روزنامه ˈبررسی اقتصادیˈ بلگراد: گام ایران برای قرار گرفتن در بین 10 کشور برتر اقتصادی جهان

روزنامه ˈبررسی اقتصادیˈ بلگراد: گام ایران برای قرار گرفتن در بین 10 کشور برتر اقتصادی جهان
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،روزنامه ˈبررسی اقتصادیˈ چاپ بلگراد در گزارشی نوشت: رئیس جمهور ایران تلاش دارد که با گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با بسیاری از کشورها در عرصه های مختلف اقتصادی، ایران را در طی سه دهه آینده در زمره 10 کشور برتر اقتصادی جهان قرار بدهد.
 روزنامه بررسی اقتصادی چاپ بلگراد در آخرین شماره خود نوشت: حسن روحانی رییس جمهوری ایران در طی ماه ژانویه در جریان اجلاس مجمع جهانی اقتصاد که در شهر داووس سوییس برگزار شد، گفت که کشور وی با کاهش تدریجی تحریم ها به شکوفایی اقتصادی دست خواهد یافت و در نظر دارد که روابط اقتصادی، تجاری و صنعتی را با تمامی همسایگان خود گسترش دهد.

روزنامه بررسی اقتصادی در این رابطه ادامه داد: بر اساس ارزیابی صندوق بین المللی پول، ایران به لحاظ تولیدات ناخالص ملی به میزان 6/584 میلیارد دلار در سال 2012، بیست و یکمین اقتصاد جهان بوده است، بر اساس این معیار برای اینکه ایران بتواند در زمره 10 کشور برتر اقتصادی جهان قرار بگیرد، بایستی از کشورهایی همچون سوئیس، ترکیه و اسپانیا پیشی بگیرد.

روزنامه بررسی اقتصادی چاپ صربستان ادامه داد: ایران در نظر دارد که به زودی برای جذب مجدد شرکت های غربی به بازار ایران برنامه های جدید و جالبی را برای سرمایه گذاری در صنایع نفتی، صنایع خودروسازی، نفت و گاز، پتروشیمی و ساختارهای زیربنایی مانند؛ راه آهن، جاده سازی و معادن ارائه بدهد.

این روزنامه صربستانی در رابطه با همکاری و مبادلات دوجانبه جمهوری اسلامی ایران با یوگسلاوی سابق و صربستان نوشت: ایران یکی از مهمترین شرکای اقتصادی یوگسلاوی در بین کشورهای در حال توسعه بوده که مهمترین دلیل آن قابلیت انطباق اقتصادی دو کشور است.

این روزنامه در گزارش خود با اشاره به اینکه بزرگترین سطح مبادلات تجاری بین ایران و یوگسلاوی سابق در سال 1990میلادی معادل 5/189 میلیون دلار بوده است، نوشت: در آن سال صادرات صربستان معادل 9/56 میلیون دلار و واردات آن از ایران که تقریبا منحصر به خرید نفت بود، 6/132 میلیون دلار بوده است.

ˈبیشترین همکاری بین ایران و یوگسلاوی در سطح مبادلات تجاری بود و همکاری هایی نیز در زمینه بانکی، نظامی، اقتصادی، کشاورزی و آبداری نیز وجود داشت.ˈ

این روزنامه اقتصادی نوشت: طی سالهای گذشته زمینه های اصلی همکاری اقتصادی بین صربستان و ایران را می توان واگن سازی و صنایع ریلی، صنایع ساخت قطعات خودرو، صنایع ماشین سازی نام برد، با این حال سطح همکاری های اقتصادی ایران و صربستان بسیار پایین تر از توان اقتصادی دو کشور است.

روزنامه صربستانی در بخشی دیگر از گزارش خود در مورد ایران به مذاکرات ژنو و لغو تحریم های اعمال شده از سوی غرب بر علیه کشورمان اشاره کرده و افزود: هنوز امضای اسناد ژنو خشک نشده بود که ورود میهمانان خارجی به فرودگاه امام خمینی (ره)تهران آغاز شد که در بین آنها شخصیت های برجسته سیاسی از قبیل رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و امو بونینو وزیر امور خارجه ایتالیا را می توان نام برد.

این روزنامه همچنین نوشت که پس از لغو تدریجی تحریم ها بر علیه ایران، شرکت های بسیاری از کشورها از جمله روسیه، ترکیه، فرانسه، آلمان و هلند علاقمندی خود را برای گسترش، بازاریابی مجدد و یا شروع همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران نشان دادند.
۳ اسفند ۱۳۹۲ ۱۳:۵۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP