افتتاح پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی چین و ایران/روابط اقتصادی 14 میلیاردی دلاری ایران و چین

افتتاح پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی چین و ایران/روابط اقتصادی 14 میلیاردی  دلاری ایران و چین
صادق اکبری مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران در مراسم نشست کارشناسی پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی چین و ایران که صبح امروز در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، اظهار داشت : از همکاری صمیمانه سفارت جمهوری خلق چین در تهران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن به خاطر تلاش های همه جانبه برای انجام هماهنگی های اولیه به منظور برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، تشکر و قدردانی نمایم.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران، اکبری  در ادامه افزود : تاریخ طولانی و درخشان مناسبات دو ملت ایران و چین، همگرایی برآمده از فرهنگ مشترک شرقی و آسیایی ، پایبندی دو کشــور به زیستن در دنیای صلح و گفتگـو ، تفاهم و همکاری دو کشور در مجامع گوناگون بین المللی و منطقه ای ، پشتوانه مستحکمی در روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی امروز دو کشور بوجود آورده است.

 وی در ادامه با بیان اینکه کشور ایران جایگاه ویژه ای از نظر سیاسی، اقتصادی ، علمی ، صنعتی و فرهنگی برای جمهوری خلق چین قایل است ،افزود :  دو کشور توانمنـــدی های بالقـوه و بالفعل بسیاری در حــوزه‌های اقتصادی، تجاری، صنعتــی، فناوری، معدنی، کشاورزی و فرهنگی برای همکاری دارند.

اکبری یادآور شد : وظیفه ما به عنوان تصمیم سازان اقتصادی دو کشور است که با عنایت به روابط خوب سیاسی و تاکیدات مقامات عالیرتبه دو کشور، زمینه پیوند و همکاری نزدیک دو کشور را فراهم نماییم.

 

مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی ،تصریح کرد : با شناخت وسیع و گسترده تری که از ظرفیت ها و قابلیت های دو کشور توسط هیات های دو طرف در جریان این اجلاس به دست می‌آید؛ همکاری‌های اقتصادی در بخش‌های سرمایه گذاری، تامین مالی، تجارت و دیگر بخش‌های تخصصی بیش از پیش توسعه یابد.

 

اکبری با اشاره به حجم مناسبات اقتصادی دو کشور ایران و چین ، افزود :  حجم روابط بازرگانی غیر نفتی ایران و چین در سال 2012 میلادی، بالغ بر13.6 میلیارد دلار بوده که از این میزان، حدود 3.5 میلیارد دلارآن مربوط به صادرات ایران به چین و 8.1 میلیارد دلار واردات از چین بوده است و حجم تجارت دو کشور برای سال 2013 میلادی حدود 15 میلیارد برآورد می شود.

 

 مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی در ادامه با بیان اینکه در حوزه سرمایه گذاری مستقیم خارجی ،شرکت های توانمند چینی در 24 پروژه صنعتی و نفت و گاز با ارزشی قریب 4.5 میلیارد دلار در ایران سرمایه گـــذاری کردند ،اظهار امیدواری  کرد میزان سرمایه گذاری شرکتهای چینی در ایران بیش از پیش افزایش یابد.

 

اکبری با اشاره به  مزیتهای اقتصادی ایران از جمله ،موقعیت استراتژیک و جغرافیایی ایران ،وجود منابع غنی و سرشار معدنی، زیرساخت‌های اساسی در کلیه بخش‌های ارتباطاتی و حمل و نقل ،افزود : لازم الاجرا بودن موافقت نامه‌های پایه اقتصادی فی مابین دو کشور و همچنین نیروی انسانی ماهر و کارآزموده، موقعیت مناسبی را برای سرمایه گذارن و فعالان اقتصادی چین برای سرمایه گذاری در ایران و انجام صادرات به بازارهای کشورهای خاورمیانه و کشورهای حوزه CIS را فراهم می سازد.

 

این مقام مسئول  با اشاره به خصوصی سازی شرکتهای دولتی در ایران یاد آور شد :  فرصت های منحصر بفردی برای شرکتهای چینی فراهم است تا در رقابت با شرکتهای داخلی و خارجی در مزایده این شرکتها مشارکت نمایند و  تا کنــــون سهام بیش از 700 شرکت با ارزش بیش از 100 میلیارد دلار به بخش های خصوصی داخلی و خارجی واگذار گردید که تسهیلات بسیار خوبی در واگذاری شرکت های بزرگ ارایه می شود.

 

مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی با اشاره به مزیتهای بازار سرمایه ایران  ،افزود : بازار سرمایه ایران با ارزشی قریب 160 میلیارد دلار به عنوان یکی از پربازده ترین بازار های سرمایه جهان با فراهم کردن زمینه‌های لازم،شرایط را برای سرمایه گذاری شرکتهای خارجی با برخورد داری از پوشش حمایت های قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی فراهم نموده است.    

 

وی در عین حال خاطر نشان کرد : به منظور انجام یک رشته فعالیتهای اقتصادی نظام مند و مستمر و فراهم کردن زمینه برای فعالیت بخش‌های خصوصی دو کشور، لازم است همکاری‌های مورد نظر مبتنی بر برنامه و افق بلند مدت باشند.

وانگ لی پین  مدیر کل وزارت بازرگانی چین نیز در ادامه این جلسه  اظهار داشت : با حمایت رهبران دو کشور در سالهای اخیر ارتباط دو کشور توسعه یافته است و حجم مبادلات تجاری دو کشور به 14 میلیارد دلار رسید و همکاریهای ما در پروژ های زیر ساختی ،ماشین سازی ،نفت و گاز در سالهای اخیر افزایش یافته است .

 

وی در عین حال خاطر نشان کرد : در سالهای اخیر چینی های زیادی به ایران آمده و سرمایه گذاری کرده اند و با مساعدت دو دولت حتی  در سطح دو استان نیز همکاریها رو به افزایش است و این بار از استان سین کیان نیز دعوت کردیم که در این اجلاس نیز شرکت نماید .

 

به گزارش خبرنگار ما، در اجلاس کارشناسی ایران و چین چهار کمیته با نام همکاری اقتصادی و تجاری ،سرمایه گذاری در امور زیر بنایی ، فاینانس و موضوعات بانکی و همکاریهای استانی با حضور طرفهای چینی و ایرانی در حال برگزاری می باشد .

 

گفتنی است در این نشست  نمایندگانی از  حوزه‌های مختلف اقتصادی صنعت، معدن و تجارت ، بانکی، سرمایه گذاری، حمل و نقل و شهرسازی،کشتیرانی، کشاورزی، بهداشت و درمان،  ارتباطات و فناوری اطلاعات، همکاری‌های علمی و فن آوری ،شهرک‌های صنعتی،کار و رفاه اجتماعی و توسعه شهری و روستایی حضور دارند.

 

لازم به ذکر است در این اجلاس علاوه بر امضای سند پایانی اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تجارت الکترونیک، حکمیت و داوری به منظور رفع و حل و فصل اختلافات فی‌مابین تجار دو کشور، همکاری  پارک صنعتی ایران و چین ،افزایش همکاری های و تبادلات  اقتصادی و تجاری به امضای طرفین خواهد رسید .

گزارش تصویری 
۲ اسفند ۱۳۹۲ ۱۱:۰۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP