایران از مترقی ترین قوانین حوزه سرمایه گذاری خارجی در دنیا محسوب می شود که دارای مزیتهایی از جمله :امکان سرمایه گذاری خارجی در همه بخش های اقتصادی بدون محدودیت در درصد  مشارکت سرمایه گذاران خارجی ، رفتار برابر و غیر تبعیض آمیز با سرمایه گذاران ،  تضمین نقل و انتقال سود ،عواید و اصل سرمایه گذاری خارجی می باشد.


علیشیری در ادامه با اشاره به مزیتهای سرمایه گذاری در کشورمان  از جمله منابع طبیعی و معدنی فراوان،  نرخ  بالای بازگشت سرمایه ، محیط ایران را برای سرمایه گذاریهایی دارای  تکنولوژی روز جهان، سود آوردانست.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به عدم علاقمندی کشورمان در جهت استفاده از تسهیلات بانکهای بین المللی، اتخاذ رویکرد جدید برای بهره مندی از روشهای مشارکتی از جمله سرمایه گذاری مستقیم خارجی  به عنوان جایگزینی برای اخذ تسهیلات بانکهای بین المللی ، با اهمیت  عنوان کرد.


علیشیری در ادامه افزود: حتی در صورتی که بانکهای اروپایی آمادگی تامین مالی پروژه های کشورمان را داشته باشند ،به دلیل اینکه بیشترین هزینه را کشور دریافت کننده وام پرداخت می کند ،تمایلی به استفاده از تسهیلات مالی بین المللی نداریم، این در حالی است که در روش سرمایه گذاری مستقیم خارجی  ، سرمایه گذار در ریسک تجاری پروژه نیز سهیم می شود که این رویکرد منافع بیشتری را برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد.


این مقام مسئول در ادامه یادآور شد:  در قانون برنامه چهارم توسعه ، سهم وامهای خارجی کاهش یافته است به طوری که در حال حاضر در زمینه سرمایه گذاری به روش BOT کاملترین  قوانین را داریم و دولت تمام تعهدات پرداختی خود را در این روش  تضمین می نماید.
رییس کل سازمان سرمایه گذاری در عین حال خاطر نشان کرد: ایران علی رغم همه فشارهای اقتصادی و تحریم های بین المللی توانست 75 درصد از کل سرمایه های مصوب سرمایه گذاری خارجی ایران را در طی سه سال اخیر اجرایی نماید.


علیشیری با اشاره به سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی یادآور شد: تاکید بر اولویتهای سرمایه گذاری در بخشهای زیر بنایی  ،رشد بازار سرمایه ، رشد خصوصی سازی  از جمله  نتایج سیاستهای اقتصادی  فوق می باشد که در اجرای آن مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و سایر مدیران نظام نظارت مستقیم دارند.
"پیتر فیشتن بائر" رییس کمیسیون دفاعی مجلس ملی اتریش با ابراز خرسندی از پیشنهادات رییس کل سازمان سرمایه گذاری، تصریح کرد: اتریش از بحران مالی جهانی، آسیبهای جدی دیده است و وظیفه حاکمیتی دولتهای فی ما بین، فعال سازی بخشهای اقتصادی هردو کشور می باشد .
وی در ادامه افزود: ایران کشوری بزرگ و قدرتمند است و اتریش به گسترش مناسبات و همکاری های اقتصادی و تجاری  خود با این کشور دوست اهمیت زیادی قائل است.


"پیتر فیشتن بائر" در عین حال خاطر نشان کرد: سیاستی که اتریش در خصوص ایران اتخاذ کرده است، سیاستی کاملا غیر محافظه کارانه و بر مبنای بهبود روابط تجاری و اقتصادی فی ما بین می باشد.
"پیتر فیشتن بائر"  اظهار امیدواری کرد با ارتقای روابط اقتصادی فی ما بین، ملت های دو کشور شاهد شکوفایی هر چه بیشتر روابط دو جانبه خواهند بود.

۲۰ مهر ۱۳۸۸ ۱۶:۰۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP